Grip ve Nezle Belirtileri ve Tedavisi
08 Temmuz 2024

Grip ve Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Grip ve Nezle

Soğukların başlamasıyla birlikte, soğuk algınlığı ve grip şikayetleri artış göstermektedir. İnsanların yoğun olarak bulunduğu mekanlarda yer alanlar, çocuklar, sık seyahat edenler, hamile kadınlar ve 60 yaşını aşmış kişilerin grip ve nezle olma riskleri her zaman daha yüksektir.

Havanın sıcaklık derecesinin düştüğü günlerde kapalı ortamlarda uzun süre kalmak, hastalık şüphesi olan bireylerle tokalaşmak, hasta kişilerle öpüşmek ve hasta bireyle yakın mesafeden sohbet etmek nezle ve gribin kolayca bulaşmasını sağlayan etmenlerdir.

Nezle, yani halk arasında soğuk algınlığı olarak bilinen rahatsızlık, özel olarak antibiyotiğe ihtiyaç duyulmadan tedavisi gerçekleştirilebilen bir rahatsızlık türüdür. Grip ise daha ciddi sorunlara yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Gripli kişi tedavi edilmezse zatürre gibi ciddi sorunlara da yol açabilmektedir.

Nezle (Soğuk Algınlığı)

Halk dilinde soğuk algınlığı ve üşütme olarak bilinen nezle, kışın görülme sıklığı yüksek olan hastalıklardan biridir. Yaklaşık 200'e yakın virüs çeşidi nezleye sebep olmaktadır. Bu mikroplar vücuda yerleştikten birkaç gün sonra belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Nezlenin belirtileri şunlardır:
 • Aniden burnun akması
 • Hapşırma sayısında artış
 • Burnun nefes almayı güçleştirecek şekilde tıkanması
 • Boğazda ağrı oluşumu
 • Boğazda yutkunma sırasında gıcıklanma
 • İçten gelen öksürük
 • Beş duyu organının görevlerini tam olarak yerine getirememesi (koku ve tat alma duyularının körelmesi)
 • Göz içinde kızarıklık ve sulanma
 • Göz içinde yanma hissi
 • Ateş (kimi bireylerde fazla, kimisinde az yükselir)
 • Genel yorgunluk ve mutsuzluk halleri

Bu belirtiler birkaç gün sürdükten sonra bir hafta kadar içinde kaybolabilir.

Hasta olan birey öksürdüğünde ve hapşırdığında virüsler odaya yayılır. Sağlıklı bireyler bu virüsleri burun veya gözleri aracılığıyla alırlar. Bu virüsler tokalaşma sırasında ve hatta virüs bulaşmış kalem, gözlük ve mendil gibi eşyalarla da bulaşabilir. Nezle, küçük çocuklarda daha fazla gözlemlenmektedir. Ayrıca erkek çocuklar bu konuda kızlara göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Evlerinde sigara tüketimi olan kişilerde nezle olma riski yüksektir. Alkol içen kişilerin de nezle olma olasılıkları diğer bireylere göre daha yüksektir.

Nezlenin (Soğuk algınlığı) kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavi aşamasında A ve C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Nezle ile ortaya çıkan burun tıkanıklığının en iyi tedavisi burna tuzlu su damlatılmasıdır. Bu rahatsızlığın tedavi aşamasına antibiyotiği dahil etmek yersizdir. Çünkü bu rahatsızlığın tedavisinde antibiyotiğin iyileştirici bir özelliği yoktur. En iyi tedavi yöntemi dinlenmek ve vitamin desteği almaktır. Ayrıca hasta olan birey çocuksa, oyuncakları mutlaka yıkanmalıdır.

Grip

Grip, nezleye göre daha ağır geçen bir rahatsızlıktır. Nezle ile benzer özellikler gösterdiği için çoğu zaman nezle ile karıştırılmaktadır. Kolay bir bulaşma şekli mevcuttur. Tokalaşma ile bile karşı tarafa geçebilmektedir. Ayrıca çok yakından gripli kişilerle konuşma, öpüşme ve kalabalık mekanlarda bulunma hastalığın bulaşma yüzdesini artırmaktadır.

Gribin belirtileri şunlardır:
 • Yüksek ateş
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Kas ağrıları
 • Bedeni bir titremenin sarması
 • Kendini yorgun hissetme
 • Vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar

Çocuk ve yaşlı bireylerde bağışıklık sisteminin zayıflığından dolayı daha kötü seyreder. Gribin tedavi aşamasında özel virüs ilaçları ve belirtiler incelenerek bunlara yönelik destekleyici tedaviler uygulanmaktadır. İyileşme süreci nezleye göre daha uzundur ve birkaç hafta sürebilir. Uygun tedavi yöntemi ile hastalık süresi kısalır. Rahatlatıcı yöntemler olarak bol sıvı alımı ve yatak istirahati önerilebilir.

Bu rahatsızlık uygun şekilde tedavi edilmezse zatürreye kadar gidebilir. Nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrısı şikayeti de oluyorsa ve balgam sarı-yeşil tonda veya kanlı görünüyorsa muhakkak bir uzmana danışılmalıdır. En uygun korunma yöntemi grip aşısı yaptırmaktır. Bu aşının vurulma zamanı Ekim ayının başı ile Kasım ayının ortasıdır. Grip aşısı her sene tekrar edilmesi gereken bir aşıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ağır Grip

Ağır Grip

Grip Ateş Yapar mı?

Grip Ateş Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları?

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları?

Emziren Anne Grip Olursa Ne Yapmalı?

Emziren Anne Grip Olursa Ne Yapmalı?

Gribe İyi Gelen Çorbalar Tarifi ve Malzemeleri

Gribe İyi Gelen Çorbalar Tarifi ve Malzemeleri

Bebeklerde Gribe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Gribe Ne İyi Gelir?

Tekrarlayan Grip Nedir? ve Tedavisi

Tekrarlayan Grip Nedir? ve Tedavisi

Grip Tansiyonu Yükseltir mi?

Grip Tansiyonu Yükseltir mi?

Grip Baş Ağrısı Yapar mı?

Grip Baş Ağrısı Yapar mı?

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Çocuklarda Grip Aşısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Grip Aşısı Belirtileri ve Tedavisi

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Grip Aşısı Hangi Ayda Yapılır?

Grip Aşısı Hangi Ayda Yapılır?