Grip ile Nezle Arasındaki Fark Nedir?
15 Mayıs 2024

Grip ile Nezle Arasındaki Fark Nedir?

Grip ile nezle arasındaki fark bazı durumlar haricinde oldukça birbirine yakındır. Türkiye'de çoğu insan da bu iki hastalığı birbiri ile karıştırmaktadır. İnsanları oldukça zor durumda bulunan bu iki hastalık benzer özellikleri ile birbirine benzese de farklı hastalıklardır. Bulaşma yolları da aynı olan bu hastalıklar önlem alınmaması halinde oldukça tehlikeli boyutlar kazanmaktadır.

Grip ile nezle arasındaki farklar aynı koşullar ile bulaşmaktadır. Birbiri ile oldukça karıştırılan bu hastalıkların etkileri neticesinde grip mi nezle mi olduğunu bu şekilde anlayabiliriz. Kış aylarında genel olarak gribe yakalanırken, nezle yılın her zamanında bu hastalığa yakalanabiliriz.

Grip ile nezle arasındaki farklarda şöyledir
 • Nezle rahatsızlığında virüs sayısı fazla olmasından dolayı hastalık meydana gelirken grip rahatsızlığında ise A veya B virüslerinden dolayı hastalık meydana gelmektedir.
 • Nezle yıl içerisinde kişide her zaman görülürken grip de sonbahar ve kış mevsimlerinde daha fazla görülmektedir.
 • Nezlenin bulaşması burun ve ağız yolundan çıkan tükürük ve nefes ile bulaşırken gripte de aynı şekilde bulaşması meydana gelmektedir.
 • Nezle hastalığı kişide 2 haftaya kadar başlangıç gösterirken gripte 2 gün süre ile hastalık ortaya çıkmaktadır.
 • Nezle hastalığında yüksek ateş arada oluşurken gripte her zaman ateş oluşmaktadır.
 • Nezle hastalığında üşüme nadir olurken gripte oldukça fazladır.
 • Nezle hastalığında kas ağrıları zaman zaman meydana gelmektedir. Grip hastalığında ise oldukça fazla bir şekilde kas ağrıları şiddetli bir şekilde meydana gelmektedir.
 • Nezle hastalığında boğaz ağrısı hafif şekilde hissedilirken gripte çok fazla şekilde acı verecek şekilde meydana gelmektedir.
 • Nezle hastalığında öksürme oldukça fazla meydana gelmekte iken gripte de aynı şekilde öksürme oldukça fazladır.
 • Nezle rahatsızlığında bağırsaklarda meydana da gelebileceği için ishal yaygın şekildedir. Gripte ise solunum yollarındaki hastalıktan dolayı yaygın değildir.
 • Nezle hastalığında kusma durumu oldukça sık meydana gelmektedir. Gripte ise çok az görülmektedir.
 • Nezle hastalığında zatürre hastalığı nadir şekilde meydana gelirken gripte ise dikkat edilmediği durumlarda çok sık meydana gelmektedir.
 • Nezle hastalığında reçetesiz ilaç kullanımı olabilirken gripte ise kesinlikle reçetesiz ilaç kullanılmaması gerekmektedir.
 • Nezle hastalığında en iyi yöntem temizliğe dikkat edilmesi olurken grip hastalığında ise grip aşısı ve temizlik şeklinde daha rahat geçmektedir.
Grip ile nezle arasındaki farklar birbirine oldukça yakındır. Yakın olmasına rağmen birbirinden oldukça farklı rahatsızlıklardır. Belirtileri hemen hemen aynı iken hastalığın dereceleri fark göstermektedir. İki hastalığı da çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmediği durumlarda ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Her iki hastalıkta da mutlaka doktora gidilmeli teşhisi yapılarak tedavi edilmesi şarttır. Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi ve bol vitamin alınarak hastalıklara karşı direnç kazanılması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İbrahim Saraçoğlu Grip

İbrahim Saraçoğlu Grip

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Ameliyatından Sonra Grip Olmak

Burun Ameliyatından Sonra Grip Olmak

Tekrarlayan Grip Nedir? ve Tedavisi

Tekrarlayan Grip Nedir? ve Tedavisi

Grip ve Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Grip ve Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Grip Aşısı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Grip Aşısı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Güncel

Ağır Grip

Ağır Grip

Ender Saraç Grip Tedavisi

Ender Saraç Grip Tedavisi

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Grip Başlangıcı Nelerdir?

Grip Başlangıcı Nelerdir?