Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Domuz Gribi

Domuz gribi, son zamanlarda insanlar üzerinde yayılma gösteren ve birçok kişide hayati tehlikeler meydana getirebilen bir hastalık türüdür. Viral bir hastalık olan domuz gribi, insanlar arasında bulaşıcı bir özellik taşımaktadır. Oldukça tehlikeli olan ve kişide çeşitli belirtiler gösteren bu hastalık, müdahale edilmediği zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle aşağıda belirtilen semptomlar görüldüğünde zaman kaybetmeden bir doktora görünmekte fayda vardır. Geçtiğimiz yıllarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile bulaşma riski görülen bu hastalık, bir kişinin ölümüne neden olmuştur. Ancak yapılan çalışmalar ve alınan önlemler sayesinde bu sorunun üstesinden gelinmiştir. Fakat her ne şekilde olursa olsun domuz gribi tehlikesi henüz tamamen ortadan kalkmış değildir. Hastalığın başlangıç yeri Meksika olarak bilinmektedir. Bu hastalık Meksika'dan sonra ABD'de görülmüş ve oldukça hızlı bir yayılma göstermiştir. Bu yayılmanın nedeni bazen hayvanlar olmuştur. Çoğumuz bu viral hastalığın neden domuz gribi olarak adlandırıldığını merak etmekteyiz. Domuz gribi olarak adlandırılan bu hastalık, domuzlar arasında görülen gribal hastalıklarla oldukça benzerlik gösterdiği için tıbbi olarak ve halk arasında bu hastalığa "domuz gribi" adı verilmiştir. Yapılan araştırmalara göre, bu virüsün oluşumunda insan virüsleri, domuz virüsleri ve kuşlarda görülen virüsler birleşerek meydana gelmiştir. Bu nedenle, domuz virüsünün yaygın olduğu geçmiş yıllarda birçok kuş kontrol altına alınmış hatta birçoğu imha edilmiştir.

Nasıl Bulaşır?

Domuz gribi, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarla aynı şekilde bulaşmaktadır. Yani domuz gribine yakalanmış bir kişi ile aynı ortamda bulunuyorsanız, birinci dereceden risk altındasınız. Bu nedenle domuz gribinden şüphelendiğiniz ortamlarda fazla durmamanız tavsiye edilmektedir. Hastalığın bulunduğu kişi ortamda hapşırsa bile bu hastalığın bulaşma ihtimali yüzde yetmişleri geçmektedir. Bunun yanı sıra, virüsün bulunduğu kişi ile cilt teması, bu kişinin yemek yediği kapları kullanmak gibi durumlarda da bu hastalığın size bulaşma ihtimali artmaktadır.

En Çok Görülen Belirtileri

Domuz gribi hastalığının en büyük belirtisi, kişideki zor ve hızlı nefes alma durumlarıdır. Bu belirti, genç yaşlı herkeste bu hastalıkla birlikte mutlaka görülen durumlardandır. Domuz gribi hastalığına yakalanan kişide ilk olarak bu belirti ilk 7 gün içerisinde mutlaka kendisini göstermektedir. Bunun yanında birçok belirti de baş göstermektedir. Hastalık biraz daha ilerledikten sonra kişilerde iştah kayıpları ve aşırı kusma durumları meydana gelmektedir. Bu durum yine birçok kişide görülen ve en büyük belirtiler arasında kabul edilen bir hastalık belirtisidir. Daha birçok belirti arasında en çok görülen belirti ise uyarılara cevap vermeme ve dalgınlık durumlarıdır. Bu belirtiler yaklaşık olarak 7 gün içerisinde hastalığın bulaşmış olduğu kişilerde kesinlikle görülen durumlardandır.

Teşhisi ve Tedavisi

Domuz gribinin teşhisi, hastaların şikayetlerine bakılarak yapılan bazı test yöntemleri ile konulmaktadır. Bunun yanında, kişiye yapılan kan testleri ile de bu durum daha net olarak ortaya konulmaktadır. Bu hastalık eğer kişide görülüyorsa, kesinlikle acilen tedaviye başlanır. Reçetesiz olarak satılmayan bazı ilaçlar doktor kontrolü dahilinde hasta üzerinde uygulanmaya başlanmaktadır. Bu hastalığın ortadan kalkmasında kişinin bağışıklık sistemi ve vücut yapısı gibi durumlar belirleyici olmaktadır. Bu nedenle hastalığın iyileşme süresi kişiden kişiye değişmektedir.

Son olarak, domuz virüsü riski bulunan evlerde neredeyse her gün mutlaka eşyaların temizlenmesi, sürekli temas yerlerinin (kapı kolu, kumanda, pencere, koltuk kenarları) temizlenmesi ve silinmesi gerekmektedir. Bu bölgelerde dokunma durumlarının fazla olması nedeniyle hastalık kolay bir şekilde yayılmakta ve bulaşma riskini artırmaktadır. Bunun yanında kişi, mümkün olduğu kadar maske takarak gününü geçirmelidir. Hastalığın bulunduğu kişi ayrı odalarda uyumalıdır ve eşyalarını sadece kendisi kullanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Grip ve Öksürük

Bebeklerde Grip ve Öksürük

Alerjik Grip Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Grip Belirtileri ve Tedavisi

Grip ile Nezle Arasındaki Fark Nedir?

Grip ile Nezle Arasındaki Fark Nedir?

Ahmet Maranki Grip

Ahmet Maranki Grip

Grip Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Grip Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Bebeklere Grip Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebeklere Grip Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Gripten Korunmanın Yolları

Gripten Korunmanın Yolları

Güncel

Ağır Grip

Ağır Grip

Grip Tansiyonu Yükseltir mi?

Grip Tansiyonu Yükseltir mi?

Grip Aşısı Nasıl Yapılır?

Grip Aşısı Nasıl Yapılır?

Geçmeyen Grip Nedenleri?

Geçmeyen Grip Nedenleri?

Grip Hastalığına Ne İyi Gelir?

Grip Hastalığına Ne İyi Gelir?

Gribe İyi Gelen İlaçlar Nelerdir?

Gribe İyi Gelen İlaçlar Nelerdir?

Grip İlaçları Nelerdir?

Grip İlaçları Nelerdir?