Gribin Nedenleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Gribin Nedenleri Nelerdir?

Gribin nedenleri, virüs kaynaklıdır. Grip hastalığı solunum yolları rahatsızlığı ile başlayan ve bulaşıcı özelliğe sahip hastalıktır. Bulaşıcı özelliği grip olan kişinin öksürmesi, hapşırması ve el teması ile kolaylıkla kişiden kişiye bulaşmaktadır. Bulaşıcı özelliği hastalık başlamadan önce yetişkinlerde ilk günden başlayarak yedi gün arasındadır. Bu durum ise grip olan kişinin farkında olmadan hastalığı bulaştıracağı anlamına gelmektedir. Grip hastalığına yakalanan kişinin rahatsızlığı haftalarca sürebilmektedir.

Gribin nedenleri soğuk algınlığı rahatsızlığı birbiri ile oldukça karıştırılmaktadır. Grip hastalığının belirtileri şunlardır;
  • Aşırı baş ağrısı
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Eklem ve kemik ağrıları
  • Bulantı
  • Kusma
  • Soğuk terleme ve titreme
Grip hastalığı üşüme ve titreme ile başlamaktadır. Yüksek ateş ve halsizlik ile devam etmektedir. Sürekli bitkinlik hissi vardır. Şiddetli baş ağrısı ile başlayan grip hastalıkta kuru öksürük meydana gelmektedir. Yanak kısımları kırmızı ve göz içlerinde kanlanma meydana gelmektedir. Sürekli dudaklarda kuruluk ve ağız içi tat olarak acıdır. Vücutta kalça bölgesinde şiddetli ağrılar hasıl olmaktadır. Gribin nedenleri en çok da bedenin sistemini bozmaktadır. İnsanı oldukça zor durumda bırakan grip rahatsızlığı salgın olarak tüm dünyada görülmektedir. İnsanlar arasında fazlası ile kolaylıkla yayıla bilmekte ve bazı durumlarda ölümcül sebeplere kadar neden olmaktadır. Solunum yoluyla bulaşması daha kolay bu hastalık kısa sürede oldukça fazla kişiye bulaşabilmektedir. Grip hastalığının yayılmasında hayvanlar daha fazla rol oynamaktadır. Bu durum ise çoğu kişi tarafından da bilinmektedir. Evde beslenen hayvanlarda bu hastalık taşıyıcı özelliği kesinlikle yoktur.

Toplu yerlerde yaşayan hayvanlarda at çiftliklerinde, kümes de bulunan tavuklarda görüldüğü kesin olarak ispatlanmıştır. Dünya genelinde bilinen domuz gribi ile ülkemizde insanlarda oluşan bu grip hastalığının belirtileri aynıdır. İlk yapılan araştırmalarda 1900 yılların başında bu grip hastalığının taşıyıcıları domuz olduğu sanılmaktadır. Grip hastalığına yakalan kişilerde yüksek ateşten dolayı uyku esnasında karışık rüyalar, hayal, uykuda konuşma gibi durumlar da oldukça sık meydana gelmektedir. Çok sık olmamakla burun kanaması da görülmektedir. Grip hastalığına yakalan kişilerde hastalık ilerlemesi kişiyi oldukça çok zor duruma sokmaktadır. Solunum yolu hastalığından dolayı iltihap meydana gelmesi ile ölümcül hastalıklar arasına girmektedir. Grip hastalığı devam ederken iyileşme sürecinde hastalık tekrardan devreye girmektedir. Bu durum ile de nefes da daralma, balgam, kalp damar sisteminde bozulma ve dudaklarda şiddetli morarmalar görülmektedir. Bu süreç ile vücudun tüm dengesi bozulur ve hayati tehlikeler meydana gelebilmektedir.

Gribin nedenlerinin başında kişinin sağlığına dikkat etmemesi gelmektedir. Dikkat edilmemesi de kişinin hayatının tehlike altına girmesine sebep olmaktadır. Kişi grip hastalığına yakalandığını anladıktan sonra direk olarak sağlık kuruluşuna gidilerek yayılması önlenmeli ve tedavi edilmelidir. Solunum yollarından kolaylıkla bulaşan grip rahatsızlığına oldukça fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hastalık müdahale edilmemesi halinde kısa sürede çok insana rahatlıkla yayılmakta ve iltihap meydana gelmesi halinde de ölüme davetiye çıkarmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Grip Belirtileri ve Tedavisi

Grip Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Grip Sonrası Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Grip Sonrası Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Gribe İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Gribe İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Grip Kaç Günde Geçer?

Grip Kaç Günde Geçer?

Yaz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Yaz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları?

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları?

Güncel

Hamilelikte Gribe Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Gribe Ne İyi Gelir?

Güncel

Grip Aşısı Hangi Ayda Yapılır?

Grip Aşısı Hangi Ayda Yapılır?

Güncel

Grip ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Grip ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi