Doğal Grip İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
08 Temmuz 2024

Doğal Grip İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Grip İlacı

Doğal grip ilacı, grip belirtilerini hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılan doğal yöntemlerin genel adıdır. Modern tıbbın grip hastalığına hala kesin bir çözüm getirememiş olması, bu doğal yöntemlerin popülerliğini artırmaktadır. Bir kısım antiviral ilaçlar gribi önleyip süresini kısaltsa da çoğu ilaç sadece belirtileri geçici süreliğine hafifletir. Doğal ilaçlar da geçici bir rahatlık sağlar, ancak bunlardan sadece birkaç tanesi gerçekten iyi hissetmeyi sağlar.

Gribe Karşı Yaygın Olarak Kullanılan İlaç ve Yöntemler

 • Kirpi otu ve koni çiçeği olarak da bilinen Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitkidir. Ancak bağışıklık sistemindeki bu güçlenmenin gribe karşı işe yarayıp yaramadığı bilinmemektedir. Bazı araştırmalarda herhangi bir fayda bulunmamışken, bazı araştırmalarda ise Ekinezya alan katılımcılar ortalama 1.4 gün daha erken iyileşmiştir. Bitkisel ilaçları kullanırken en iyisi doktora danışmaktır.
 • Bazı araştırmalar çinkonun virüs karşıtı özellikleri olduğunu göstermektedir. Çinkonun kendisi gribi önleyemese de grip belirtilerinin süresini azaltabilmektedir. Ancak çinkolu burun ürünlerinin kullanılması koku alma duyusunda geçici kayba neden olabilir.
 • C vitamininin griple savaşma özelliğinin olup olmadığı hala kesinleşmemiştir. Bu konuda yapılan bir araştırmada gribin ilk gününde çok büyük doz C vitamini alan hastalar daha çabuk iyileşmiştir. Ancak günde 2,000 mg'den fazla C vitamini almak böbrek taşına ve ishale sebep olabilir.
 • Tavuk çorbası grip belirtilerine birçok şekilde yardımcı olur. Buharını solumak burun tıkanmasını hafifletir. Sıvı tüketmek vücuda su girmesini sağlar. Araştırmacılar deneylerde tavuk çorbasının iltihap önleyici özelliğini tespit etmiştir.
 • Sıcak çay içmenin de tavuk çorbası gibi bazı faydaları vardır. Buharını solumak burun tıkanmasına iyi gelirken, sıvıyı yutmak boğazı yumuşatır ve vücudun kurumasını önler. Siyah ve yeşil çayların antioksidan olması da ilave bir faydadır.
 • Sarımsağın gribe iyi geldiği konusunda yeterli araştırma bulunmasa da besin açısından çok zengin bir gıdadır.
 • Yüksek dozda buhar için oda nemlendirici cihazlar kullanılmalı veya sıcak su açıp banyoda oturulmalıdır. Buhar solumak burun deliklerinde rahatlama sağlar.
 • Burna tuzlu su damlatmak bir yandan tıkanmayı azaltırken öte yandan virüs ve bakteri parçacıklarını temizlemede yardımcı olur.
 • Burnu silmek ve sümkürmek deliklerin etrafındaki cildin kızarmasına ve acımasına neden olur. Burun deliklerinin altına (içine değil) bir parça mentollü yağ sürmek iyi bir tedavidir. Mentol hafif bir uyuşturucu etkisi yapar ve ciltteki ağrıyı azaltır. Ayrıca mentol veya kafur ruhu solumak tıkalı pasajların açılmasına ve grip kökenli öksürüklerin yatıştırılmasına yardım eder. Sadece 2 yaşının üstündeki çocuklarda kullanılmalıdır.
 • Boğaz enfeksiyonlarında bildik tuzlu su gargarası hayli faydalıdır.
 • Geceleri tıkanmayı önlemek için burun bantları kullanılabilir. Bunlar tıkalı burnu açamasa da hava akışı için daha fazla yer açarlar.

Bırakın Ateş İşini Yapsın

Ateş, orijinal bir doğal grip ilacıdır. Vücut ısısındaki yükselme, vücudu mikroplar için yaşanmaz hale getirir. Sadece yeterli sıvı alındığından emin olmak gerekir. Eğer ateş 41 derecenin üstüne çıkmışsa ve hemen indirilemiyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. 3 aylık veya daha küçük bebeklerde ateş 38 dereceyi geçerse doktor aranmalıdır. Ateşi 39 dereceden düşük olan çocuklarda, eğer rahatsız değillerse genelde herhangi bir tedavi gerekmez.

Yatak İstirahatı

Bol bol dinlenme, vücudun enerjisini mikroplarla savaşmaya yönlendirir. Ayrıca vücudu sıcak tutmak da önemlidir. Yorganın içine gömülüp, bağışıklık hücrelerine mikroplarla savaşlarında destek sağlamak da bir çeşit doğal grip ilacıdır.

Ekstra Bilgiler

Grip döneminde dengeli beslenmek ve bol sıvı tüketmek, bağışıklık sistemini destekleyerek iyileşme sürecini hızlandırır. Stres yönetimi ve yeterli uyku da gripten korunmada önemli faktörlerdir. Ayrıca, el hijyenine dikkat etmek ve kalabalık ortamlardan kaçınmak, grip virüsünün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Doğal grip ilaçları ve yöntemleri kullanmadan önce her zaman bir sağlık profesyoneline danışmak en doğrusudur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Fahire

12 Temmuz 2024 Cuma

Ekinezya kullanarak gribimi 1.4 gün daha erken atlatabilir miyim? Bu bitkiyi kullanmadan önce doktora danışmam gerektiğini biliyorum ama gerçekten işe yarıyor mu?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Emziren Anne Grip Olursa Ne Yapmalı?

Emziren Anne Grip Olursa Ne Yapmalı?

Hamilelikte Grip Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Grip Bebeğe Zarar Verir mi?

Gribe İyi Gelen Çorbalar Tarifi ve Malzemeleri

Gribe İyi Gelen Çorbalar Tarifi ve Malzemeleri

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Grip Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Grip Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kedi Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mevsimsel Grip Belirtileri ve Tedavisi

Mevsimsel Grip Belirtileri ve Tedavisi

Grip Mikrobu Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Grip Mikrobu Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Yaz Gribine Ne İyi Gelir?

Yaz Gribine Ne İyi Gelir?

Grip En Çabuk Nasıl Geçer?

Grip En Çabuk Nasıl Geçer?

Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Grip Ne Demek Belirtileri ve Tedavisi

Grip Ne Demek Belirtileri ve Tedavisi

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi