grip.gen.tr https://www.grip.gen.tr Grip, Grip Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, grip.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Sun, 23 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Grip Nasıl Geçer https://www.grip.gen.tr/grip-nasil-gecer.html Mon, 22 Oct 2018 08:17:34 +0000 Grip nasıl geçer, grip boğaz, burun, akciğerlerde dahil olmak üzere tüm solumun sistemini etkileyen bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığına kıyasla gripte ateş, yorgunluk ve eklem ağrıları daha şiddetli olur. Bulaşıcı bir Grip nasıl geçer, grip boğaz, burun, akciğerlerde dahil olmak üzere tüm solumun sistemini etkileyen bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığına kıyasla gripte ateş, yorgunluk ve eklem ağrıları daha şiddetli olur. Bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu içinde, grip salgınlar halinde etkili olur. Virüslerden dolayı ortaya çıkan bu hastalığı antibiyotikle tedavi etmek te olanaksızdır. Bu nedenle grip nasıl geçer, neler yapılmalı, hangi önlemler alınmalı bunların iyi bilinmesi ve uygulanması gerekir. Grip kendini ateşle, şiddetli halsizlik, kuru öksürük, yorgunluk, boğaz ve baş ağrısı, boğaz ağrısıyla gösterir. Fakat hastalığın ayırıcı tanısının iyi yapılması gerekir. Belirtiler bir haftadan uzun sürerse mutlaka doktora gidilmelidir. Gripte belirtilerle birlikte ilk 3-4 gün oldukça ağır geçer. Eğer hasta yeterince dinlenir, 7-10 gün süreyle kendine dikkat ederse, gribi atlatması ve iyileşmesi kolay olur. Fakat hastalarda birkaç hafta gribin neden olduğu belirtiler devam edebilir. Hastalığın başlangıcından ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı etkisi vardır. Bu nedenle hastalar gribi çevresindekilere de bulaştırabilir.

Grip nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır

Grip virüsü nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin tedavisi için kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Hastalığın tedavisinde belirtilerin azaltılması ve hastanın rahatlamasını sağlayacak destekleyici tedaviler uygulanır. Grip hastalığının başlangıcında kullanılacak grip ilaçları hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Hastalar grip geçene kadar daha rahat olurlar. Ancak bu ilaçlar gribin tedavi edilmesine yardımcı olmaz. Sadece hastalardaki ateş, öksürük, burun tıkanıklığı, yorgunluk gibi belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur. Kullanılan dekonjestanlar ise, burun mukozalarını küçülterek daha rahat nefes alınmasını sağlar. Tuzlu burun solüsyonları da burun tıkanıklığında yararlı olur. Ayrıca öksürük ilaçları da, hastanın öksürüğünün azalmasını sağlayabilir.

Grip tedavisinde antibiyotikler kullanılmaz. Çünkü antibiyotikler bakterileri yok ederler. Bu hastalık virüsler nedeniyle oluştuğu için, antibiyotiklerin herhangi bir faydası olmaz. Fakat bağışıklık sisteminizi zayıflatan grip bakteriyel enfeksiyonlar bakımından risk oluşturursa, doktor denetiminde antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Grip nasıl geçer, bitkisel tedavisi nasıl olur

Gribi tam olarak geçirmese de, etkilerini hafifletecek bitkisel çaylar hastalık sürecinde kullanılabilir. Şifalı bitkilerin etken maddeleri gribi daha kolay atlatmanızı sağlar. Gribin en iyi ilacı bol bol dinlenmektir. Bu şekilde bitkisel çaylarla daha rahat bir süreç geçirebilirsiniz. Grip için içebileceğiniz bitkisel çaylar ise;

Zencefil çayı: Solunum yollarını açan ve burun akıntısını hafifleten zencefil çayı, aynı zamanda gribin neden olduğu eklem ağrılarını da azaltır. Hastayken düzenli olarak zencefil çayı içerseniz ateş düşürücü etkisinden, boğaz ağrısından da kurtulabilirsiniz. Grip belirtileri başlamadan ve belirtiler devam ederken bu çayı içebilirsiniz.

Okaliptüs çayı: Öksürüğe, burun tıkanıklığına iyi gelen bu bitkisel çay göğsü yumuşatır, boğaz ağrısını azaltır. Bu şifalı bitki bronşit hastalığında da kullanılır.

Nane limon çayı: Bu çay halk arasında grip hastalığında geleneksel hale gelmiştir. Öksürüğe iyi gelen, boğazı yumuşatan bir etkisi vardır. C vitamini de içerdiği için çok faydalıdır.

Grip nasıl geçer, bu konuda araştırma yapanlar önce istirahat etmelidir. Bu süreçte belirttiğimiz bitkisel çayları içebilir, bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirecek ekinezya, mate çayı gibi çayları da tercih edebilirler. Ayrıca beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekir. Greyfurt, mandalina, limon, portakal, kivi gibi meyveleri, sarı, kırmızı sebzeleri bolca tüketmelidirler. Hastalık sırasında içtikleri su miktarını da arttırmaları faydalı olur.
]]>
Emziren Anneler Grip İlacı https://www.grip.gen.tr/emziren-anneler-grip-ilaci.html Mon, 22 Oct 2018 16:46:34 +0000 Emziren Anneler Grip İlacı, Emziren anne grip geçirdiği an bebeğini emzirmeyi bırakıyorlar. Bu çok yanlış bir hareket. Emziren anne grip olduğu an emzirmeye devam etmelidir. Emzirmeyi kesen anne fark etmeden bebeğini hastalıklar Emziren Anneler Grip İlacı, Emziren anne grip geçirdiği an bebeğini emzirmeyi bırakıyorlar. Bu çok yanlış bir hareket. Emziren anne grip olduğu an emzirmeye devam etmelidir. Emzirmeyi kesen anne fark etmeden bebeğini hastalıklara karşı koruyan doğal kalkanı yok etmiş oluyor. Oysa grip vakalarının bu kış aylarında arttığı  anne bebeğini emziriyor ise bu büyük bir şanstır. Anne sütünün içeriğinde bağışıklık sistemini güçlendiren virüslerin zararlı etkilerini önleyen ve antibakteriyel maddeler ile bebeklerini hastalıklardan koruyor. Anne sütü ile beslenen bebekler üst solunum yolu enfeksiyonlarını hafif ve daha az bir şekilde geçirirler. 

Emziren anneler grip ilacı kullanırsa bebeğe zarar verir mi; Kesinlikle doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır. Emziren anne grip olmuşsa ancak doktor tavsiyesiyle antibiyotik kullanabilir. Bunun bebeğinize hiçbir sakıncası olmayacaktır. Emziren annelere doktorların önerdiği birkaç antibiyotik bulunmaktadır. Bunlardan biri augmentin antibiyotiktir. Bu antibiyotiği emzirirken anne kullanabilir. Bebeğe de bir zarar vermez. 

Emziren anne grip olursa ne yapmalıdır Anne grip dönemini ilaçsız atlatabiliyor ise bu anne için daha iyi olacaktır. Emziren anne grip döneminde ilaç yerine alternatif, evde uygulayacağı tedavi yöntemlerini deneyerek daha hızlı iyileşmeye çalışmalıdır. Bu dönemde bitki çayları, tavuk çorbaları, bol limonlu zencefil çayı gibi içecekler tüketilebilir. Bunun yanı sıra anne fırsat buldukça bol bol dinlenmelidir. Emziren anne süt verdiği için diğer insanlara göre bol bol sıvı tüketmelidir. Vitamin ve minerale ihtiyaç  duymaktadır. Bu nedenden kaynaklı bol sıvı, bitki çayı ve meyve tüketmelidir. Grip döneminde her zamankinden fazla proteinli gıdalar tüketmeli ve bebeğini emzirme saatleri dışında sadece dinlenmeleri gereklidir. Emziren anne ilgilenmesi gereken bir bebeği olduğu için grip anneyi zorlayabilir. BU nedenden kaynaklı emziren anne ilaç kullanabilir.

Emziren anne bebeğe yakın temas durumlarında mutlaka maske kullanmalıdır.  Nefesini olabildiğince bebekten uzak tutmalıdır. Bebeğin yüzüne doğru hapşırıp öksürmeyin. Öksürürken yada hapşırırken mutlaka yanınızda peçete bulunsun. Öksürürken ağzını kapatınız. Evi sık sık havalandırması gereklidir. Emziremeyecek kadar hasta olan anne sütünü pompa yardımıyla bir biberona sağıp bebeğine vermeyi sağlamalı. Emziren grip olan anneye doktorlar tarafından antiviral ilaç kullanması önerilen anneler bebeklerini emzirmeye devam edebilirler.

]]>
7 Aylık Bebek Grip https://www.grip.gen.tr/7-aylik-bebek-grip.html Tue, 23 Oct 2018 03:53:15 +0000 7 Aylık Bebek Grip, Grip yetişkinlerden çok bebekleri etkileyen bulaşıcı hastalıklardan bir tanesidir. Bebeklerin gribe yakalanmaları yada başkasından virüs kapmaları yetişkinlerden daha hızlı olur. Bebeğin bağışıklık 7 Aylık Bebek Grip, Grip yetişkinlerden çok bebekleri etkileyen bulaşıcı hastalıklardan bir tanesidir. Bebeklerin gribe yakalanmaları yada başkasından virüs kapmaları yetişkinlerden daha hızlı olur. Bebeğin bağışıklık sistemi yetişkinlerinki kadar güçlü olmadığı için özellikle 1 yaşın altındaki bebeklerde bu durum daha ciddidir. Grip, bebekte sıkıntı ve huzursuzluk yaratacağı için bebek için olduğu kadar anne için de oldukça sıkıntılı bir durumdur. Çünkü bebeğin burnunun tıkalı olduğu için rahat nefes alamayacaktır. Buda uyku, beslenme, meme emmeme gibi sorunları beraberinde getirecektir. Grip hastalığına üç tip virüs neden olur. Bu virüsler genelde Kasım ve Mart ayları arasında ortaya çıkara. Yetişkin insanlardan öksürük, nefes, el teması ve hava yolu sayesinde bebeklere bulaşır. Erişkin bir birey yılda 2-4 kez grip olurken, bir bebek 6 ya da 10 kere grip olmaktadır. Grip bulaşıcı bir hastalık olduğu için bebeklerin sık sık grip belirtileri gösterip göstermediğinin incelemesi gerekir. Eğer ki bebekte 37 derece ve üstü ani ateşlenmeler, kaslarında ağrı, öksürük, ağlama, huzursuzluk, burun tıkanması ve akıntısı varsa bebeğin gribe yakalandığı söylenebilir. Ayrıca öksürük ve burun tıkanması ateş yükselmeden önce oluyorsa soğuk algınlığı, sonra oluyorsa da griptir. 
 
7 Aylık Bebek Grip Belirtileri ve Tedavisi, 
 
Bebekler dış dünyada olup biteni algılayabilmek için genellikle ellerini kullanırlar. Yeni tanımak istedikleri her cismi önce ellerine alır ve daha sonra da ağızlarına götürürler. Bu da bebeklerin çok kolay virüs kapmasına neden olur. Sağlık bakanlığı tarafından grip için önerilen en etkin yöntem aşı yaptırılmasıdır. ancak bunun için bebeklerin 6-18 ay aralığında olması gerekir. Grip aşısı yaptırmak bebeğin grip gibi hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olur. Bu sayede grip sonucu oluşan yüksek ateşin neden olabileceği havale gibi yan etkiler ve riskler ortadan kalkmış olur. Genel olarak hiçbir ilaç çeşidi bu rahatsızlığın hemen bitmesini sağlamaz sadece belirtileri biraz hafifleterek bebeğin kendisini biraz daha iyi hissetmesine sebep olmaktadır. Bebek açısından en iyi tedavi yöntemi istirahat etmek ve biberon yardımı ile  bol miktarda sıvı tüketerek vücuttan toksin atmaktır. 7 aylık bebeklere hatta taze sıkılmış meyve suyu yada püresi bile verilebilmektedir. Bebeklerin burunları gripten dolayı dolar ve bunun sonucunda nefes almaları zorlaşır. Kendi kendilerine burnu temizleme yapamadıkları için annenin bebeğe yardımcı olması lazım. Bunun için bebeğin başı arkaya doğru yatırılmalı ve burnun uç kısmından az miktarda tuzlu su damlatılmalıdır. Bu sayede kurumuş olan burun akıntısı yumuşar ve burundan dışarıya atılır. Bu karışımlar eczanelerde damla veya sprey şeklinde de satılmaktadır. burun kullanılan damlalardan bir veya iki damla uygulamak bebeğin rahatlaması için yeterli olacaktır. Burnun tahriş olmaması için burun ucuna vazelin benzeri yağlı bir krem sürmekte fayda vardır. Ancak 7 aylık bebeğin ateşi 39,4 dereceden fazlaysa mutlaka uzman bir doktora götürülmesi gerekir. 
]]>
3 Aylık Bebek Grip https://www.grip.gen.tr/3-aylik-bebek-grip.html Tue, 23 Oct 2018 16:13:02 +0000 3 aylık bebek grip, belirtilerinin sıklıkla görülmesi bebeklerin bu tip hastalıklara sebep olan mikroplarla ilk kez karşı karşıya gelmesi nedeniyle kaynaklanmaktadır. Kış aylarında burun akıntısı ve öksürme şikayetleri ile 3 aylık bebek grip, belirtilerinin sıklıkla görülmesi bebeklerin bu tip hastalıklara sebep olan mikroplarla ilk kez karşı karşıya gelmesi nedeniyle kaynaklanmaktadır. Kış aylarında burun akıntısı ve öksürme şikayetleri ile akla gelen ilk hastalıklar soğuk algınlığı ve grip olmaktadır. Nezleden daha yaygın olarak  görülen grip akciğerlerin ya da kulakların etkilenme tehlikesi yüksek olmasından dolayı bebeklerde ve çocuklarda ciddi sorunlara sebep olabilir. 

3 aylık bebek grip belirtileri;
 • İlk belirtileri burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı olarak görülür. Başlangıçta şeffaf olan sonradan koyulaşıp yoğunlaşan bir burun salgısı görülür.
 • 37 derece civarında bir ateş görülebilir.  Bununla birlikte uyumayı da zorlaştıran hapşırma, öksürük, titreme, iştahsızlık, huzursuzluk görülür.
 • Karın ağrısı, kusma ve ishal görülebilir.
 • Burundan ve boğazdan hırıltılı sesler gelebilir. Ve bebek nefes almakta zorlanacağından huzursuzluk verebilir. 
3 aylık bebek grip tedavisi;
 • Burun tıkanıklığı ve nefes alamamak gibi bir problem yaşanıyorsa plastik bir burun aspiratörü ile bebeğin burnu temizlenmelidir. Bu ilk 6 ay için önemli bir uygulamadır. Bebeğin rahat etmesini sağlayacaktır.
 • Eğer bebeğin burun salgısı yoğun ise ve bebek burnunun temizlenmesine engel oluyor ise doktorunda tavsiye edeceği tuzlu burun damlaları kullanılabilir.
 • 3 aylık bebek grip olduğunda yaklaşık 48 saat ateş görülebilir. Bu durumlarda bebek ince giydirilmeli ve ılık bir banyo yaptırılmalıdır.
 • 3 aylık bebeklere ateş düşürücü vermekten uzak durulmalıdır.
 • 3 aylık bir bebekte yüksek ateş başka bir hastalığın sebebi de olabileceği için ilaç vermeden önce muhakkak doktora başvurulmalıdır.
 • Anne sütü emen bebekler için anne sütü hastalıklara karşı antikor ürettiği için bu durum bebekler için önemlidir. Bu nedenle emziren anneler bebeklerini daha fazla emzirmelidir.
 • Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Burun akıntısının dışarı çıkabilmesi için bebeğin başı hafifçe yükseltilerek yatırılmalıdır.
 • Nemli ortam öksürüğe de iyi geleceği için buhar makinesi ortam nemlendirilmelidir.
 • Aile bireyleri ise günlük temizliklerine önem göstermeliler. Ellerini bebeğe dokunmadan önce her defasında bol sabun ve su ile temizlemelidirler. Eğer aile bireylerinden birisi hasta ise bebeğin bulunduğu oda içerisinde fazla bulunmamalı, içeri girilecekse de maske ile dolaşılmalıdır.
Grip virüsü özellikle kapalı mekanlarda kendini gösteren bir mikro organizmadır. Bebek kapalı ortamda duruyorsa grip virüsü taşıyan bir kişinin yanındaysa solunum yoluyla bu virüsü kapabilir. 3 aylık bebek grip virüsüne kolaylıkla yakalanabileceği için bebekleri kapalı ortamdan uzak tutup, temiz bir hava alabilmesi de sağlanmalıdır. Grip olan bir bebek sağlanan iyi koşullara göre yaklaşık 3- 5 gün içerisinde iyileşme gösterir. Öncelikle ateşi düşmeye başlar daha sonra ise iştah yerine gelmeye başlar.
]]>
Doğal Grip İlacı https://www.grip.gen.tr/dogal-grip-ilaci.html Wed, 24 Oct 2018 04:16:34 +0000 Doğal Grip İlacı; olarak kullanılan doğal ilaç ve yöntemlerin genel adıdır. Bu yöntemlerin yaygın olmasında şaşılacak bir şey yoktur, çünkü modern tıp çağlar öncesinden kalma grip hastalığına hala bir çözüm getireb Doğal Grip İlacı; olarak kullanılan doğal ilaç ve yöntemlerin genel adıdır. Bu yöntemlerin yaygın olmasında şaşılacak bir şey yoktur, çünkü modern tıp çağlar öncesinden kalma grip hastalığına hala bir çözüm getirebilmiş değil. Bir kısım antivirüs ilaçlar gribi önleyip süresini kısaltsa de çoğu ilaç sadece belirtileri geçici süreliğine hafifleir. Doğal ilaçlar da geçici bir rahatlık sağlar, ancak bunlardan sadece birkaçı gerçekten iyi hissetmeyi sağlar.

Gribe Karşı Yaygın Olarak Kullanılan İlaç ve Yöntemler

 • Kirpi otu ve koni çiçeği de denilen Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitkidir. Ancak bağışıklık sistemindeki bu güçlenmenin gribe karşı işe yarayıp yaramadığı bilinmemektedir. Bazı araştırmalarda herhangi bir fayda bulumamış, bazılarında ise Ekinezya alan katılımcılar ortalama 1.4 gün daha erken iyileşmiştir. Bitkisel ilaçları kullanırken en iyisi doktora danışmaktır.
 • Bazı araştırmalar çinkonun virüs karşıtı özellikleri olduğunu göstermektedir. Çinkonun kendisi gribi önleyemese de grip belirtilerinin süresini azaltabilmektedir. Fakat griplerde çinkolu burun ürünlerinin kullanılması koku alma duyusunda geçici kayba neden olabilir.  
 • C vitamininin griple savaşma özelliğinin olup olmadığı hala kesinleşmemiştir. Bu konuda yapılan bir araştırmada gribin ilk gününde çok büyük doz C vitamini alan hastalar daha çabuk iyileşmiştir. Ancak günde 2,000 mg''den fazla C vitamini almak böbrek taşına ve ishale sebep olabilir.
 • Tavuk çorbası grip belirtilerine birçok şekilde yardımcı olur. Buharını solumak burun tıkanmasını hafifletir. Sıvı tüketmek vücuda su girmesini sağlar. Araştırmacılar deneylerde tavuk çorbasının iltihap önleyici özelliğini tespit etmiştir.
 • Sıcak çay içmenin de tavuk çorbası gibi bazı faydaları vardır. Buharnı solumak burun tıkanmasına iyi gelirken, sıvıyı yutmak boğazı yumuşatır ve vücudun kurumasını önler. Siyah ve yeşil çayların antioksidan olması da ilave bir faydadır.
 • Sarımsağın gribe iyi geldiği konusunda yeterli araştırma bulunmasa da, besin açısından çok zengin bir gıdadır.
 • Yüksek dozda buhar için oda nemlendirici cihazları kullanılmalı veya sıcak su açıp banyoda oturmalıdır. Buhar solumak burun deliklerinde rahatlama sağlar.
 • Burna tuzlu su damlatmak bir yandan tıkanmayı azaltırken öte yandan virüs ve bakteri parçacıklarını temizlemede yardımcı olur.  
 • Burnu silmek ve sümkürmek deliklerin etrafındaki cildin kızarmasına ve acımasına neden olur. Burun deliklerinin altına (içine değil) bir parça mentollü yağ sürmek iyi bir tedavidir. Mentol hafif bir uyuşturucu bir etkisi yapar ve ciltteki ağrıyı azaltır. Ayrıca mentol veya kâfur ruhu solumak tıkalı pasajların açılmasına ve grip kökenli öksürüklerin yatıştırılmasına yardım eder. Sadece 2 yaşının üstündeki çocuklarda kullanılmalıdır.
 • Boğaz enfeksiyonlarında bildik tuzlu su gargarası hayli faydalıdır. 
 • Geceleri tıkanmayı önlemek için burun bantlarını kullanılabilir. Bunlar tıkalı burnu açamasa da hava akışı için daha fazla yer açarlar.

Bırakın Ateş İşini Yapsın

Ateş orijinal bir doğal grip ilacıdır. Vücut ısısındaki yükselme vücudu mikroplar için yaşanmaz hale getirir. Sadece yeterli sıvı alındığından emin olmak gerekir. Eğer ateş 41 derecenin üstüne çıkmışsa ve hemen indirilemiyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. 3 aylık veya daha küçük bebeklerde ateş 38 dereceyi geçerse doktor aranmalıdır.  Ateşi 39 dereceden düşük olan çocuklarda, eğer rahatsız değillerse genelde herhangi bir tedavi gerekmez.

Yatak İstirahatı

Bol bol dinlenme vücudun enerjisini mikroplarla savaşmaya yönlendirir. Ayrıca vücudu sıcak tutmak da önemlidir, yorganın içine gömülüp, bağışıklık hücrelerine mikroplarla savaşlarında destek sağlamak da bir çeşit doğal grip ilacıdır

]]>
Bebekler İçin Grip İlacı https://www.grip.gen.tr/bebekler-icin-grip-ilaci.html Wed, 24 Oct 2018 20:32:49 +0000 Bebekler için grip ilacı , kış aylarında öksürme ve burun akıntısı şikayetleri kendini göstermeye başladığı anda akla ilk gelen hastalıktır maalesef ve bu yollarla kişiden kişiye bulaşan grip, hasta olan kişinin aksı Bebekler için grip ilacı , kış aylarında öksürme ve burun akıntısı şikayetleri kendini göstermeye başladığı anda akla ilk gelen hastalıktır maalesef ve bu yollarla kişiden kişiye bulaşan grip, hasta olan kişinin aksırması ve öksürmesi sonucunda mikroplu su damlacıkların havaya karışmasıyla, diğer kişilere solunum yoluyla geçmektedir. Kısa bir zaman içinde de akciğerlere yerleşerek, ağır hastalıklara neden olabilmekte. Bebeklerde , grip, bebekler arasında en sık rastlanan hastalıklardan birisidir. Çoğunlukla burun akıntısı ile kendini göstermektedir ve grip ile de çoğu kez karıştırılıyor. Grip ve gribin belirtileri birbirlerine benzediği için neden olan etkenleri birbirlerinden farklıdırlar. Grip üst solunumun ; burun, boğaz ve soluk borusunda ortaya çıkanlar viral bir enfeksiyon sayılır. Akciğerlerin ya da kulakların bu durumdan etkilenme riskinin yüksek olduğundan bebeklerde görülen grip daha ciddiye alınması gereken bir hastalık oluyor. Grip hafife alınan bir hastalık olmasına rağmen, özellikle bebeklerde sıkıntılara ve huzursuzluğa neden olmaktadır. Bu sorunların en büyük nedeni de, bebeklerin burunları temizlenmemesinden kaynaklanıyor  ve ağızdan nefes alırken zorlanmaları olduğu için. Bebeklerde gribin ilk belirtisi, genellikle burun akıntısıdır veya burun tıkanıklığı olarak görülürse, ilk başta saydam olan daha sonra koyulaşıp yeşil ya da sarı bir renk halini alan burun salgısıyla anlaşılıyor. Bir başka belirtileri ise 37.5 civarında olması, birden kendini gösteren hafif ateş, öksürmeler, hapşırma, iştahsızlık, uykuya dalmada zorlanmalar, huzursuzluk ve sancı olmasıdır. 

Bebekler için kullanılan grip ilacının faydaları

Gribe iyi gelen en etkili şey bebeğin salgılarının sulandırılması ve ateş varsa ateşin düşürülmesi. Salgıların sulandırılması için su, en iyi ilaç demektir. Bütün viral rahatsızlıklarda olduğu gibi gripte de, ilk 48 saat içerisinde bebekte yüksek ateş görülebilmektedir. Bu süreçte bebek ince giydirilmelidir. Ilık bir banyo yaptırılarak ateş düşürülmeye çalışmalı lazım. Bebek çok huzursuzlanıyor ise 38 derecenin üzerine çıktıysa ateş düşürücü ilaç verilir fakat iki aydan küçük olan bebeklerde ateş, önemli bir hastalığın belirtisi olabileceği için ateş düşürücü vermekten sakınılmalı ve mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır. Doktorun önerdiği dozda ve sıklıkta ateş düşürücüler kullanılması daha uygun olur.  
Bebeğini emziren anneler, emzirme sıklığını arttırırsa bebek için daha sağlıklı olur, çünkü bebeklik döneminde anne sütü bebeği hastalardan koruyan en büyük kalkan demektir. Anne sütünde hastalıklara karşı savaşan antikor üretmektedir. Bebekte burun akıntısı ve öksürük görülüyor ise bol bol sıvı tüketmesi sağlanması lazım. Eğer bebek ek gıdalara başladıysa, sulandırılmış elma suyu ya da bitkisel çaylar verilmesi uygun olur. Nemli ortam öksürüğe de iyi geldiği için, bebeğin bulunduğu ortam buhar makinesi ile nemlendirilmesi iyi olur. Burun akıntısının dışarı daha kolay çıkması için bebek yatarken başı hafifçe yükseltilmesi uygun olur 

]]>
Grip Sonrası Öksürük https://www.grip.gen.tr/grip-sonrasi-oksuruk.html Thu, 25 Oct 2018 06:52:24 +0000 Grip sonrası öksürük, özellikle annelerin en çaresiz olduğu durumlardan biridir çocuklarının dinmek ve geçmek bilmeyen öksürükleri. Grip biter, ateş düşer varsa boğaz ağrısı, baş ağrısı geçer ama öksürük bir türl Grip sonrası öksürük, özellikle annelerin en çaresiz olduğu durumlardan biridir çocuklarının dinmek ve geçmek bilmeyen öksürükleri. Grip biter, ateş düşer varsa boğaz ağrısı, baş ağrısı geçer ama öksürük bir türlü geçmek bilmez. Eğer sadece hafif öksürük varsa, eşlik eden başka bir hastalık (grip, farenjit, bronşit gibi) yoksa hemen ilaca sarılmamak gerekiyor. Çünkü o kadar virüs çeşidi var ki bu ilaçlar doğru teşhis edilip alınmadıklarında daha çok zarar verebiliyorlar. Ateş, boğaz yanması, burun akıntısı, halsizlik, üşüme hissi gibi belirtiler ile birlikte ortaya çıkan grip ve beraberinde ilk başlarda hafif, sonrasında ise şiddetini arttıran öksürük. Hemen herkesin, genç, yaşlı, küçük, büyük ve her yaşta yaşanılabilen bir hastalıktır grip. Özellikle mevsim değişmeleri ile birlikte sık rastladığımız durumlardandır. Bir de grip sonrası hiç geçmeyecekmiş gibi görünen öksürük de olmasa ne iyi olurdu. Ama maalesef böyle bir durum pek mümkün değil. Çünkü her grip sonrası en az 1 hafta süren bir öksürük söz konusu olmakta hatta bu durum 20 güne kadar çıkmaktadır. Peki böyle durumlarda ne yapmak gerekir İşte sorunuzun cevabı makalemizde yer almaktadır.

Grip sonrası devam eden öksürük nasıl geçer

Gripten sonra devam eden öksürük için hemen ilaçlara sarılmamak gerekir. Çünkü ilaç alımı hastalığın şiddetini azaltmış gibi görünse de aslında hastalık devam eder. Öksürük için alınan şurup yada ilaçlar burun akmasını önleyen maddeler ihtiva eder ve bu da burun içindeki damarları büzerek burnun salgı yapmasını azaltır yada engeller. Ama aslında bu durum hastalığın şiddetini arttırmaktan başka hiç bir işe yaramamaktadır. İlaç dışında grip iken yapılması gereken en doğru şey sıvı alımını arttırmaktır. Sıvı alımı boğazın nemlenmesini sağlayarak öksürüğün hafiflemesini sağlayacaktır. Bitki çayları bu konuda en iyi yardımcınız olacaktır. Yada öksürüğü hafifletecek çeşitli doğal yöntemler denenebilir. Mesela denenmiş ve işe yaradığı bilinen kara turp ve bal karışımı yapılabilir. 

Grip sonrası devam eden öksürüğe kara turp kürü,

Kara turpun üst tarafını keserek içini çok fazla olamayacak şekilde çıkarın, çıkardığınız yere iyi kalite bal ile doldurun kesmiş olduğunuz turpun kapağını tekrar kapatarak bir bardak içerisine oturtun. Sabaha kadar bekletin ve bardağa süzülen turp ve bal karışımının suyunu için emin olun öksürüğü geçirmede oldukça iyi bir yoldur. Yine 3-4 kaşık bal içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil ve bir kaç damla limon suyu konularak macun kıvamına getirilir ve yutulursa öksürüğe oldukça iyi gelmektedir. Bunun dışında ıhlamur çayı, kekik çayı, nane çayı ve iyi gelen diğer bitki çayları yapılabilir. Fakat uygulanan tüm yöntemlere karşı öksürük 21 gün veya daha uzun süre devam etmiş yada ediyorsa mutlaka bir hekime gitmek ve nedenini araştırmak gerekmektedir. Çünkü uzun süren öksürükler başka hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Uzun süren öksürükler zatürre, alerjik durumlar, astım, bronşit, kronik sinüzit, amfizem, reflü hastalığı, akciğer tümörleri gibi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Bu nedenle ihmal etmeden mutlaka uzman bir hekime baş vurmak gerekmektedir.
]]>
Gripten Korunmanın Yolları https://www.grip.gen.tr/gripten-korunmanin-yollari.html Fri, 26 Oct 2018 04:51:40 +0000 Gripten korunmanın yolları; Grip hastalığı genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan ve influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşan ani derecede 39 derece ateşle kendini ortaya çıkaran ve halsizlik, eklem ağrısı Gripten korunmanın yolları; Grip hastalığı genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan ve influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşan ani derecede 39 derece ateşle kendini ortaya çıkaran ve halsizlik, eklem ağrısı, baş ağrısı, titreme, bitkinlik ve kuru öksürükle belirtileri ortaya çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalık toplumlarda bireyler üzerinde ciddi olumsuz etkiler meydana getiren bir enfeksiyon hastalığıdır. Grip hastalığı en fazla iki hafta kadar devam eden bir rahatsızlıktır. Genellikle on gün içerisinde iyileşme gösterilir. çok nadiren de olsa dikkat edilmediğinde zatürreye çevirme riski taşıyan bir hastalıktır. Grip hastalığı genellikle gripli birisinin öksürmesi veya hapşırması yolu ile bulaşan ve kişiden kişiye geçen bir hastalıktır. 

Gribe etki eden virüs çok çabuk bulaşan ve yayılabilen bir virüstür. O nedenle grip olan kişilerin oldukları ortamlarda öksürmeleri veya hapşırmaları gribin başkasına bulaşmasına yeterlidir. Gripten korunmanın bir çok yolu vardır. Biz sizlere bu yollar içerisinde en çok kullanılan ve uygulanması gerekenleri sıralayarak anlatacağız. 

Grip hastalığından korunma çeşitleri,
 • Bol miktarlarda vitamin almak,
 • Sık olarak düzenli bir şekilde ellerin yıkanması,
 • Tavuk suyu içeren çorbalar içmek,
 • Bol bol egzersiz yapmak,
 • Stres ve yorgunluklar ile vücudun bağışıklık sisteminin zayıflatılmasını engellemek için uzak durulması gerekir. 
 • Her gün düzenli olarak bir kase yoğurt tüketilmesi ,
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak,
 • Her gün en az sekiz bardak su tüketmek,
Bu hususlarda hastaların dikkatli olmaları özellikle grip hastalığından kurtulmanın yollarının başlarında gelir. Ayrıca beslenme şekilleri ve hijyen hususlarının kontrol altına alınarak özen gösterilmesi de grip hastalığından korunmanın önemi büyüktür. 
Ayrıca grip hastalığına yakalanmış birisinden hastalığı kapmamak için dikkat edilmesi gerekenlerin başında sürekli ellerinin yıkanması, mendil kullanımına dikkat etmesi, sigara içmemesi, hapşırma veya öksürme durumlarında ellerinizle korunak yapmak yerine kolunuza yönelen bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bireysel kullanılan eşyaların başkaları tarafından kullanılmamasına dikkat etmek gerekir. 

Günümüzde gripten korunmanın yolları arasında hastalıktan korunmak için özellikle üretilen grip aşısı ile bu hastalığı yakalanma riski en aza indirilmiştir. Fakat bu aşının da kullanılması herkese yarayan veya kullanılan bir yöntem olmayabilmektedir. O nedenle diğer hususların bu aşıyı kullanamayanlar için mutlaka uygulanması gereken hususlardır. Sağlıkla kalın. 
]]>
Grip Çeşitleri https://www.grip.gen.tr/grip-cesitleri.html Fri, 26 Oct 2018 17:54:07 +0000 Grip Çeşitleri; A,B ve C olmak üzere 3 tip bulunmaktadır. Bilinenin aksine yüzlerce çeşit grip virüsü olduğu bilgisi doğru değildir. Ancak bu virüsler zaman zaman yapılarını değiştirebildikleri için alt çeşitleri oluşabil Grip Çeşitleri; A,B ve C olmak üzere 3 tip bulunmaktadır. Bilinenin aksine yüzlerce çeşit grip virüsü olduğu bilgisi doğru değildir. Ancak bu virüsler zaman zaman yapılarını değiştirebildikleri için alt çeşitleri oluşabilmektedir. Grip, virüs nedeniyle üst solunum yollarının iltihaplanmasıdır. Toplumlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Grip virüslerin de oluşan yapı değişikliklerini Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye'ninde içinde bulunduğu dünyanın çeşitli yerlerinde gözlem altında tutulmakta ve değişiklikler saptanarak salgın yapma olasılığı bulunan virüs tipleri belirlenmektedir. 
Tarihte görülmüş ve görülmekte olan bazı grip çeşitleri şunlardır:

İspanyol Gribi:İspanyol nezlesi olarakda bilinmektedir. 1918-1920 yılları arasında H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün sebep olduğu grip salgınıdır. İspanyol gribi, bir buçuk yıl içerisinde 100 milyona yakın insan hayatını kaybetmiştir. Hatta 1. Dünya Savaşında ölen insan sayısından daha çok kişi ispanyol virüsünden dolayı ölmüştür. Bu grip çeşidi tarihe, insanlık tarihinin en büyük salgını olarak geçmiştir. İspanyol gribinin ilk yayılma şekli hayvanlardan olduğu düşünülmüştür fakat daha sonrasında hava yoluyla da bulaştığı tespit edilmiştir. İspanyol gribi İstanbul'da da görülmüş ve hatta Mustafa Kemal Atatürk de Samsuna çıktığında bu hastalığa yakalanmış. 

İspanyol Gribinin Belirtileri
 • Aniden olan halsizlik
 • Kaslarda oluşan aşırı ağrılar 
 • Daha sonrasında meydana gelen baş, sırt ve eklem ağrıları
 • Aşırı derecede yüksek ateş
 • Zatürre gibi akciğerlerin kanlı köpük ile dolması ve hava akışının kesilmesi gibi belirtileri vardır.
Asya Gribi: Asya gribi A sınıfı gribi virüsü oluşturur. Asya gribi bulaşıcı bir girip türü olup zamanla virüsteki protein yapısı değişerek yeni özellikler kazanmakta ve yeni salgınlara neden olmaktadır. 1957 yılında Çin'de başlayarak Uzak doğu ülkelerine doğru yayılmıştır. Asya gribine yakalanan bir kişi ilk olarak öksürük, nezle, üşüme hissi, yangın, kas ağrıları, baş ve göz ağrıları olmaktadır. Hasta yüksek ateş sebebiyle nöbet geçirebilir. küçük bebeklerde ve 60 yaşın üzerindeki hastalarda ağır seyreder. Sinir sistemi ve kalbi zayıf olan hastalar genellikle hastalığa dayanamaz.

Domuz Gribi: Kümes hayvanlarında ve domuzlarla korumasız olarak temasta bulanan kişiler, eğer havyanlar bu virüsü taşıyor ise hasta olma riski daha yüksektir. Bu grip insandan insana bulaşabilir
Domuz Gribinin Belirtileri
 • Ateş
 • Öksürük
 • Burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Titreme
 • Kusma, ishal
Kuş Gribi: Kuş gribi, evcil ve yabani kanatlılar ile memeli hayvanların çoğunda grip belirtileriyle ortaya çıkmaktadır. Çok bulaşıcı bir hastalık olup ölümle sonuçlanmaktadır.
]]>
Grip Olmanın Yolları https://www.grip.gen.tr/grip-olmanin-yollari.html Fri, 26 Oct 2018 18:26:42 +0000 Grip Olmanın Yolları; oldukça basit yöntemlerden geçmektedir. Grip hastalığının sebebi virüslerdir. Gribe neden olan çok fazla çeşit virüse rastlanmıştır. Grip Virüsünün Bünyeye Bulaşma Yöntemleri Grip Olmanın Yolları; oldukça basit yöntemlerden geçmektedir. Grip hastalığının sebebi virüslerdir. Gribe neden olan çok fazla çeşit virüse rastlanmıştır. 

Grip Virüsünün Bünyeye Bulaşma Yöntemleri

Grip virüsleri hava, su ve temas yoluyla çevreye saçılabilir. Bir insana grip virüsü bulaştığı zaman ona ilk karşı koyman burun ve boğazda bulunan mukus salgısıdır. Eğer virüsler bu noktada yenilir ise hastalık başlamadan bitmiş demektir. Ancak virüsler bu aşamayı geçtiğinde vücuda yayılarak diğer hücrelere de hastalık bulaştırmaya başlar. Vücudun savunma silahları yine bitmez. Bu defa kan içindeki akyuvarlar hasta hücrelere akın edip bu virüslerle savaşır. Hastalığın insan vücudundaki ilk emareleri zaten ilk bu aşamada gözükmeye başlar. Hastalıkla savaş sırasında yüksek ateşle birlikte ödem, akıntı ve tıkanıklık gibi sıkıntılar ortaya çıkar. Artık grip olmuşsunuzdur.

Grip Salgını

Grip Olmanın Yolları kişi bazında ele alındığında yukarıdaki gibi olsa da toplumsal anlamda –yani insanlar arasında yayılması-  şu şekilde olmaktadır: Virüsler özellikle kış ve bahar mevsiminde uykularından uyanarak herhangi bir yolla canlıların vücuduna yerleşebilir. Tabi yerleştikten sonra bünyede çoğalması, hücreleri ele geçirmesi ve diğer bünyelere yayılmacı olabilmesi birkaç günü bulabilir. Yani bir kişinin grip olmasından itibaren birkaç içinde bu hastalığı yayma potansiyeli de vardır. Grip virüsleri öksürük ve hapşırık damlacıklarına kolayca yerleşebilirler. hastanın hapşırığı ve öksürüğü ile yakınlardaki bir şahsa, virüslü damlacıkların ele ya da vücuda bulaşması ile birlikte de diğer başka kişilere temasla bulaşma ihtimali yüzde 60 tır. Bu konuda yapılan bir araştırma sonucuna göre bir otel odasında kalan grip olmuş bir kişinin temas ettiği elektrik prizine kendisinden sonra sağlıklı bir kişinin dokunmasıyla grip bulaşmaması imkansıza yakın. Grip virüsü bütün bunlara rağmen dış ortamda bir kaç saat, bir evde yani kapalı ortamlarda bir gün civarı yaşayabilmektedir. bilinmesi gereken bir şey daha vardır ki  bu tür virüsler nemden daha çok kuru havayı sever. Bu yüzden nemin az olduğu kış aylarında daha aktif olurlar.

Grip virüsleri kimi zamanlar ortakulak iltihabı, sinüzit ve zatürreye de neden olabilir. Grip tedavisi için yapılması gereken tek şey muayene olup doktor tavsiyesi ve kontrolünde gerekli grip ilaçları kullanmaktır. Kontrolsüz ilaç kullanımında ilk sırayı nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisinde, bilinçsiz olarak kullanılan ilaçlar almaktadır. Özellikle bilinçsiz antibiyotik kullanımı hem bu virüslerle mücadelenin etkisiz olmasına hem de bakteri ve virüslerin bağışıklık kazanarak daha da ilerlemelerine neden olabilmektedir.

]]>
4 Aylık Bebek Grip https://www.grip.gen.tr/4-aylik-bebek-grip.html Sat, 27 Oct 2018 14:28:50 +0000 4 aylık bebekte grip: Grip ve soğuk algınlığının bebeklerde sıklıkla görülmesinin sebebi, mikroplarla ilk defa karşılaşmalarından kaynaklanır. Henüz yeni doğmuş bu bebekler hem çabuk gribe yakalanır hemde sık sık grip o 4 aylık bebekte grip: Grip ve soğuk algınlığının bebeklerde sıklıkla görülmesinin sebebi, mikroplarla ilk defa karşılaşmalarından kaynaklanır. Henüz yeni doğmuş bu bebekler hem çabuk gribe yakalanır hemde sık sık grip olurlar. Anne karnında yeterince beslenememesi, anne sütünü alamaması, ortama ayak uyduramaması ..bu gibi bu durumlar hastalığı sıklaştırır.

4 aylık bebekte gribin belirtileri:
 • Bebeğin ateşinin aniden 38 derece veya daha üzerine çıkması
 • Bebeğin titremesi
 • Bebeğin yorgun düşmesi
 • Burun akıntısı ve kuru öksürük gözlenmesi
 • Bebeğin huzursuz olması
 • Karın ağrısı kimi zaman kusma ve ishal
4 aylık bebekte gribin tedavisi:
 • Anne sütü alan bebekler şanslı bir grubun içinde yer alır. Anne sütü hastalıklara karşı antikor üretir. Bu durumda anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirir ve bebekte gribin ağır geçmesini önlemiş olur.
 • Burun tıkanıklığı için beslenme ve uyku zamanından 10 dakika önce tuzlu burun damlalarının uygulanması bebeğin geceyi uykuda daha rahat geçirmesini sağlayacaktır.
 • Odanın nemli olması öksürüğe daha iyi geleceğinden buhar maskesi alternatif olabilir. Bebeğin odasının sık sık havalandırılması oldukça önemlidir.
 • Emziren anneler bu zamanda daha sık sık emzirmeye önem vermeli ayrıca ek olarak; sulandırılmış elma suyu ve bitkisel çay verilmelidir.
 • Yatış pozisyonuna bu dönemde daha önem verilmeli bebeğin burun akıntısının dışarıya dönük olabilmesi için başının hafifçe yükseltilmesi gerekir.
 • Bebeklerde hırıltılı ve kesik kesik nefes alınması, bununla birlikte renginde solma, sıvı almayı reddetme ilerleyen boyutlarda yükselen ateşin düşmemesi durumunda derhal doktora başvurulmalıdır.
 • 6 aylık bebeklere aşı yapılabilir fakat; 4 aylık bebeklerde bu durum söz konusu olmaz.
Bebeği 6 aydan küçük olan annelere öneriler,
 • Anne mutlaka sık sık ellerini yıkamalıdır.
 • Aile içinden biri gribe yakalanmış ise bebekten uzak durmaya özen göstermelidir.
 • Dışarıdan gelen ebeveynlerin kıyafetlerini değiştirmesi ve duş alması önemlidir.
 • Gribal enfeksiyonlar antibiyotik ile tedavi edilemez. Virüslere karşı vücut direncini sağlayan faydalı vücut bakterilerinin antibiyotik tedavisi ile yok edilmesi, viral enfeksiyonun daha ağır ve uzun geçmesine neden olacaktır.
]]>
Grip Kuluçka Süresi https://www.grip.gen.tr/grip-kulucka-suresi.html Sun, 28 Oct 2018 12:24:35 +0000 Grip kuluçka süresi;  grip özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında rastlanan ve oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Grip hastalığı  kapalı ve iyi havandırılmayan ortamlarda yayılma ve bulaşma riski daha yükse Grip kuluçka süresi;  grip özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında rastlanan ve oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Grip hastalığı  kapalı ve iyi havandırılmayan ortamlarda yayılma ve bulaşma riski daha yüksek bir hastalıktır. Grip özellikle aile içerisinde bir kişide görüldüğü takdirde tüm aileyi etkisi altına alabilen bir hastalıktır. Grip enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkarak kişinin solunum yollarında yaşamını sürdüren virüslerin vücutta meydana getirdiği etkiler ile rahatsızlık verir ve insanın yaşam kalitesini düşürecek kadar bulaşıcı bir hastalık çeşididir. Gribin kuluçka süresi yani bulaştırıcı olduğu dönem belirtilerin başlamasından önceki iki gün ve sonraki beş gündür. Gribin kuluçka süresi ise ortalama bir ile dört gün arasıdır. Ancak bu süre bebek ve çocuklar için değişebilmektedir. Özellikle çocukların bağışıklık sistemi daha zayıf olduğundan dolayı kuluçka süresi daha da uzayabilmektedir. 

Grip nasıl bulaşır; grip genellikle damlacık enfeksiyonu ile bulaşır. Öksürme ve hapşırma sırasında ağızdan çıkan damlacıkların diğer insanların soluması ile bulaşır ve yayılır. Grip bazı durumlarda yani herhangi bir kişide bulunan grip hastalığından etkilenmese bile bu hastalık kendiliğinden veya havadaki toz ve mikroplardan oluşarak bulaşabilir. Ayrıca grip mikrobu ortak kullanılan araç gereçler yoluyla da rahatlıkla bulaşabilir. 

Grip belirtileri; bu belirtiler ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, kırgınlık, öksürük, kas ağrısı, yorgunluk, burun içi kaşınmaları, titreme, terleme gibi belirtiler gösterebilir. Çocuklarda ki gribin kuluçka süresi daha uzun olmakla birlikte  baş dönmesi ve kusmalarda görülmektedir. 

Grip tedavisi; gripten kurtulmanın en hızlı ve etkili yolu bol bol su tüketmek ve istirahattir. Çünkü su vücuda giren mikropların tekrar vücuttan atılmasının en kolay yoludur. Ayrıca bol su içerek böbrek ve karaciğer gibi organların yardımı ile vücutta bulunan mikropları idrar yolu ile vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca grip olan bir kişi ter yoluyla da gripten kurtulabilir. Çünkü terleme ile vücutta bulunan mikrop ve toksinler de vücuttan kolaylıkla atılır. Grip olan bir kişi bunlarla birlikte sağlıklı ve dengeli beslenmeli bol bol C vitamini almalıdır. Grip mikrobu alan bir kişi kesinlikle gelişi güzel antibiyotik kullanmamalı doktor veya eczacıya danışarak tavsiye edilen ilaçları kullanmalıdır. Çünkü grip mikrobu dinlenmeden ve bol miktarda C vitamini kullanmadan geçmez. Antibiyotik kullanımı da grip kuluçka süresini değiştirmez. Ayrıca kuluçka dönemi olan bir ile dört günlük dönemde dikkatli olmalı ve kalabalık ortamlardan uzak durarak yayılmasına da engel oluruz.
]]>
6 Aylık Bebekte Grip https://www.grip.gen.tr/6-aylik-bebekte-grip.html Mon, 29 Oct 2018 05:04:39 +0000 6 Aylık Bebekte Grip, olduğunda bu rahatsızlıkta anne ve babalara çok rol düşer. Çünkü bebek grip olduğunda çok yorgun ve bitkin düşer her zaman uyuma isteği olur ve ateşte varsa çok dikkatli olmak ve bebeği devamlı gözleme 6 Aylık Bebekte Grip, olduğunda bu rahatsızlıkta anne ve babalara çok rol düşer. Çünkü bebek grip olduğunda çok yorgun ve bitkin düşer her zaman uyuma isteği olur ve ateşte varsa çok dikkatli olmak ve bebeği devamlı gözlemek gerekir. Hatta anne bebeğe göre daha uykusuz kalır, çünkü gece ve gündüz devamlı bebeğin başında durur ve onun iyileşmesi için elinden geleni yapar. Grip influenza virüsünden kaynaklanan bir rahatsızlıktır veya hastalıktır. Grip bulaşıcı bir salgın hastalıktır. Küçük bebeklerin grip hastalığına yakalanmaları, daha fazladır ve bebekler için daha ciddi bir hal oluşturur. 

Grip olan bebek genellikle uykulu olur, ayrıca iştahsızlık olduğu için normalden daha az beslenir. Havanın soğuk olduğu aylarda grip daha yaygındır. Salgın olma sebebi ile de kişiden kişiye grip hastalığı bulaşır. Grip virüsü özellikle kapalı mekan ve ortamlarda yayılması daha etkili olan bir mikro organizmadır. Bu mikrop hava yoluyla hemen yayılabilir. Bebeğin bulunduğu ortamda grip virüsü taşıyan bir kişi olursa, ondan solunum yolu ile grip virüsü kapabilir. Grip mikrobu taşıyan insan, sık öksürerek yada hapşırarak kendinde grip olduğunu gösterebilir. Bu yüzden gribin en yaygın olduğu zamanlar kapalı mekanlarda fazla uzun ve sık bulunmaktan sakının. Hatta bir kişide grip gördüyseniz o kişiden uzak durulması gerekir. Grip bulaştıktan sonra kendini beş gün sonra belli etmeye başlayabilir. Gribin kapılması kaçınılmaz olacak, kreş, oyun grupları, yuva, toplu mekanlar gibi yerlerde ve aile içinde mutlaka dikkat edilmelidir. Bazı bebekler gribi hafif, bazı bebeklerde ağır şekilde atlatırlar. 

6 Aylık Bebekte Grip Belirtileri 

Soğuk algınlığı ve başka bulaşıcı enfeksiyonlar da olduğu gibi gripte de aynı belirtiler benzerlik gösterebilir. Bebeğinizin ateşinin birden 38 dereceye yada daha üzerine çıkması gribin bir belirtisidir. Bunun yanı sıra bebeğin yorgun ve bitkin görünmesi, burnunun akması, titremesi ve kuru şekilde öksürmesi de grip hastalığının belirtilerindendir. 

Bebeğinizde eğer öksürük, burun tıkanıklığı gibi durumlar ateşten önce ortaya çıktıysa bebeğinizde soğuk algınlığı rahatsızlığı olabilir. Grip olan bebek kendini halsiz, huzursuz hisseder ve rahatsız görünür. Bunun dışında bebekte kusma, karın ağrısı, ishal gibi belirtiler de görülebilir. 

6 Aylık Bebekte Grip Tedavisi 

Grip hastalığında bebekler için en güzel tedavi yöntemi bol sıvı almaları ve çok iyi dinlenmeleridir. Eğer bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa bunun yanı sıra biberonla bol sıvı almasını da ihmal etmeyin. Bebeğiniz katı gıdalar yemeye başladı ise, küçük küçük meyve parçaları yedirip vitamin almasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında et suyu ve çorbada verebilirsiniz. 

Bebeğiniz çok ağır ve kötü bir grip geçiriyorsa mutlaka uzman bir doktora muayene ettirin. Doktorunuzun uygun görmediği hiçbir ilacı bebeğinize vermeyin. Özellikle de aspirin ilacını asla kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Bebeğinizde gribin yanı sıra kulak enfeksiyonu, zatürre ve bronşit gibi durumlar gelişirse zaman geçirmeden doktora götürmeniz gerekir. Tabi ki grip hastalığında da bebek ihmal edilmemeli ve doktora götürüp ona göre tedaviye başlanılmalıdır. Grip olan bebeğiniz genelde 3-5 gün içerisinde iyileşme belirtilerini göstermeye başlayabilir. İlk önce ateşi düşmeye başlar, keyfi ve iştahı yerine gelir. 
]]>
Ağır Grip Nasıl Geçer https://www.grip.gen.tr/agir-grip-nasil-gecer.html Mon, 29 Oct 2018 18:32:33 +0000 Ağır grip nasıl geçer, grip için en iyi tedavi yöntemi dinlenmektir. Viral bir enfeksiyon olduğu için antibiyotikli ilaçlar grip için faydalı olmaz. Bu nedenle ağır grip geçiren kişiler mutlaka dinlenmeli ve bazı önlemlerle gr Ağır grip nasıl geçer, grip için en iyi tedavi yöntemi dinlenmektir. Viral bir enfeksiyon olduğu için antibiyotikli ilaçlar grip için faydalı olmaz. Bu nedenle ağır grip geçiren kişiler mutlaka dinlenmeli ve bazı önlemlerle gribi daha hafif atlatmaya çalışmalıdır. Grip bulaşıcı olduğundan, hastaların başkalarına da grip bulaştırması mümkündür. Bu yüzden grip başlamadan bir gün önceden ve sonrasında bir hafta kadar dikkat etmeleri gerekir. Bu rahatsızlık solunum yoluyla kolayca bulaşabilir. Sağlıklı kişilerde bundan etkilenebilir. Havaya saçılan su damlacıkları iki saat kadar bulaşıcı etkisini devam ettirebilir. Bu nedenle ağır grip geçiren kişiler sakin bir ortamda dinlenmeye çalışmalıdır. Ağır grip nasıl geçer, neler yapılmalı bu konuda sizlere yardımcı olabilecek bazı bilgiler vermek istedik. Umarız hastalığınızın iyileşmesi için faydalı olur.

Ağır grip nasıl geçer, neler yapılmalı

Çevrenizde grip salgını olduğunda doğal antibiyotik olan sarımsağı bolca tüketmelisiniz. Grip olduğunuzda bile odanızın bir yerine bir baş sarımsak koyarak, gribin başkalarına bulaşmasına engel olmalısınız.

Ağır grip geçirenler ekmekle birlikte bolca soğan yemelidir. Bu vücudunuzdaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını, aynı zamanda sinir sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır.

Ağır grip geçiriyorsanız vücudunuzun direncinin artması için C vitamini içeren besinleri bolca tüketmelisiniz. Limon, portakal, greyfurt, mandalina, portakal gibi besinler C vitamini bakımından zengindir. Bunları taze olarak yiyebilir, isterseniz taze meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz. Bunun yanında muzda hastalara faydalı olur. Muzu taze olarak ya da haşlayarak tüketebilirsiniz.

Ağır grip nasıl geçer diye merak edenlere güzel bir kür verebiliriz. Bunun için 2 çay kaşığı kahve ve 1 adet yumurta sarısını 1 tatlı kaşığı taze limon suyuyla karıştırın. Bunu hap gibi yaparak her gün yutun. Gribinizin daha kolay geçtiğini göreceksiniz.

Hastalar adaçayı ile gargara yapabilir. Adaçayını çay gibi içebilir. Bunun yanında 1 litre suda 30 gram çuha çiçeği haşlanarak, günde 3 fincan içilebilir. Yine 1 litre suda 50 gram lavanta çiçeği haşlanır ve çay olarak içilebilir. Bu bitkisel çaylar ağır grip için çok faydalıdır.

Grip geçiren kişiler 1 litre suyun içinde 10 gram kuru üzüm, 10 gram kuru inciri koyarak haşlasın. Daha sonra karışımın içine 5 adet ezilmiş muz ilave ederek karıştırın. Bunu ağır grip geçirdiğiniz dönemde yiyebilirsiniz. Vücut direncini arttırır ve hastalığı daha kolay atlatabilirsiniz.

Ağır grip nasıl geçer, hangi önlemler alınmalı

Terlemek: Terleyerek griple daha iyi mücadele edebilirsiniz. Doğal yollarla terlemenize yardımcı olacak besinlerden yararlanabilirsiniz. Bu sayede gribi daha kolay yenebilirsiniz. Özellikle nane ve limon karışıyla hazırlanmış çayı içerek uykuya yattığınızda terlemeniz kolay olur. Bunun dışında zencefil çayı, adaçayı, limonlu sıcak su, kuşburnu çayı ve çorba çeşitleri de terlemenizi sağlayacak diğer önerilerdir.

Meyve ve sebze tüketmek: Besinlerden C vitamini bakımından zengin olanları ağır grip geçirdiğinizde daha fazla tüketmeye çalışmalısınız. İçinde C vitamini olan yiyecekleri herkes bilir. Bunları taze alıp tüketmelisiniz. İsterseniz besinleri karıştırıp suyunu çıkararak ta içebilirsiniz. Böylece vücudunuza sıvı alımını da arttırmış olursunuz.

Bol su içmek: Grip mikrobunu vücudunuzdan atmanın en önemli etkeni bol su içmektir. Bir yandan terlerken, bir yandan da toksinleri, mikropları vücudunuzdan uzaklaştırırsınız.

Dinlenmek: Gribin ilacı dinlenmektir denilebilir. Çalışıyorsanız izin almalı evde dinlenmelisiniz. Evde olanlarda her işini bırakmalı, dinlenmek için kendilerine fırsat yaratmalıdır. Huzurlu bir yatakta uyuyarak, bitkisel çayları içerek ağır gribi daha kolay atlatabilirsini]]> Grip Kulak Tıkanması https://www.grip.gen.tr/grip-kulak-tikanmasi.html Mon, 29 Oct 2018 20:53:37 +0000 Grip kulak tıkanması, kulak tıkanmasının en fazla görülen nedeni orta kulağı boğaza birleştiren östaki kanalının tıkanması sonucudur. Genellikle Sinüzit, alerji veya grip hastalıkları sırasında ortaya çıkar. Gün b Grip kulak tıkanması, kulak tıkanmasının en fazla görülen nedeni orta kulağı boğaza birleştiren östaki kanalının tıkanması sonucudur. Genellikle Sinüzit, alerji veya grip hastalıkları sırasında ortaya çıkar. Gün boyunca ayakta iken östaki kanalından boğazımızın arka tarafına doğru rahat akış sağlanmaktadır. Ayrıca yutkunma ve çiğneme östaki kanalı etrafındaki kasları hareket ettirerek, östaki kanalından orta kulağa hava girişini ve çıkışını sağlıyor. Fakat, uykuya daldığınızda östaki kanalı rahat boşalamaz. Ayrıca gece yeterince yutkunamadığımız için, fazla hava girişi de gerçekleşmez. Orta kulaktaki hava, kulak içindeki dokular tarafından kullanıldığı için, negatif basınç oluşmaktadır.

Grip kulak tıkanması için alınacak önlemler
 • Yine başka bir yöntem olan burun spreyleri veya tıkanıklık giderici ilaçlar kulak tıkanıklığını açmaya yardımcı olmaktadır. Fakat bu tür spreyler en fazla 3 gün ya da doktorun tavsiye ettiği süre kadar kullanılmalıdır.
 • Dik oturulmalıdır.
 • Burnunuzu iki parmağınız arasına sıkıştırıp, derin bir nefes alınmalı ve havayı genze (Ağız ve burun boşluğunun arka bölümü) doğru yönlendirecek şekilde üflenmeli. Açılma sesi duyulacaktır. Bu yöntem geçici olarak kulak tıkanıklığı da ortadan kaldırabilir.
 • Kulağa 10 cm. mesafeden ılık hava ve düşük fan hızında saç kurutma makinesi kullanarak kulak tıkanıklığını azda olsa azalmasında yararı olur.
 • Östaki kanalını açmak için sık sık esnenmeli tıkanıklığın açıldığını hissedilecektir.
 • Östaki kanalının açılması bol bol sakız çiğnemek için oldukça yararlıdır.
 • Eğer ağrı duyulursa kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın ağrının nedeni muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır. Dış kulak yoluna 22-24 derece ısıda yağ damlatılabilir. 22-24 derece ısıdaki suya bebek yağı veya zeytinyağı ekleyip, birkaç damla kulağa damlatmak gerekir. Kulağınızdaki tıkanıklık veya ağrının azaldığını hissedilecektir. Bu, uygulama kesinlikle zarı delik olan kulağa uygulanmaması gerekir.
]]>
Grip Baş Ağrısı Yaparmı https://www.grip.gen.tr/grip-bas-agrisi-yaparmi.html Tue, 30 Oct 2018 07:10:36 +0000 Grip Baş Ağrısı Yaparmı, Grip influenza simi verilen bir çeşit virüsün neden olduğu oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Bronş, burun ve çok fazla olmasa da akciğerleri etkisine altına alabilir. Gribe neden olan enfeksiyon en a Grip Baş Ağrısı Yaparmı, Grip influenza simi verilen bir çeşit virüsün neden olduğu oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Bronş, burun ve çok fazla olmasa da akciğerleri etkisine altına alabilir. Gribe neden olan enfeksiyon en az bir hafta kadar etkili olabilir. Grip oldukça şiddetli baş ağrısının dışında boğaz ağrısı, halsizlik ve kuru öksürük gibi belirtilerle beraber görülür. Grip hastalığında en etkili olan tedavi ise bol bol dinlenmektir. Maruz kalınan grip rahatsızlığı birçok kişide tam iki haftalık bir dinlenme sürecinden sonra tamamen geçer. Ancak akciğer, diyabet ve kalp gibi problemi olan kişilerde ise gribe sebep olan virüs çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açar. Grip rahatsızlığı ile beraber yaşamış olduğunuz belirtilerden en önemli olanı ise şiddetli baş ağrısıdır. Baş ağrısı siz gribi atlarsanız bile bir süre daha devam eder. 

Grip belirtileri grip rahatsızlığı virüsü vücuda aldıktan iki gün sonra meydana gelir. Yaşayacağınız belirtiler birden ve çok şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. Grip rahatsızlığında ilk belirti aralıklarla yaşadığınız üşüme hissidir. Bu duruma yüksek ateşte eşlik eder. Baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, üşüme hissi ve kuru öksürük gibi bazı şikayetler grip olduktan hemen sonra olmayabilir. Ancak yüksek ateş grip rahatsızlığı ile beraber başlangıç anından itibaren yaşanmaktadır. Özellikle de yetişkin bireylerde yaşanan grip rahatsızlığı sebebi ile bağırsak ile mide problemlerine hiç rastlanılmaz. Fakat çocuklarda ise grip ile beraber seyir eden şikayetlere mide bulantısı ile kusmada eşlik eder. Grip virüsleri C, A ve B olmak üzere tam üç değişik şekilde değerlendirilmektedir. B ile A virüsleri senede sadece bir kez olsa bile dünya çapında yaşanmakta olan grip salgılarından sorumlu olan virüslerdir. C virüsü diğer iki virüse göre çok daha hafif şikayetlerle meydana gelir. Bu durumda da hastalık çok daha hafif bir şekilde atlatılabilir. Gribi bu üç virüs çeşidinin dışında meydana gelmişse rahatsızlık salgın bir biçimde devam ederek çok daha fazla kişiyi etkisi altına alır. 

Grip Baş Ağrısı Yaparmı, Tedavisi Nedir

Griple beraber seyreden baş ağrısı için uygulanan hastalığı tam olarak tedavi eden bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Fakat grip sebebi ile meydana gelen baş ağrısı ve kas ağrısı gibi dayanılmaz ağrıları bir nebzede olsun hafifletebilmek için ağrı kesici tedavisi uygulanmaktadır. Doktorun size yazmış olduğu reçete ile rahatsızlığın süresi kısaltılır yaşanan belirtiler hafifletilebilir. Bu çeşit ilaçların kullanılması amacı ile belirtileri azalır. Reçeteli olan ilaçlar dışında evde doğal yöntemler uygulanarak da hastalık kontrol altına alınmaktadır. Grip rahatsızlığı hafife alınması yada göz ardı edilmesi gereken bir rahatsızlık değildir. Gereken bütün tedbirleri alarak hastalığın ilerlemesinin önüne geçmeniz gerekir.
]]>
Grip Çorbası https://www.grip.gen.tr/grip-corbasi.html Tue, 30 Oct 2018 22:14:24 +0000 Grip Çorbası, özellikle soğuk kış aylarının daimi hastalığı olan grip virüslerin sebep olarak gösterildiği bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle grip nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırılır. Ancak soğuk algınlı Grip Çorbası, özellikle soğuk kış aylarının daimi hastalığı olan grip virüslerin sebep olarak gösterildiği bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle grip nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırılır. Ancak soğuk algınlığı ile grip arasındaki büyük fark ise ani gelişen yüksek ateşin yanı sıra şiddetli adale ağrılarıdır. Günlerce devam eden yüksek ateş hastada halsizlik, burun akıntısı, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrısıyla birlikte yaşanır. Grip şiddetine göre bazen evde yapılabilecek yöntemlerle bazı durumlarda ise doktor yardımıyla atlatılabilmektedir. Ancak grip olan kişinin kendi sağlığı açısından uygulaması gereken pek çok basit önlemler vardır. İlk sırada ise  öksürürken ve hapşururken gribin başkalarına bulaşmaması için dikkat etmelidir. Ayrıca ellerini sık sık yıkayarak hijyen sağlanmalıdır. Hastanın soğuk ortamlardan uzak durması ve kalın giysiler giymesinin yanı sıra sıcak çorbalar veya sıcak bitki çayları tüketmesi ve bol sıvı alması gerekmektedir. Grip rahatsızlığına iyi gelen bir çorba olan vereceğimiz grip çorbası da grip için oldukça faydalı olacaktır. 

Grip Çorbası İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 adet tavuk kalçası
 • 1 adet tavuk göğüs eti
 • 1 adet kuru soğan
 • 4-5 diş sarımsak 
 • 2 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yeteri kadar tuz
Terbiyesi İçin
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 adet limon suyu
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı nane
Grip Çorbası Hazırlanışı
Grip çorbası hazırlığımıza ilk olarak tavuk kalçasının derisini soyarak başlayalım. Ardından tavuk göğsü ve kalçayı çorba tenceremize alarak üzerine yeteri kadar su ve kuru soğanın kabuklarını soyarak tüm olarak ilave ederek tavuk etleri pişinceye kadar haşlayalım. Ardından ayrı bir tencerenin içine tereyağını ekleyerek kısık ateşte yağın erimesini sağladıktan sonra üzerine un ilave ederek un hafifçe sararıncaya kadar kavuralım. Ardından haşlanan tavuk etlerini haşlama suyundan alarak küp şeklinde doğrayalım. Daha sonra tavuk suyunun üzerine 1,5 2 litre kadar su ekleyip karıştırdıktan sonra tavuk suyundan bir miktar alarak unu pürüzsüz bir hal alıncaya kadar karıştırarak bulamaç kıvamına getirip yavaş yavaş karıştırarak çorba suyuna ilave ederek orta ateşte kaynatalım. Kaynamakta olan çorbanın içine doğranmış tavuk etlerini ilave ederek kaynamaya bırakırken bizde çorbamızın terbiyesini hazırlayalım. Uygun bir kasenin içine yumurta sarı un ve taze sıkılmış limon suyu ilave ederek iyice çırparak hazır hale gelen terbiyeyi yavaş yavaş çorbaya eklerken bir taraftan da karıştırmayı ihmal etmeyelim. Ardından sarımsakları dövdükten sonra tuz ve baharatlarla birlikte çorbaya ekleyip 5-6 dakika kadar daha kaynatarak çorbayı ocaktan alıp, sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun...
]]>
Bebeklere Grip Çorbası https://www.grip.gen.tr/bebeklere-grip-corbasi.html Wed, 31 Oct 2018 13:24:07 +0000 Bebekler için grip çorbası, Kış aylarının gelmesiyle nezle ve grip gibi salgınlar daha da yaygınlaşır ve büyük küçük birçok kişi bu rahatsızlığa yakalanır. Özellikle bebekler bağışıklık sistemleri daha tam gelişme Bebekler için grip çorbası, Kış aylarının gelmesiyle nezle ve grip gibi salgınlar daha da yaygınlaşır ve büyük küçük birçok kişi bu rahatsızlığa yakalanır. Özellikle bebekler bağışıklık sistemleri daha tam gelişmediği için daha çabuk ortamdaki grip virüsünü kaparlar. Bu sebeple anneler daha dikkatli olmalı belirli tedbirler alarak bebeğin grip olmasını önleyebilir veya grip olan bebeğin daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir. Annenin alacağı tedbirlerden biri de bebek için grip çorbası yapmaktır. Bu konuda  en faydalı çorba halk arasında yaygın olarak bilinen ve gribe çok iyi gelen tavuk sulu çorba tarifidir. Grip olan bebeğiniz için tavuk suyu ile yapılan çorba tarifi şöyledir;

Malzemeler
 • Bir adet but
 • İki diş sarımsak
 • Bir adet orta boy soğan
 • Bir tutam kuru nane
 • Üç yemek kaşığı un
 • İki yemek kaşığı sıvı yağ
 • Biraz tuz
Bebekler için grip çorbası hazırlanışı: Tavuk budunu haşlamak için orta boy tencereye biraz su koyarız sonra tencerenin içine tavuk budunu koyup ocağın altını yakarak haşlanmaya bırakırız. Soğan ve sarımsakları soyduktan sonra ince İnce doğrayarak haşlanmaya bıraktığımız tavuk suyunun içerisine katarız bu sırada tuzuda içerisine ekleriz. Tavuk budu haşlandıktan sonra ocağın altını kapatırız. Tavuk budunu tencerenin içinden alıp minik parçalara ayırarak tekrar tavuk suyunun içerisine karıştırırız. Ayrı bir tencereye tereyağını koyup ocağın altını açarız tereyağ biraz eridikten sonra unu içine ilave ederek biraz unun kokusu gidene kadar kavururuz. Sonra tavuk sulu karışımı kavurmuş olduğumuz unun üzerine ekleyip tel çırpıcı ile biraz karıştırırız ve kaynamaya başladıktan iki üç dakika sonra ocağın altını kapatırız ve üzerine naneyi ekleriz. Bir kaseye yapmış olduğumuz çorbadan alarak soğumaya bırakırız. Çorba ılıdıktan sonra bebek için hazırdır. Hazırlamış olduğumuz tavuk sulu çorbayı grip olan bebeğimize iyileşmesine yardımcı olmak için içirebiliriz. Ayrıca bu çorbayı büyüklerde grip olduğunda yapıp içerlerse faydasını göreceklerdir. Afiyet olsun.
]]>
Grip Aşısı Sonrası https://www.grip.gen.tr/grip-asisi-sonrasi.html Thu, 01 Nov 2018 11:28:01 +0000 Grip Aşısı sonrası, Grip genel olarak sonbahar ve kış aylarında çok yaygın bir şekilde yaşanan bir üst solunum yolu hastalığıdır. Gribe sebep olan influenza virüsü ile soğuk algınlığı birbirine karıştırılmamal Grip Aşısı sonrası, Grip genel olarak sonbahar ve kış aylarında çok yaygın bir şekilde yaşanan bir üst solunum yolu hastalığıdır. Gribe sebep olan influenza virüsü ile soğuk algınlığı birbirine karıştırılmamalıdır. Soğuk algınlığına göre daha çabuk geçmektedir. Soğuk algınlığının genel olarak burun akması ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler göstermektedir. Gripte ise yüksek ateş, baş ağrısı, terleme, halsizlik ve mide bulantısı gibi belirtileri bulunur. Grip kişilerin günlük işlerini yapmalarını bile engelleyebilecek kadar ağır ve şiddetli geçmektedir. Özellikler çocuklar ve 65 yaş üstü yaşlı bireylerde, böbrek hastalarında, şeker hastalarında ve kalp hastalarında daha şiddetli geçmektedir. Bu gibi hastalar gribe karşı koruyucu önlemler almalıdır. Gribe karşı yapılması gereken tedavi yöntemleri uygulanmaz ise daha zatürre gibi ağır hastalıkları ortaya çıkartabilir. Grip tedavisi için doktora gidilmesi ve ilaç tedavisine başlanmalıdır. Grip için ilaçsız tedavide yapılmaktadır. 

Ülkemizde grip için yeni uygulanmaya başlanan bir diğer tedavi yöntemi de grip aşısıdır. Gelişmiş ülkeler grip aşısını düzenli olarak uygularken ülkemizde grip aşısı düzenli uygulanmamakla birlikte ücretli yapılmaktadır. 

Grip aşısı kimlere uygulanmalı;  grip aşısı özellikle 65 yaş ve üstü yaşlı insanlara, böbrek, şeker ve kalp hastalarına uygulanmalıdır. Grip aşısı yetişkinlerin çoğuna uygulanabilir yalnızca hamilelik dönemindeki anneler dikkat edilmelidir. Hamileliğin ilk 2-3 ayının içinde bulunanlara ve özellikle yumurtaya karşı alerjisi olan kişilere uygulanmamalıdır. Çocuklarda ise 6 ayını bitirmiş çocuklara uygulanmamalıdır. 

Grip aşısı sonrası grip aşısını sürekli doktor kontrolünde yaptırılması gerekmektedir. Aşı yapılacak ortamın temiz ve sağlık koşullarına uygun olmasın çok önemlidir. Aşıların ortalama  +3-+9 derece arasında muhafaza edilmesi ve dondurulmaması gerekmektedir.  Aşısının koruyucu etkisi olduğu gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Özellikle aşının yapıldığı yerde kızarıklık, şişme ve ağrı meydana gelebilir. Bunun yanında tüm vücudu etkileyen yan etkileri de çıkabilmektedir. Halsizlik, baş ağrısı, kaslar da ağrı gibi etkileri de bulunur. Bu gibi durumlar aşıdan 1-2 gün sonra geçmektedir. Diğer aşı ve ilaçlarda olduğu gibi grip aşısının da bu gibi yan etkileri bulunmaktadır.  Bu yan etkiler uzun süre devam ederse muhakkak doktora başvurulmalıdır. 

]]>
2 Aylık Bebekte Grip https://www.grip.gen.tr/2-aylik-bebekte-grip.html Thu, 01 Nov 2018 18:25:08 +0000 2 aylık bebekte grip, kış aylarında burun akıntısı ve öksürme şikayetleri kendini öne çıkardığı zaman, akla ilk gelen hastalıklar ve bu yollarla kişiden kişiye bulaşan grip, hasta olan kişinin öksürük ve aksırması so 2 aylık bebekte grip, kış aylarında burun akıntısı ve öksürme şikayetleri kendini öne çıkardığı zaman, akla ilk gelen hastalıklar ve bu yollarla kişiden kişiye bulaşan grip, hasta olan kişinin öksürük ve aksırması sonucunda mikroplu su damlacıklarını havaya karışmasıyla beraber diğer kişilerle solunum yoluyla geçmektedir. Kısa bir zaman içerisinde akciğere yerleşerek ağır hastalıklara sebep olabilir.

2 aylık bebeklerde grip, bebekler arasındaki en çok rastlanan hastalık türlerinden bir tanesidir. Genellikle bu yaş grubundaki bebeklerde grip ile kendini gösterir. Grip üst solunum yolunun boğaz, burun ve soluk borusunda ortaya çıkan viral bir enfeksiyon türüdür. Kulakların veya akciğerlerin bu durumdan etkilenme riskinin yüksek olduğundan, bebeklerde görülen grip daha ciddiye alınması gereken bir hastalık türüdür.

2 aylık bebekte grip belirtisi

Grip hafife alınan bir hastalık türü olmasına rağmen, bilhassa iki aylık bebeklerde huzursuzluk ve sıkıntılara sebep olur. Bu problemlerin en büyük kaynağı, bebeklerin burunların temizlenmemesi ve ağızdan nefes alırken zorlanmalardır. 2 aylık bebeklerde gribin ilk belirtisi, çoğu zaman burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı olarak görülür. İlk başta saydam olan daha sonra koyulaşıp sarı veya yeşil bir renk halini alan burun salgısı ile anlaşılır. Bir başka belirtileri ise 37.5 civarında aniden kendini gösteren hafif ateş, hapşırma, öksürme, iştahsızlık,huzursuzluk ve uykuya dalmada zorlanma sancıdır.

2 aylık bebekte grip nasıl önlenir

Gribe iyi gelen en etkili şey bebeklerin salgılarının sulandırılması ve ateş varsa ateşin düşürülmesidir. Salgıların sulandırılması için en iyi ilaç sudur. Bütün viral hastalıklarında olduğu gibi, gripte de ilk 48 saat içerisinde bebekte yüksek ateş görülebilir. Bu süreç içerisinde bebek ince giydirilmesi ve ılık bir banyo yaptırılması ateşi düşürülmeye çalışılmalıdır. 2 aylık olan bebek çok huzursuzlanıyor ve 38 derecenin üzerine çıktıysa, ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Ancak 2 aydan küçük olan bebeklerde ateş önemli bir hastalığın belirtisi olabileceğinden, ateş düşürücü verilmemeli ve muhakkak uzman bir doktora başvurmak gerekir. Doktorun tavsiye edeceği dozda ve sıklıkta ateş düşürücüler kullanılması daha uygun olacaktır.

Bebeğini emziren anneler, emzirme sıklığını arttırmalar daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bebeklik döneminde anne sütü bebeği hastalardan koruyan en büyük kalkandır. Anne sütünde hastalıklara karşı savaşan antikor üretmektedir. Bebekte öksürük ve burun akıntısı görülüyorsa mutlaka bol bol sıvı tüketmesi sağlanmalıdır. Eğer ki bebek gıdalara başladıysa bitkisel çaylar veya elma suyu verilmesi uygun olacaktır. Nemli ortam öksürüğe de iyi geldiğinden, bebeğin bulunduğu ortam buharmatik makinesiyle nemlendirilmesi gerekir. Burun akıntısının dışarıya daha kolay çıkması için bebek yatarken başı hafifçe yükseltmek yararlı olacaktır.

]]>
Tekrarlayan Grip https://www.grip.gen.tr/tekrarlayan-grip.html Fri, 02 Nov 2018 03:30:45 +0000 Tekrarlayan grip, bazı sağlık sorunların oluşmasına neden olabilir. Özellikle sinüzit oluşumunu tetikleyebilir. Genellikle bağışıklık sisteminin yeteri kadar dirençli olmaması halinde, kişilerde gribin sıkça tek Tekrarlayan grip, bazı sağlık sorunların oluşmasına neden olabilir. Özellikle sinüzit oluşumunu tetikleyebilir. Genellikle bağışıklık sisteminin yeteri kadar dirençli olmaması halinde, kişilerde gribin sıkça tekrarlanması söz konusu olabilir. Bu şekilde viral enfeksiyonların sürekli olarak tekrarlaması, kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi sistematik rahatsızlıkları olan kişileri de zor duruma sokabilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar grip olmamak için, sağlıklı beslenmeli, düzenli bir yaşam standartı sağlanmalı ve grip mevsimi olan kış aylarında kalabalık ortamlardan uzak kalınmalıdır. Grip hastalığı bakımından özellikle bebekler, çocuklar, hamile kadınlar, emzirenler ve yaşlılar riskli gruptan sayıldığından, bu kişilerin daha dikkatli olması tavsiye edilir. Tekrarlayan grip hastalığına maruz kalmak, genel sağlık üzerinde olumsuz etkiler yapabilir. Bu nedenle gereken tedbirlerin alınması gerekir.

Tekrarlayan grip hastalığından korunmak için ne yapılabilir

Öncelikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine dikkat edilmelidir. Bunun için düzenli olarak egzersiz yapılmalı, beslenmede vitamin ve mineraller yeteri miktarda alınmalıdır. Kış aylarında C vitamini desteği ihmal edilmemelidir. Taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. Açık havadan yararlanılmalı, kapalı ortamda bile evin havalandırılmasına özen gösterilmelidir.

Tekrarlayan grip hastalığının altında yatan etkenlerin araştırılması gerekir. Özellikle astım gibi rahatsızlıklar gribi tetikliyor olabilir. Bu nedenle hastaların detaylı bir muayeneden geçirilmesi gerekir. Grip semptomları olan öksürük, akıntı, ateş gibi etkilerden korunmak için gereken önlemler alınmalıdır. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi sorunları olan kişilerin devamlı bunlara maruz kalması vücut direncini düşürecektir. Bu etkiler sistematik hastalıkların ağırlaşmasına da neden olabilir.

Grip salgınlar halinde etkili olan viral bir enfeksiyondur. Bu nedenle virüsün kapalı ortamlarda havada solunum yoluyla yayıldığı dikkate alınarak, kışın kapalı ortamlarda kalabalık yerlerde bulunulmamaya çalışılmalıdır. Risk grubuna giren kişilerin buna daha fazla dikkat etmesi gerekir. Bebeklerde ve çocuklarda bu görev ailelere düşmektedir.

Tekrarlayan Grip

Tekrarlayan grip hastalığında bitkisel çözüm yollarına başvurulabilir. Boğaz sorunları için ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları içilebilir. Öksürük nöbetlerinde bal ve zencefil ikilisinden yararlanılabilir. Çünkü gribin bilinen bir ilacı yoktur. Viral bir enfeksiyon olduğundan, antibiyotiklerle de tedavi edilemez. Bu rahatsızlık için dinlenme en iyi ilaçtır. Bunu bitkisel ürünlerle desteklemek yararlı olabilir. Ancak bunun için bir uzmandan destek almalısınız. Çünkü mevcut hastalıklarınızla etkileşime girebilecek bitkileri kullandığınızda, yarardan çok zarar görebilirsiniz. Bu çocuklar ve hamile kadınlar içinde geçerlidir. Çoğu bitkinin hamilelik döneminde, emzirme zamanında tüketilmesi sakıncalı görülmektedir. Bu yüzden doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Tekrarlayan grip hastalığından korunmanız sağlığınız üzerinde de olumlu etkiler yapacaktır. Vücudunuzu virüse karşı koruyarak, sağlıklı yaşamak önemlidir. Bu nedenle gripten korunmak için zamanında grip aşısı yaptırabilirsiniz. Grip aşısının etkisini gösterebilmesi için, virüsün farklılaşması nedeniyle her yıl yapılmalıdır. Buna en fazla risk grubunda olan kişilerin uymasını öneririz.

]]>
Vaksi Grip https://www.grip.gen.tr/vaksi-grip.html Fri, 02 Nov 2018 22:21:28 +0000 Vaksi Grip, grip aşısı çeşitlerinden biridir. Özellikle kış aylarında vücudunuzu gribe karşı koruyan grip aşısı çeşitlerindendir. Tüm eczanelerde tedarik edebileceğiniz grip aşısı, bilinçsiz olarak kullanıl Vaksi Grip, grip aşısı çeşitlerinden biridir. Özellikle kış aylarında vücudunuzu gribe karşı koruyan grip aşısı çeşitlerindendir. Tüm eczanelerde tedarik edebileceğiniz grip aşısı, bilinçsiz olarak kullanılmamalıdır. Grip hastalığı, oluşum açısından ise vücudunuzun direnci düşmesi sonucu mikropların ve virüslerin çoğalması sonucu vücudunuzu sarması ile oluşan bir hastalıktır. Günümüzde toplum olarak en çok şikayetçi olunan hastalıkların başında yer almaktadır. Girp, gerek artan çevre kirliliği ve gerek artan hazır gıdaların tüketilmesinin sonucu günümüzde toplum olarak hastalık herkes tarafından yakınılan bir hal almaktadır. Grip hastalığı bunlara ek olarak başka insanlardan bulaşılabilen bir hastalıktır. Grip hastalığından dolayı; bitmek bilmeyen burun akıntıları, gözlerde yanmalar, boğazlarda kuruluk ve ağrılar, aşırı halsizlik ve eklem ağrıları, ateşlenmeler gibi ciddi rahatsızlıklar veren bir hastalıktır. Bundan dolayı grip hastalığına yakalandıktan sonra tedavisi yerine gripten korunmak daha mantıklıdır. Vaksi grip aşısı ile gripten korunabilir ve vücudunuzu gribe neden olan virüslerden koruyabilirsiniz. Vaksi grip aşısını kullanmak kadar ne zaman ve nasıl kullanacağınızın da önemli bir yeri vardır. Aksi takdirde vücudunuza yarar yerine zararı bile olabilir. Bizde sizler için vaksi grip aşısı ile bilmeniz gereken konuları açıklayacak olursak;

Vaksi Grip Ne Zaman Ve Nasıl Kullanılmalı; Vaksi grip, genel olarak eylül ayının sonu ve kasım ayının başı arasında kullanılmalıdır. Genel olarak ekim aylarında kullanılabilir. Vaksi grip aşısı 6, aylıktan sonraki bebeklerde ve ileri yaşlarda her kesim tarafından kullanılabilir. 6. aylıktan önceki bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Vaksi grip, bunlar dışında kanser hastaları ve kemoterapi görenler, hamilelik esnasında ve emzirmekte olan bayanlarda, kalp hastalıkları olanlar ve kalp için pil kullananlarda kullanılması kesinlikle uygun görülmez. Bunların dışında herkes doktor kontrolünde vaksi grip aşısını kullanabilirler. Vaksi grip, yetişkinlerde omuzlarda deri altına yapılır. Vaksi grip, aşısını tüm sağlık kuruluşlarında yaptırabilirsiniz. Genel olarak reçete  veya reçetesiz alınabilen ve devlet tarafından karşılanmayan vaksi grip aşısını her ihtimale karşı doktor kontrülünde yaptırmanızda fayda vardır.

Vaksi Grip Sonrası Ve Yan Etkileri; vaksi grip aşısı sonrası aşınızı yaptırdığınız bölgede bir süreye kadar şişkinlik ve kızarıklık meydana gelebilir. Bunda hiçbir sakınca görülmektedir. Vaksi grip aşısı sonrası hayatınızda tekrardan aşı yapmamış gibi griplere karşı önlemlerinizi almalısınız. Çünkü vaksi grip aşısını yaptırmanız daha da grip olmayacağanız anlamına gelmez. Vaksi grip aşısı sadece vücudunuzun griplere neden olan virüslere karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücuda alınan bu virüsleri vücudunuzun tanımasını sağlar. Etki süresi 1 yıla kadar etkilidir. Fakat en etkili dönemi ilk 6 aydır. İlk 6 aylık süre zarfında daha etkilidir. Vaksi girp aşısının bunlar yanında genel olarak hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Şu ana kadar yan etkisine rastlanmamıştır. Yalnızca vaksi grip aşısını vurduktan bir kaç gün kadar vurduğunuz bölgede kırmızımsı kızarıklar ve ufak şişkinlikler gerçekleşir. Bu şişkinlik ve kızarıklık bir kaç gün sonra kendiliğinden geçer. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi hamile, kanser hastaları ve kap hastalıkları olanlar kesinlikle uzak durmalıdır. Çok gerekirse doktor kontrolünde uygun görüldüğü takdirde kullanılabilir. 
]]>
Bebeklerde Gribe Ne İyi Gelir https://www.grip.gen.tr/bebeklerde-gribe-ne-iyi-gelir.html Sat, 03 Nov 2018 04:37:50 +0000 Bebeklerde gribe ne iyi gelir, grip özellikle kış aylarında toplum yaygın şekilde görülen bir rahatsızlıktır. Bebekler bundan en fazla etkilenen gruptur. Çünkü genellikle grip virüsüyle bedenleri muhtemelen ilk def Bebeklerde gribe ne iyi gelir, grip özellikle kış aylarında toplum yaygın şekilde görülen bir rahatsızlıktır. Bebekler bundan en fazla etkilenen gruptur. Çünkü genellikle grip virüsüyle bedenleri muhtemelen ilk defa karşılaşır. Virüs her yıl farklılaşarak etkili olduğundan, henüz bağışıklık sistemi tam olarak gelişmeyen bebekleri daha fazla etkiler. Bu hastalığın iyi gelen bir ilacı olmadığından, bebeklerde de zaten ilaç kullanımı pek uygun olmadığından ailenin bazı önlemleri alarak bebeklerinin gripten daha az etkilenmesine çalışması uygundur. Özellikle kulakların ve akciğerlerin bu hastalıktan etkilenme riski bulunduğundan, bebeklerde grip ciddiye alınmalıdır. Kış aylarında öksürme ve burun akıntısı yakınmalarıyla başlayan grip hastalığında, bebekler yaşlılar gibi daha fazla etkilenir.

Bebeklerde gribe iyi gelen yaklaşımlar

Bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu varsa, öncelikle plastik bir burun aspiratörü kullanılarak burun temizlenmelidir. Bu bebeklerin rahat nefes almasını sağladığı gibi beslenmelerini rahat yapabilmesini sağlar. Böylece bebeğiniz gribe karşı daha iyi mücadele edebilir. Özellikle 6 aydan küçük bebeklerde bu oldukça yararlı olur. Çünkü bebekler bu dönemde anne sütü emdiklerinden, burunları tıkalı olduğunda kendilerini koruyacak, dirençli olmalarını sağlayacak anne sütünü alamaz. Doktor önerisiyle tuzlu burun damlaları da bunun için kullanılabilir. Ancak kimyasal içerikli burun damlaları kullanılmamalıdır.

Bebeklerde Gribe Ne İyi Gelir

Grip bilindiği gibi ateşte yapan bir rahatsızlıktır. Ancak bebeklere ateş düşürücü vermekten kaçınmalısınız. Bu durumda bebeğinizi daha sık emzirin. Grip hastalığında vücut salgıları arttığından, anne sütü salgıların sulandırılmasına faydalı olur. Bebeklerin bu durumda ince giydirilmesi, ılık banyo yaptırılması gribe iyi gelir. Bu ateşinin düşmesini sağlar. Ateş düşürücü için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bebeklerin gribi rahat atlatması için, aynı yetişkinlerde olduğu gibi dinlenmeleri ve vücut direncini toplamaları gerekir. Bu dinlenme sırasında ortam ısısı ayarlanmalı, sıvı desteğinin yanında beslenmelerine de özen gösterilmelidir. Uzmanlar grip hastalığında en riskli grubu bebekler ve çocuklar olarak görmektedir. Halsizlik, ateş, titreme, burun akıntısı bu viral enfeksiyonda yoğun şekilde görülür. Tedavide mutlaka doktor önerilerine uyulmalıdır. Grip bebeklerde huzursuzluk yapar, karın ağrısı, kusma ve ishal görülebilir. Bu konuda anne sütü emen bebekler daha şanslıdır. Çünkü anne sütü bebeklerde hastalıklara karşı antikor üretmektedir. Bunun yanında bol sıvı almaları sağlanmalıdır. Ek gıda alan bebeklere elma suyu sulandırılarak verilebilir, bitkisel çaylardan uygun olanlar tercih edilebilir. Vitamin ve mineral takviyesi için taze sebze ve meyvelerden yararlanılabilir. Buhar makinesi yardımıyla bulunduğu ortam nemlendirilebilir. Bebeğin başı hafifçe yükseltilerek, burun akıntısının genize kaçması önlenebilir. Grip belirtilerinin şiddetlenmesi halinde bebeklerin hemen doktora götürülmesi gerekir. 6 aydan küçük bebeklere grip aşısı yapılmadığından, evde grip olan kişilerin bebeklerle teması önlenmelidir.

]]>
Grip Ve Baş Ağrısı https://www.grip.gen.tr/grip-ve-bas-agrisi.html Sun, 04 Nov 2018 02:22:05 +0000 Grip ve baş ağrısı, grip, influenza adı verilen bir tür virüsün yol açtığı ciddi bir rahatsızlıktır. Burun, bronş ve çok sık olmasa da akciğerleri etkisi altına alabilir. Gribe yol açan enfeksiyon en az 1 haf Grip ve baş ağrısı, grip, influenza adı verilen bir tür virüsün yol açtığı ciddi bir rahatsızlıktır. Burun, bronş ve çok sık olmasa da akciğerleri etkisi altına alabilir. Gribe yol açan enfeksiyon en az 1 hafta etkili olur. Grip şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kuru öksürük ve boğaz ağrısı gibi belirtiler ile birlikte görülür. Hastalıkta en etkili tedavi yöntemi dinlenmedir. Maruz kalınan grip çoğu kişide 2 haftalık bir dinlenme sürecinden sonra geçer. Ancak diyabet, kalp, akciğer gibi sorunu olan kişilerde gribe yol açan virüs daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Grip ile beraber yaşanan belirtilerden en önemlilerinden biri baş ağrısıdır. Baş ağrısı grip geçse de bir süre daha devamlılığını koruyabilir. Grip belirtileri grip virüsü vücuda alındıktan 2 sonra ortaya çıkmaya başlar. Yaşanacak belirtiler aniden ve çok şiddetli oluşum gösterebilir. Gripte ilk belirti aralıklarla yaşanan üşüme hissidir. Üşüme hissine yüksek ateş de eşlik edebilir.

Yüksek ateş, üşüme hissi, baş ağrısı, kuru öksürük, halsizlik gibi şikayetler grip başladıktan hemen sonra görülmeyebilir. Fakat yüksek ateş grip ile beraber başlangıç anından itibaren yaşanabilir. Yetişkinlerde yaşanan grip nedeniyle mide ve bağırsak sorunlarına çok sık rastlanmaz. Ancak çocuklarda grip ile beraber seyreden şikayetlere mide bulantısı ve kusma da eklenebilir.

Grip virüsleri A, B ve C olmak üzere üç farklı şekilde değerlendirilir. A, B virüsleri yılda bir defa da olsa dünya genelinde yaşanan grip salgınlarında sorumlu virüslerdir. C virüsü diğer iki virüse nazaran daha hafif şikayetler ile ortaya çıkarak, hastalık daha hafif atlatılabilir. Grip bu üç virüs türünün haricinde ortaya çıkmışsa hastalık salgın şekilde seyrederek çok daha fazla kişiyi etkisi altına alabilir. Grip aşısı A, B ve C virüsleri için hazırlanmış olduğu için diğer virüs türü daha yaygın seyredebilir.

Grip Ve Baş Ağrısı

Grip İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır

Grip olan kişide akciğer, diyabet, böbrek ve kalp hastalıkları gibi problemler varsa grip nedeniyle yaşanan şikayetler şiddetlenmeden bir doktora başvurulmalıdır. Şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik yaşanmaya başlanmışsa yine hasta derhal bir doktora başvurarak gerekli tedavinin başlatılması gerekir. Grip vücutta aşırı su kaybına neden olabilecek bir hastalık olduğundan dolayı hastalık şiddetleri artabilir. Bu nedenle su tüketimi arttırılarak hastalık kontrol altına alınabilir.

Grip Tedavisi

Grip için uygulanan ve hastalığı tam olarak tedavi edebilen bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak grip nedeniyle ortaya çıkan baş ağrısı, kas ağrısı gibi ağrıları gidermek için ağrı kesici tedavisi uygulanabilir. Doktorun yazmış olduğu reçete ile hastalığın süresi kısaltılarak belirtiler hafifletilebilir. Bu tür ilaçların kullanım amacı belirtileri azaltmaktır. Reçeteli ilaçlar haricinde evde doğal yöntemler uygulanarak da hastalık kontrol altına alınabilir.

]]>
Grip İğnesi https://www.grip.gen.tr/grip-ignesi.html Sun, 04 Nov 2018 13:21:34 +0000 Grip iğnesi, özellikle kış aylarında yaygın şekilde görülebilen grip hastalığından korunma amacıyla yapılan grip aşısı olarak ta bilinen hastalıktan korunma yöntemidir. İnsanların öncelikle sağlıklı beslen Grip iğnesi, özellikle kış aylarında yaygın şekilde görülebilen grip hastalığından korunma amacıyla yapılan grip aşısı olarak ta bilinen hastalıktan korunma yöntemidir. İnsanların öncelikle sağlıklı beslenmesi, düzenli şekilde egzersizleri yapması, dinlenmesi, sigara ve alkolden uzak durarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi gripten korunmaya yardımcı olacaktır. Grip virüs kaynaklı olduğundan, antibiyotik tedavisine olumlu yanıt vermez. Bu nedenle herkese grip iğnesi olması tavsiye edilebilir. Özellikle risk grubunda olan kişilerin zamanında bu iğneyi yaptırması yararlı olabilir. Grip iğnesi rutin şekilde yapılan bir aşı olmasa da, korunma amaçlı çoğu ülkede ücretsiz bile uygulanır.

Grip iğnesinin içeriği ölüdür. Uygulaması her sene tek doz şeklinde yapılmaktadır. Grip virüsü her yıl farklılaştığından, her sene başka bir virüsün etkisiyle grip hastalığı görülürü. Bu nedenle grip iğnesi de her yıl tekrarlanmalıdır. 8 yaşından küçük olan çocuklara ilk defa bu iğne yapılıyorsa, 1 ay ara verilerek 2. doz yapılmalıdır. Daha sonraki yıllarda yine tek doz şeklinde uygulanır. 3 yaş altı çocuklarda ise, yarım doz şeklinde tatbik edilir. Fakat gebeliğin ilk 3 ayında, yumurta alerjisi olanlarda ve 6 aydan küçük olan bebeklere grip iğnesi yapılmamalıdır.

Grip iğnesinin etkinliği

Bulunduğu yıldaki virüsün türüne uyum sağlayan grip iğnesi, uygulanan kişinin yaşı ve genel sağlık durumuna göre % 70-90 arasında başarılı sonuçlar verir. Sağlıklı olan kişilerde gribe karşı korunmada % 90 başarı yakalanabilir. Başka sistematik hastalıkları olan kişilerde koruyuculuğu azalmakta, ancak grip iğnesinin yapılmış olması grip hastalığının komplikasyonlarının daha hafif geçmesine neden olmaktadır. Grip iğnesi uygulandıktan sonra 10-14 gün içinde etkisini göstermeye başlar. Bu nedenle bu süreçte gripten korunmak önemlidir.

Grip İğnesi

Grip iğnesinin yan etkileri var mı

Grip iğnesi olan kişilerin yaklaşık % 15-20 kadarında, iğne bölgesinde kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşabilir. Bunun dışındaki yan etkiler nadiren görülebilir. Bunlar arasında kas ağrısı, halsizlik ve ateştir. Bunlar iğnenin yapılmasından 6-12 saat sonra etkili olmaya başlar, 1-2 günde sorunsuz şekilde ortadan kalkar. Bazı kişilerde grip iğnesine karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. İğnenin bir sağlık merkezinde yapılması tavsiye edilir. Tatbik edilecek grip iğneleri +2 ile +8 derecede muhafaza edilmiş olmalı ve yapılacak yıla ait olmalıdır. Bazen grip iğnesi olan kişiler hemen ardından grip hastalığına yakalanabilir. Bunun iğneyle alakası yoktur. Çünkü içeriği inaktive olduğundan, virüs içermez ve ölü bir aşıdır. Tesadüfen kişiler grip hastalığına yakalanmıştır.

Grip iğnesi zararlı mıdır

Grip hastalığından korunma amaçlı yapılan grip iğnesinin bazı yan etkileri olabileceği konusunda uzmanlar fikir bildirmektedir. Yapılan araştırmalarda grip iğnesinin felç etkisine neden olabilen Guillian Barre sendromunun oluşmasına neden olabileceği belirlenmiştir. Hatta bazı ülkelerde aşıların toplatılması bile kararlaştırılmıştır. Buna rağmen grip iğnesi gripten korunmanın en önemli yoludur. İlk olarak riskli kişilere uygulanmalıdır. Herkes bağışıklık sistemini güçlendirmeli, her türlü önlem alınarak grip hastalığına yakalanmamaya çalışılmalıdır. Bu tedbirler grip iğnesi yapılsa da, uygulanmalıdır.

]]>
Grip Terleme https://www.grip.gen.tr/grip-terleme.html Sun, 04 Nov 2018 15:17:47 +0000 Grip terleme, influenza denilen virüsle bulaşan grip, hastalarda 38 ve üzerindeki ateşle seyreden, şiddetli kas ve eklem ağrılarına yol açan, titreme, halsizlik, bitkinlik, kuru öksürük, baş ağrısı gibi etkileri ol Grip terleme, influenza denilen virüsle bulaşan grip, hastalarda 38 ve üzerindeki ateşle seyreden, şiddetli kas ve eklem ağrılarına yol açan, titreme, halsizlik, bitkinlik, kuru öksürük, baş ağrısı gibi etkileri olan enfeksiyon hastalığıdır. Bunun yanında grip terleme gibi vücut salgılarında artışa neden olabilir. Bunu doktorlar iyi bir gelişme olarak görürler. Çünkü terleme vücudu etkisi altına alan virüsün dışarıya atılmasına yardımcı olan bir unsurdur. Grip hastalığında ortaya çıkan belirtiler genellikle 1 hafta içinde etkilerini yitirir. Ancak hastaları etkileyen halsizlik, bitkinlik gibi sorunlar 2 hafta kadar devam edebilir. Çünkü hastalığın etkeni olan virüs oldukça dirençlidir ve uzun süre vücutta kalabilir. Bunun dışarıya atılmasında terlemenin önemli bir rolü bulunmaktadır. Toplumda geniş kitleleri etkileyebilecek şekilde bulaşıcı özelliği bulunan grip hastalığından korunmanın en önemli unsuru bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Çünkü zayıf bir bağışıklık sistemine sahip kişiler gribe daha kolay yakalanır. Bu gruptaki kişilerin daha dikkatli olması, kendilerini mümkün olduğu kadar gripten korunmak amacıyla önlemler alması gerekir.

Grip Terleme

Grip terleme etkisi yapar mı

Kış aylarında daha yoğun şekilde görülen grip, insanların kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirmesi nedeniyle hızla yayılır. Toplumda adeta salgın şekilde etkili olmaya başlar. Bu nedenle uzmanlar kapalı yerlerin bile sıkça havalandırılmasını ve ortamdaki havanın sürekli taze tutulmasını tavsiye ederler. Öksürme ve hapşırma etkisi gösterdiğinden, özellikle hastaların maske takması virüsün yayılmasın engel olabilir. Çünkü grip genellikle havadan damlacıklar yoluyla bulaşır. İlk etkileri olan geniz akıntısı, burun akıntısı başladığında, hemen tıbbi destek alınarak gribin ilerlemesine engel olunmalıdır. Grip terleme yoluyla etkinliği azaltılabilecek bir rahatsızlıktır. Mümkün olduğu kadar dinlenmek, vücut salgıları yoluyla yani burun ve geniz akıntısı, terleme gibi yollarla virüsün etkisinin azaltılması gerekir.

Grip terleme etkisi gösterebilen, vücut direncini azaltan oldukça dirençli bir virüsün neden olduğu enfeksiyon hastalığı olduğundan, henüz bulaşmadan korunma yollarının uygulanmasını gerektirir. Özellikle dengeli ve sağlıklı bir beslenmeyle, güçlü bir bünyeye sahip olunmalıdır. Böylece virüsle savaşmakta kolaylaşır. Gerekirse zamanında grip aşısı yaptırılarak, virüse karşı korunma sağlanmalıdır. Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlü olursa, sizleri gripten daha rahat koruyacaktır.

]]>
Gribin Nedenleri https://www.grip.gen.tr/gribin-nedenleri.html Mon, 05 Nov 2018 05:17:50 +0000 Gribin nedenleri, virüs kaynaklıdır. Grip hastalığı solunum yolları rahatsızlığı ile başlayan ve bulaşıcı özelliğe sahip hastalıktır. Bulaşıcı özelliği grip olan kişinin öksürmesi, hapşırması ve el teması i Gribin nedenleri, virüs kaynaklıdır. Grip hastalığı solunum yolları rahatsızlığı ile başlayan ve bulaşıcı özelliğe sahip hastalıktır. Bulaşıcı özelliği grip olan kişinin öksürmesi, hapşırması ve el teması ile kolaylıkla kişiden kişiye bulaşmaktadır. Bulaşıcı özelliği hastalık başlamadan önce yetişkinlerde ilk günden başlayarak yedi gün arasındadır. Bu durum ise grip olan kişinin farkında olmadan hastalığı bulaştıracağı anlamına gelmektedir. Grip hastalığına yakalanan kişinin rahatsızlığı haftalarca sürebilmektedir.

Gribin nedenleri soğuk algınlığı rahatsızlığı birbiri ile oldukça karıştırılmaktadır. Grip hastalığının belirtileri şunlardır;

 • Aşırı baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Eklem ve kemik ağrıları
 • Bulantı
 • Kusma
 • Soğuk terleme ve titreme

Grip hastalığı üşüme ve titreme ile başlamaktadır. Yüksek ateş ve halsizlik ile devam etmektedir. Sürekli bitkinlik hissi vardır. Şiddetli baş ağrısı ile başlayan grip hastalık da kuru öksürük meydana gelmektedir. Yanak kısımları kırmızı ve göz içlerinde kanlanma meydana gelmektedir. Sürekli dudaklarda kuruluk ve ağız içi tat olarak acıdır. Vücutta kalça bölgesinde şiddetli ağrılar hasıl olmaktadır. Gribin nedenleri en çok da bedenin sistemini bozmaktadır. İnsanı oldukça zor durumda bırakan grip rahatsızlığı salgın olarak tüm dünyada görülmektedir. İnsanlar arasında fazlası ile kolaylıkla yayıla bilmekte ve bazı durumlarda ölümcül sebeplere kadar neden olmaktadır. Solunum yoluyla bulaşması daha kolay bu hastalık kısa sürede oldukça fazla kişiye bulaşabilmektedir. Grip hastalığının yayılmasında hayvanlar daha fazla rol oynamaktadır. Bu durum ise çoğu kişi tarafından da bilinmektedir. Evde beslenen hayvanlarda bu hastalık taşıyıcı özelliği kesinlikle yoktur.

Toplu yerlerde yaşayan hayvanlarda at çiftliklerinde, kümes de bulunan tavuklarda görüldüğü kesin olarak ispatlanmıştır. Dünya genelinde bilinen domuz gribi ile ülkemizde insanlarda oluşan bu grip hastalığının belirtileri aynıdır. İlk yapılan araştırmalarda 1900 yılların başında bu grip hastalığının taşıyıcıları domuz olduğu sanılmaktadır. Grip hastalığına yakalan kişilerde yüksek ateşten dolayı uyku esnasında karışık rüyalar, hayal, uykuda konuşma gibi durumlar da oldukça sık meydana gelmektedir. Çok sık olmamakla burun kanaması da görülmektedir. Grip hastalığına yakalan kişilerde hastalık ilerlemesi kişiyi oldukça çok zor duruma sokmaktadır. Solunum yolu hastalığından dolayı iltihap meydana gelmesi ile ölümcül hastalıklar arasına girmektedir. Grip hastalığı devam ederken iyileşme sürecinde hastalık tekrardan devreye girmektedir. Bu durum ile de nefes da daralma, balgam, kalp damar sisteminde bozulma ve dudaklarda şiddetli morarmalar görülmektedir. Bu süreç ile vücudun tüm dengesi bozulur ve hayati tehlikeler meydana gelebilmektedir.

Gribin Nedenleri

Gribin nedenlerinin başında kişinin sağlığına dikkat etmemesi gelmektedir. Dikkat edilmemesi de kişinin hayatının tehlike altına girmesine sebep olmaktadır. Kişi grip hastalığına yakalandığını anladıktan sonra direk olarak sağlık kuruluşuna gidilerek yayılması önlenmeli ve tedavi edilmelidir. Solunum yollarından kolaylıkla bulaşan grip rahatsızlığına oldukça fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hastalık müdahale edilmemesi halinde kısa sürede çok insana rahatlıkla yayılmakta ve iltihap meydana gelmesi halinde de ölüme davetiye çıkarmaktadır. 

]]>
Bebeklerde Grip Ve Öksürük https://www.grip.gen.tr/bebeklerde-grip-ve-oksuruk.html Mon, 05 Nov 2018 09:45:41 +0000 Bebeklerde grip ve öksürük, Bebeklerin genel yapısında ilk doğdukları yıl en azından bir kez grip olma gibi bir sorun vardır. Gribe sebebiyet veren yüzlerce virüs bulunmaktadır. Bebeğin bağışıklık sistemi yetişkinler k Bebeklerde grip ve öksürük, Bebeklerin genel yapısında ilk doğdukları yıl en azından bir kez grip olma gibi bir sorun vardır. Gribe sebebiyet veren yüzlerce virüs bulunmaktadır. Bebeğin bağışıklık sistemi yetişkinler kadar güçlü olmadığı için bebekler bu virüslere karşı güçsüzdür. Grip dediğimiz rahatsızlık bulaşıcıdır. 

Bebekler dış dünyayı algılayabilmek için genellikle ellerini ve ağızlarını kullanırlar. Yani tanımak istedikleri her cismi önce ellerine alır sonra ağzına götürürler. Bu da tabiki virüslere davetiye çıkaran bir durumdur.

 Grip ve soğuk algınlığı sürekli birbirlerine karıştırılmaktadır. Eğer öksürük ve burun tıkanması ateş yükselmeden önce oluyorsa soğuk algınlığı, sonra oluyorsa da griptir. Ayrıca gribin en önemli belirtisi kuru öksürüktür.

Gripler bebekler açısından da ergenler açısında da genellikle kışa denk gelmektedir. Çünkü Kışın pencereler sık sık açılıp ev havalandırılmadığı için virüsler hep oda içerisinde kalır ve bir kişiye bulaşır ve ondanda rahatlıkla diğer kişilere geçer. Erişkin bir birey yılda 2 ya da 4 kez grip olurken, bir bebek 6 ya da 10 kere grip olmaktadır. K,mi durumlarda bebeğin grip mi olduğu yoksa farklı bir rahatsızlığa mı yakalandığı kolay bir biçimde anlaşılmayabilir. Gribin belirtileri genellikle şu şekildedir: Burnun akması, hapşırma, öksürük veya ateş yükselmesidir. Ayrıca bebek de huysuzluk ve halsizlik aynı zamanda öksürük mevcuttur.

Bebeklerde Grip Ve Öksürük
Bebeklerde Grip ve öksürük Tedavisi

Genel olarak hiçbir ilaç çeşidi bu rahatsızlığın hemen bitmesini sağlamaz sadece belirtileri biraz hafifleterek bebeğin kendisini biraz daha iyi hissetmesine sebep olmaktadır.

 Bebek açısından en iyi tedavi yöntemi istirahat etmek ve biberon yardımı ile  bol miktarda sıvı tüketerek vücuttan toksin atmaktır. 4 aylıktan daha küçük olan  bebeklerde sıvı tercihi anne sütü ve mama olmalıdır. aylık olan bebeğe az miktarda su da verilebilir. Bebek altı aylık olunca meyve suyu bile verilebilmektedir.  Bebeğe bir doktor tavsiye etmediği sürece aspirin bile verilmemelidir. Bebeklerin burunları grip ya da başka sebepten dolayı dolar ve nefes almaları zorlaşır. Bebekler burnu temizleme gibi bir şey yapamadıkları için bu görev anneye düşmektedir. Annede bebeğin burun deliği küçük olduğu için bazı yöntemlerden yararlanarak bu işlemi yapmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi şu şekildedir:

Tuzlu su kullanma ve çekme: Bebeğin başı arkaya yatırılmalı ve burnun uç kısmından az miktarda tuzlu su damlatın. Bu su sayesinde grip yüzünden oluşan kurumuş  burun akıntısı yumuşar ve burun aspiratörü dene aletle bu sıvı rahatça çekilir.

Soğuk Algınlığı ve Öksürük İçin Doğal tedavi Yöntemleri

İlk olarak bebeğin banyo suyunun içerisine bir kaç damla mentol, okaliptüs veya çam yağı  damlatarak bebeğin az da olsa nefesinin açılmasına neden olarak bebeğinde biraz rahatlamasına sebep olur. Eğer bebek altı aylıktan daha büyükse ona açık olacak şekilde ılık papatya çayı verilmelidir.

Bebek 3 aylıktan daha küçükse ve grip belirtileri gözleniyorsa, 3 ile 6 ay arasında bir yaşta ise ve ateş durumu 38,3'ü geçmişse ve 6 aylıktan büyükse ve ateş durumu 39,4 dereceyi geçmişse bebek muhakkak bir uzmana götürülmelidir.

Aşağıda bulunan belirtiler bebeğinizde varsa onu kesinlikle uzman bir doktora götürmeniz gerekmektedir.

 • 2 günden daha fazla süren ateş gözlenmesi
 • Gittikçe kötü bir hal alan öksürük
 • Dakikada 60 adetten daha fazla hızlı biçimde nefes alıp verme olması
 • Bebeğin elinin sürekli kulağa gitmesi ve bebeğin kulağı kaşıması ve çekmesi
 • Büyük ölçüde huysuzlaşma
 • Uykusuzluk problemi gözlenmesi
 • Yeme programında birden oluşan büyük çaplı değişimler

Not: Eğer grip tedavi edilirse]]> Hamilelikte Gribe Ne İyi Gelir https://www.grip.gen.tr/hamilelikte-gribe-ne-iyi-gelir.html Mon, 05 Nov 2018 14:44:34 +0000 Hamilelikte Gribe Ne İyi Gelir, Grip bütün vücudu olumsuz yönden etkileyen ve çok basit şekillerde kişiden kişiye bulaşmasını sağlayan bir rahatsızlık olmaktadır. Gripten korunmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Fakat en zoru Hamilelikte Gribe Ne İyi Gelir, Grip bütün vücudu olumsuz yönden etkileyen ve çok basit şekillerde kişiden kişiye bulaşmasını sağlayan bir rahatsızlık olmaktadır. Gripten korunmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Fakat en zoru ise hamile iken gribe yakalanmaktır. Çünkü hamile bir bayanın grip olması oldukça yüksektir ancak onu atlatmak için hiçbir şekilde ilaç kullanamamaktadır. Bu olay ise anneyi ve bebeği olumsuz etkileyerek uzun sürmektedir. Fakat hamile bir bayanın da uygulaması gereken bir çok şey vardır. Grip başlangıcı çoğu zaman aniden ortaya çıkmaktadır. Yani hamile bayan kendini iyi hissederken 2 saat içerisinde ilk olarak önce üşüme, titreme, terleme, baş ağrısı, kas ağrıları ve ateş başlamaktadır. Daha sonra burun akıntısı, baş dönmesi, öksürük, boğaz ağrısı, göğüste yanma, ağrı, gözlerin sulanması ve gözlerde ışığa hassasiyet şikayetlerinden bir ya da birkaçı hissedilir ve yaşanır. Hamilelikte gribe ne iyi gelir dersek kişiye bir çok iş düşmektedir. Bunlar:

 • Hamile bir anne dengeli ve düzenli beslenerek gribi atlatabilir.
 • Yeterli miktarda su içilmeli.
 • Bol miktarda sıvı ( meyve suyu, süt ) tüketilmelidir. 
 • Sigara içilmemeli.
 • Ayaklar çıplak olmamalıdır.
 • Kalınan ortamın ısısı iyi ayarlanmalıdır. 
 • C vitamini tüketilmelidir.
 • Sıcak Limon yada çorba tüketilmelidir.
 • 3 aylığı geçmiş ise grip aşısı yapılabilir.
 • Kesinlikle anne adayları tokalaşmadan uzak durmalıdır.
Hamilelikte Gribe Ne İyi Gelir
Hamilelikte gribe en iyi gelen ilk şey dengeli beslenmek olmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan protein, yağ, şeker ve vitamin yeterli olarak alınmaz ise, vücut direnci düşmektedir. Sigara tüketilmemelidir. Çünkü sigara da aynı stres gibi vücut direncini azaltmaktadır. Sigara içilen ortamlarda, dumana yapışan virüsler hastalık yapıcı özellikleri artış sağlamaktadır. Hamilelikte genel olarak tokalaşmadan uzak durulmalıdır. Çünkü gripli iken tokalaşma yapıldığı zaman virüs artış göstererek hem karşıya zarar verir hemde anne adayının gribini iyice tetikler. Birde grip olan hamile bir bayan hem sıvı tüketimi için hemde C vitaminin korumak için sıcak sebzeli çorbalar tüketmelidir. Sıcak çorba virüslerin atılmasını sağlar ve vücudun ısı ayarını kontrol ederek bebeği de tok tutmaya yarar. Hamile olan kişi kesinlikle soğuk sudan kaçınmalı sıcak yada ılık su tüketmelidir. Ayrıca çay tüketimi yapılırken içerisine limon damlatılarak içilmesi de gribi azda olsa hafifletmektedir. Hamile bir anne için her şeyden önce istirahat, mümkünse yatak istirahati önemli olmaktadır. Yatarken başın yukarıda tutulması  geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltmaktadır. Bulunulan ortamın iyi havalandırılması gerekmektedir. Bütün mikropların havalandırma sayesinde yok olması sağlanılmalıdır. Hamile anne adayı birde kesinlikle kafein tarzı yada asitli içeceklerden uzak durmalıdır. 
]]> Sık Sık Grip Olmanın Nedenleri https://www.grip.gen.tr/sik-sik-grip-olmanin-nedenleri.html Tue, 06 Nov 2018 05:56:21 +0000 Sık Sık Grip Olmanın Nedenleri, Grip, günümüzde insanlar arasında oldukça yaygınlaşmış olan ve birçok insanın en büyük problemlerinden biri olan sorunlardan biri haline gelmiştir. Özellikle insanların özellik Sık Sık Grip Olmanın Nedenleri, Grip, günümüzde insanlar arasında oldukça yaygınlaşmış olan ve birçok insanın en büyük problemlerinden biri olan sorunlardan biri haline gelmiştir. Özellikle insanların özellikle belli dönemlerde sık sık grip olması durumu çok daha fazla rahatsızlık meydan getiren durumlardandır. Bu durumlar kişilerin hayatında oldukça olumsuz durumlara neden olarak birçok zaman kişilerin işlerinin aksamasına bile neden olabilmektedir. Sık grip olmanın nedenleri çok farklı nedenlerdir. Birden fazla nedeni olan bu durumun meydana gelmesini etkileyen sorunları şu şekilde açıklayarak sizlere anlatabilirim.
 • En büyük nedeni kişideki bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi kişilerin elinde olan bir durumdur. Kişinin yaşam koşulları, yedikleri ve içtikleri gibi etkenler bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle çocuklarda sık sık grip olma durumlarını ortadan kaldırarak daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan bir kişide  sık sık grip sorunu meydana gelerek kişide daha da farklı sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Yani kısaca bağışıklık sistemi kesinlikle dikkate alınması ve kişi tarafından güçlenmesi için önem verilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan bir kişinin normal koşullarda sık sık grip olma ihtimali çok daha düşüktür.
 • Kişide olma ihtimali olan alerjik nedenler. Özellikle aile içerisinde kişiden kişiye doğum yolu ile geçerek kişide belli bir yaştan sonra sorun haline gelen sık sık grip problemi vücudun farklı alerjiler nedeni ile tepkiler göstermesine neden olarak kişide sık sık grip olma durumunu meydana getirmektedir. Kişi bu durumdan oldukça etkilenir ve yaşam kalitesi bir yerden sonra düşmeye başlar. Alerjik nedenlere bağlı olarak sık sık grip olan bir kişi kesinlikle doktor kontrolü altında olmalıdır. Bu gribin nedeni tam olarak çözülemese bile tabi ki doktorun yapacağı müdahaleler ile oldukça azaltılacaktır. Bu durum genellikle kişinin vücudunda bulunan alerji şiddeti ile belirtiler göstermektedir. Alerjik durumlar nedeni ile sizlerde sık sık grip sorunu yaşıyorsanız kesinlikle bu duruma bir dur demeniz gerekmektedir. Çünkü bu sorun kısa bir sürede çok daha büyük sorunları meydana getirebilmektedir. 
Sık Sık Grip Olmanın Nedenleri
 • kişinin uyku sırasında soğuk hava etkisine maruz kalmasıdır. Özellikle kişi uyurken insanların vücudu oldukça hassas bir hal almaktadır. Bu durumda dışarının soğuk etkisi direk olarak kişinin grip enfeksiyonlarına yakalanmasına neden olarak hastalanmasına neden olmaktadır. Bu durum sürekli olarak kişilerde meydana geldiği için kişi bu durumdan sık sık etkilenir. Bu durumda sık sık grip olmanın nedenleri arasında yer almaktadır.
 • kişinin yaşadığı iklim koşulları yer almaktadır. Bölgede soğuk hava etkisinin şiddetli olarak geçmesi insanların daha sık grip olmasına neden olabilmektedir. Bu bölgelerde kişilerdeki grip virüsleri vücuttaki etkisini tam olarak geçirmez ve tekrar çoğalarak grip etkilerini kişiler üzerinde gösterir. Bu nedenle kişide sık sık grip olma durumları meydana gelir. 
]]>
Domuz Gribi Nasıl Bulaşır https://www.grip.gen.tr/domuz-gribi-nasil-bulasir.html Tue, 06 Nov 2018 13:46:05 +0000 Domuz Gribi Nasıl Bulaşır, Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak bilinmektedir. Ayrıca bu grip hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Domuz gribi denince akla h Domuz Gribi Nasıl Bulaşır, Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak bilinmektedir. Ayrıca bu grip hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Domuz gribi denince akla hemen hayvan gelmektedir fakat bu grip insanlara bulaşabilir ve sonucu ölüme kadar götürmektedir. Henüz domuz gribi için bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabilmektedir.  Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmamaktadır. Hastalığın kontrolden çıkan ve geniş çaplı bir salgın olduğu belirtilmektedir. Ancak bu grip domuz eti yenmesiyle oluşmayıp solunum yolu ile bulaşmaktadır. Domuzlarda çok sık görülen bu grip insanlara bulaştığı zaman risk taşımaktadır bu gribin aşısı domuzlara vurulmak için var olmaktadır fakat insanlar için hala bir aşısı bulunmamaktadır. Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı bilinmektedir. 

Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşması da görülmektedir. Örneğin domuz gribi taşıyan bir kişinin kullandığı kaşık yada çatalı kullanmak ve özellikle dezenfekte etmeden kullanmak çok büyük risk taşımaktadır. Ayrıca çok hızlı bir şekilde diğer kişiye de bulaşması bu şekilde olmaktadır. Bunun yanı sıra gribi taşıyan kişinin hapşırma veya öksürmesi ile ağızdan çıkan gözle görülmeyen mikropların etrafta bulunan eşyalara konması ve daha sonrasında ki kişilere dokunma yolu ile bulaşması sağlanır. Daha çok bu şekilde bulaşma görülmektedir. Birde gribi taşıyan kişinin yastığını, yorganını, havlusunu, kıyafetlerini kullanmakta oldukça tehlikeli olmakla beraber bulaşmaya bire bir olmaktadır. Özellikle havluyu ortak kullanmak çok tehlikeli olmaktadır. Ayrıca hastayla aynı ortamda bulunulduğu zaman dokunulan eşyaların hepsi mikrop taşıma riski yüksek olmakla beraber kişi dokunduktan sonra ellerini dezenfekte etmelidir.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır
Domuz gribi nasıl bulaşır 

Gribi taşıyan kişinin tırnak makası kesinlikle kullanılmamalı, tarağı kesinlikle ayrı olmalıdır. Bu tarz kullanılan malzemeler mikrobun en çok bulaştığı malzemeler olduğu için ikinci kişiye bulaşması oldukça kolay olmaktadır. Ayrıca grip olan kişi hapşırma esnasında ağzını kapatmıyor ise mutlaka uyarın mikropların dağılmasını önlemeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Grip olan kişi ile tokalaşmamaya özen gösterin veya tokalaşmış iseniz elinizi ve yüzünüzü bol su ile yıkayarak dezenfekte edin. Domuz gribinin bulaşma süresi ise belirtiden 1 gün önce ve hastalıktan 1 hafta sonrası bulaşma sağlıyor. Yani kişi domuz gribine yakalandığını henüz bilmeden başkasına da bulaştırma olayı oldukça yüksek olmaktadır. Birde grip olan kişinin kullandığı el ve vücut sabunundan kaçının. Grip olan kişi ile aynı tabakta yemek yenirse bile grip bulaşması oldukça yüksek olmaktadır. Özellikle vücut direnci düşük, beslenmesi bozuk, kronik rahatsızlıkları olan kişilerde bulaşma hızlı olmaktadır. Bu gribin bulaşmaması için grip olan kişiyi mutlaka bir karantina odası belirleyerek orada tutulup tedavisi yapılmalıdır. Çünkü grip olan kişi konuştuğu zaman bile bulaşma sağlayabilmektedir. 
]]>
Grip Hastalığına Ne İyi Gelir https://www.grip.gen.tr/grip-hastaligina-ne-iyi-gelir.html Wed, 07 Nov 2018 06:52:25 +0000 Grip Hastalığına Ne İyi Gelir, Grip hastalığına ne iyi gelir, grip hastalığı günümüzde toplum olarak en çok yakalanılan hastalıkların başında gelmektedir. Günümüzde bulunan kirli hava koşulları ve hazır gıdalardan dol Grip Hastalığına Ne İyi Gelir, Grip hastalığına ne iyi gelir, grip hastalığı günümüzde toplum olarak en çok yakalanılan hastalıkların başında gelmektedir. Günümüzde bulunan kirli hava koşulları ve hazır gıdalardan dolayı bünyelerde zayıflama meydana gelmektedir. Grip hastalıkları, bunların yanında bulaşıcı hastalık olduğundan diğer insanlar tarafından da kaynaklanan bir hastalıktır. Bundan dolayı grip hastalığı kaçınılmaz bir hastalıktır. Grip hastalığı bir çok etkenlerden dolayı çok çabuk gerçekleştiği gibi, bunun yanında grip hastalarını çileden çıkarırcasına zarar vermekte ve grip hastalarını yıpratmaktadır. Bunun sonucu olarak da grip hastaları bir an önce hastalığın geçmesini ve eski sağlıklarına kavuşmalarını istemektedirler. Bizde sizin için eski sağlığınıza kavuşmanız ve bir an önce grip hastalığından kurtulmanız için grip hastalığına nelerin iyi geleceğini maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Grip hastalığı, hastalarına en çok vermiş olduğu rahatsızlıklardan biri olan ateşlenmeler için sirkeli su tedavisini uygulayabilirsiniz. Sirke tedavisi, temiz bir havlu veya pamuk alarak sirkeye iyice bandırarak ayak ve kol bileklerinize sararak ateşlenmelerinizi azaltabilirsiniz. Ve rahatça uyumanızı sağlayabilirsiniz. Sirkeli suya bandırdığınız havlu veya pamuklu bezi sardıktan sonra yatağınızda yatmadan önce el ve ayaklarınız altına tekrardan altına bez serebilirsiniz. Bu şekilde ılık olan sirke suyu nemli olacağından vücudunuza zarar vermesini önleyebilirsiniz.
 • Grip hastalığına bir diğer iyi gelen hiç şüphesiz istirahat etmenizdir. İstirahat etmenizle birlikte vücudunuzun direnci artar. Malumunuz grip hastalığı sırasında direnciniz düşmektedir. Aşırı halsizlik çekersiniz. Halsiz düşmenizin .asıl sebebi grip hastalığı aslında vücuda alınan mikroplardan kaynaklanır. Bundan dolayı vücudunuz mikrop ve toksinlere olan savaşlarından dolayı bünye olarak düşmekte ve mikroplar vücudunuza zarar vermektedir. Bundan dolayı mikropların vücuttan atılması için kesinlikle istirahat etmeniz gerekmektedir. İstirahat ederken belirtmek gerekirse kesinlikle uyumalısınız. Ayrıca gripten kaynaklı olarak burun akıntısının kesilmesi için yatmakta olduğunuz yastığı yüksek tutun. Hatta 2-3 yastık üst üste koyarak başınızı yüksekte tutmaya gayret etmeye çalışın. Bu şekilde burun akıntısının sizi çok rahatsız etmesine izin vermemiş olursunuz.
 • Grip hastalığına iyi gelen en doğal yöntem ve en kolay zahmetsiz yöntem su tüketilmesidir. Grip hastalığından bir an önce kurtulmak istiyorsanız kesinlikle su tüketiminizi artırın. Su, mikropların vücuttan arındırılması için en etkili yoldur. Biraz daha açacak olursak konuyu; mikroplar vücuttan atılmasını sağlayan ve bu görevi yerine getiren karaciğerler ve böbreklerimizin yardımıyla vücudumuzda ve kanımızda bulunan mikropları idrar yoluyla vücuttan atabiliriz. Bundan dolayı böbrek ve karaciğerlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde görevlerini yerine getirmeleri için bol miktarda sıvı alınması gerekmektedir. Su tüketirken dikkat etmeniz gereken, tuz tüketimini de beraberinde azaltmaktır. Çünkü tuz vücutta sıvı kaybına neden olur. Ve vücudunuzun direncini düşürmektedir.
Grip Hastalığına Ne İyi GelirBunların yanında diğer önemli olan yöntemleri kısaca sıralayacak olursak; bol miktarda C vitamini alınmalı, düzenli spor yaparak vücudun terlemesini sağlamalıyız. Bu şekilde vücuttaki mikropları ve toksinleri ter ile birlikte atmış oluruz. Ayrıca istirahat ettiğiniz yeri kesinlikle sık sık havalandırınız. Havalandırdığınız takdirde alınan oksijenle mikropları yok edebilirsiniz. Ayrıca almış olduğunuz oksijenle beraber grip hastalığından dolayı nefes alıp vermede zorlanmanızı alarak nefesinizin çıkmasına katkı yapacaktır. Saymış olduğumuz uygulamaları gerçekleştirerek grip hastalığına iyi gelen besinler ve yöntemleri sağladığınız takdirde kısa sürede grip hastalığından kurtulabilirsiniz.
]]>
Ahmet Maranki Grip https://www.grip.gen.tr/ahmet-maranki-grip.html Wed, 07 Nov 2018 16:46:48 +0000 Ahmet Maranki grip konusunda oldukça detaylı tavsiyeleri ile bilinmektedir. Grip hastalığı kişiden kişiye oldukça hızlı bir şekilde bulaşmaktadır. Solunum yolu rahatsızlığı olduğu için grip hastalığına yakalanan ki Ahmet Maranki grip konusunda oldukça detaylı tavsiyeleri ile bilinmektedir. Grip hastalığı kişiden kişiye oldukça hızlı bir şekilde bulaşmaktadır. Solunum yolu rahatsızlığı olduğu için grip hastalığına yakalanan kişi öksürme, hapşırma ile havaya bırakılan mikroplu virüs solunum yoluyla bulaşmaktadır. Gribe benzeyen nezle rahatsızlığı ise grip kadar yaygın değildir. Vücudun durumuna göre kişiye etki bırakabilmektedir. Yaş olarak 60 yaş üzerinde olan kişilerde zatürre hastalığına sebep olmaktadır. Daha da ilerisi kalp hastalığı olan insanlarda sonuç ölüm olabilmektedir.

Ahmet Maranki grip hastalığında yüksek ateş, ağız içinde kuruluk, şiddetli baş ağrısı, kuru öksürük, aşırı bitkinlik, uyku düzeni bozukluğunun meydana geleceğini söylemektedir. Bazı durumlarda ise grip hastalığına yakalan kişilerde kusma da meydana gelmektedir. Hastalığın yaklaşık olarak kişide 10 gün kadar görülebileceği ve kişiler ayda birçok kez grip olacağını ifade etmektedir. Ahmet Maranki grip için çeşitli bitkisel tedaviler önermektedir.  

Ahmet Maranki Grip

Bu bitkisel çözümler şöyledir;

 • Bir bardak içerisine soğanın suyu sıkılır. Soğanın suyuna az bir miktar su ve bal ile karışım yapılır. Gün içerisinde de 2 3 defa karıştığına emin olunarak içilir.
 • Bir bardak sıcak su içerisine ıhlamur katılarak kaynatılır. Dinlendirilmesi yapıldıktan sonra gün içerisinde 3-5 bardak arasında içilmesi uygun olur.
 • Bir bardak kaynar su içerisine bir miktar biberiye eklenir ve demlenmesi sağlanır. Gün içerisinde de yaklaşık 3 bardak içilmesi yeterli olacaktır
 • Bir bardak kaynar su içerisine adaçayı konulur ve on dakika demlenmesi beklenir. Gün içerisinde de 3 bardak kadar içilmesi grip rahatsızlığına çok iyi gelecektir.
 • Bir bardak kaynar su içerisine çok az tarçın atılır. Demlenmesi beklendikten sonra gün içerisinde ağır olmayacak şekilde 3-4 bardak içilmesi yeterli olacaktır.
 • İki bardak su içerisine 1 adet limon kabuğu içerisine doğranır. 1 çay kaşığı ıhlamurda eklenerek güzelce karıştırılır ve kaynama işlemi gerçekleştirilir. Bu karışım gün içerisinde 4-5 bardak içilmesi grip rahatsızlığına çok iyi gelecektir.
 • Bir bardak kaynar su içerisine zencefil atılır ve kaynatılır. Dinlenmesi bekledikten sonra gün içerisinde 2-3 bardak içilmesi çok iyi gelecektir.

Ahmet Maranki grip hastalığına iyi gelecek bitkisel ilaçların karışımını bu şekilde tarif etmektedir. Grip rahatsızlığı müdahale edilmediği durumlarda ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu tarif edilen bitkisel ilaçlar sağlığa hiçbir zararı yoktur. Aksine diğer hastalıklara da çok iyi gelmektedir. Bu tür doğal tedavi uygulanmasına rağmen hastalık geçmiyor ise doktora gidilmesinde fayda vardır. Çevremize çok rahatlıkla yayılan grip hastalığı hem kendimiz için hem de çevremiz için müdahale edilmesi çok iyi olacaktır. Beslenmenin de önemine dikkat çeken Ahmet Maranki grip hastalığına yakalanmamak için bol bol meyve tüketimi ve C vitaminin tüketilmesi konusunda oldukça ısrarlı tavsiyelerde bulunmaktadır.

]]>
Grip Salgını https://www.grip.gen.tr/grip-salgini.html Thu, 08 Nov 2018 02:37:19 +0000 Grip salgını, sadece ülkemizde değil bazen tüm dünyada büyük sorunlar haline gelen bir durumdur. Bu durum oldukça geniş yayılış kitlesi nedeni ile bazen kontrol edilemez bir hale gelmektedir. Bu durumda genellikle birçok ins Grip salgını, sadece ülkemizde değil bazen tüm dünyada büyük sorunlar haline gelen bir durumdur. Bu durum oldukça geniş yayılış kitlesi nedeni ile bazen kontrol edilemez bir hale gelmektedir. Bu durumda genellikle birçok insan kitlesini etkisi altına alarak adeta ülke sorunu haline gelen grip salgını zamanla kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bu durumlardan etkilenmek istemeyen insanlar toplu taşıma araçlarında ya da toplu olarak kullanılan genel alanlarda daha dikkatli olarak aynı zamanda hijyen kurallarına dikkat ederek hayatına devam etmektedirler.  Öyle ki  grip salgını gibi durumlardan etkilenmemek için özellikle çocukların grip aşısı yaptırması çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle kış mevsimlerinde ya da mevsim geçişlerinde bazı ülkelerde etkilerini gösteren grip hastalıkları kısa bir süre içerisinde hızla yayılarak insanlarda etkilerini meydana getirmektedir. Bu etkiler müdahale edilmediğinde gittikçe ağırlaşarak aile içerisinde ya da diğer insanlarda yayılma göstererek sorunlar haline gelmektedir. Bu durumda özellikle soğuk mevsimlerde bu durumdan korunmak için daha dikkatli davranmanız sizler için iyi olacaktır. Aksi halde sizlerde grip salgını hedeflerinden biri olabilirsiniz.

Grip salgınının en büyük hedefi çocuklardır. Aynı zamanda çocuklar üzerinde bu hastalık son derece tehlikeli ve önemsenmesi gereken hastalıklar arasındadır. Bu nedenle çocuklar genellikle okul ortamında grip salgını sorununa yakalanarak bu virüsü evlere taşımaktadır. Oldukça etkili ve kolay bir bulaşma riski taşıyan bu grip en küçük hapşırık durumu ile birlikte solunum yolu ile diğer insanların vücuduna yerleşerek varlığını sürdürebilmektedir. Bu şekilde eve giren grip virüsü sizler içinde son derece tehlikeli bir hal alabilmektedir. Müdahale edilmediğinde hızlı bir şekilde büyüyen bu sorun bazen diğer organlarında zarar görmesine ve bunun yanı sıra kişinin burun üzerinde tahriş durumlarını meydana getirmesine neden olabilmektedir.  Grip türlerinin birçoğunda yüzde altmış oranında etki meydana getirerek bu durumun ortadan kaldırılmasını ya da kişinin vücudunun grip virüsünü hızlı bir şekilde savaşarak yenmesini sağlayan bu aşı sayesinde sizlerde hem kendiniz için hemde çocuklarınız için önlem almış sayılırsınız. 

Grip salgını yine özellikle hac dönemlerinde farklı ülkelerden gelen insanlardan da hızlı bir şekilde bulaşarak insanlar arasında yayılma göstermektedir. bu durum çok daha tehlikelidir. çünkü ilk olarak hac sırasında kişilerden bulaşmış olan grip virüsünün tehlikesi çok daha fazla olabilir. Bunun nedeni ise yabancı ülkeden insanlardan gelen virüslerin türleri ve şiddetleri çok daha farklı olabilir. Bunun yanı sıra genellikle 60 yaş ve üstü kişilerin bulunduğu hac ortamında yaşlı insanlar bulunduğu için grip salgını daha da artmaktadır. Bu kişilerde vücudun bağışıklık sistemi güçlü olmadığı için genellikle sorun çok daha  büyüyerek tehlike daha da artar.  Bu nedenle hac gibi toplu alanlarda da daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Son olarak grip salgını sorununun çok görüldüğü ve bulaşma gösterdiği bir alan ise tabi ki toplu taşıma araçlarıdır. Bu salgına yakalanmış lan bir kişinin hapşırması ile birlikte diğer insanda bu havayı soluması bu hastalığın kolay bir şekilde yayılmasına neden olmaktadır. Bunun yanında araçlardaki tutunma yerlerine temasınız halinde bu temas bölgelerinizi temizce yıkamanız da sizi bu tür salgın hastalıklardan koruyacaktır.
]]>
Grip Aşısı Hangi Ayda Yapılır https://www.grip.gen.tr/grip-asisi-hangi-ayda-yapilir.html Thu, 08 Nov 2018 18:08:24 +0000 Grip aşısı hangi ayda yapılır, sonbahar mevsiminde yapılması gereken gripten korunma yöntemidir. Her yıl yeniden yapılması gereken grip aşısı gripten korunmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Öksürük ve hapşırık yoluyl Grip aşısı hangi ayda yapılır, sonbahar mevsiminde yapılması gereken gripten korunma yöntemidir. Her yıl yeniden yapılması gereken grip aşısı gripten korunmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Öksürük ve hapşırık yoluyla diğer insanlara kolayca bulaşabilen hatta zatüre ve bronşit gibi daha ciddi hastalıklara yol açabilen grip genellikle kış ve bahar aylarında sıkça görülür. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yapılması tavsiye edilen grip aşısı kişiyi grip virüsünden koruyarak gribe yakalanma riskini azaltır. Uzun süre koruma sağlayan bu aşı bir önceki yılın salgın olan virüsüne göre hazırlandığından her yıl yeniden aşı olunması gereklidir. Soğuk algınlığına göre grip daha ciddi bir hastalıktır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlı ve çocuklar daha çabuk grip salgınına yakalanmaktadır. Özellikle yüksek risk taşıyan kişilerin gripten korunmaları veya gribi daha hafif atlatmaları amacıyla her yıl düzenli olarak grip aşısı yaptırmaları gereklidir.

Grip Aşısı Hangi Ayda Yapılır


Uzmanlar grip aşısını Eylül sonu ve Kasım başında yaptırılmasını önermektedir.  Aralık ve Ocak aylarında da yapılabilmektedir. Ancak grip salgınına yakalanma riskinizin daha azalması amacıyla Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yapılması daha faydalı olacaktır. Kalp yetmezliği, astım, diyabet, karaciğer ve böbrek hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişiler, 65 yaş üstü kişiler, hasta bakıcılar, huzur evlerinde yaşayanlar ve 6 aydan büyük bebeklerin grip aşısı yaptırmaları tavsiye edilir. Ayrıca HIV ve Aids gibi hastalığı olan kişiler ile kemoterapi gören hastaların grip aşısı yaptırmaları bağışıklığının güçlenmesi açısından oldukça önemlidir. Aşının koruyucu etkisini daha fazla göstermesi için grip salgınının yaygın olduğu kış aylarını beklememeli sonbaharda en geç Kasım ayı içerisinde grip aşısı yaptırılmalıdır. Herhangi bir eczanede ya da sağlık kuruluşunda yaptırabileceğiniz bu aşı sizi grip virüsünden koruyacaktır. Aşı yaptırdıktan 10 gün sonrasında vücut antikor üreterek sizi gripten korumaya başlar. Hiçbir soruna neden olmayan grip aşısı yaptırdıktan sonra ateş, kas ağrısı, kolda kızarıklık ve şişlik gibi yan etkileri görülebilmektedir. Ancak bu yan etkiler oldukça hafif görülüp kısa sürede hemen ortadan kaybolmaktadır. 10-14 gün içerisinde vücudu korumaya başlayan grip aşısı yetişkimleri %70 yaşlı ve çocukları ise %60 oranında koruma sağlar. Gribal etkilerin görülmesini engelleyen ya da gribin daha hafifi derecede atlatılmasını sağlayan bu aşı sayesinde bağışıklığınızı güçlü tutabilirsiniz.
Damara yapılmayan bu aşı omuz kasına yapılmaktadır. Ancak kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde deri altına uygulanan bu aşının sadece yumurta alejisi olan kişilerde yan etkisi görülmektedir. Tavuk yumurtasından yapılan bu aşı yumurtaya karşı alerjisi olan kişilerin, ateşli hastalık geçirenlerin kullanmaması gereklidir.Hamilelerde 4. aydan önce kullanmamaları gereklidir. Bebeklerde ise 6 aydan önce kullanıması sakıncalıdır. Ayrıca bazı laboratuar testlerinin sonuçlarını olumsuz etkilediğinden test yaptırdıktan sonra grip aşısı olunmalıdır.

]]>
Domuz Gribi Aşısı https://www.grip.gen.tr/domuz-gribi-asisi.html Thu, 08 Nov 2018 22:02:52 +0000 Domuz gribi aşısı, Resmi adı H1N1 Pandemik grip olan ve 2009 yılında ilk defa Meksika'da ortaya çıkan bir virüs türüdür. Domuz gribi, kuş türleri ve domuzlara özgü grip RNA'larının üçlü kombinasyonunu içeren bir
Domuz gribi aşısı, Resmi adı H1N1 Pandemik grip olan ve 2009 yılında ilk defa Meksika'da ortaya çıkan bir virüs türüdür. Domuz gribi, kuş türleri ve domuzlara özgü grip RNA'larının üçlü kombinasyonunu içeren bir tür virüs şeklidir. Bu tip kombinasyonlar grip virüsünün gen değiş tokuş özelliği nedeniyle ortaya çıkar. Domuz gribi virüsü yapısı bakımından İspanyol gribi ile benzerlik gösterir. Domuz gribi, normal grip virüsleri gibi aynı şekilde bulaşır. Normal grip gibi benzer belirtiler ortaya çıkarır. Yüksek ateş, öksürük, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları gözükmektedir. Bazı hastalarda kusma ve  ishal de görülmektedir. Bazı ciddi vakalarda zatürre ve ARDS hastalığı olarak bilinen solunum yolu komplikasyonlarına neden olduğu görülmüştür.

Domuz gribinden korunma

Domuz gribi solunum yoluyla bulaşır. Aşısı vardır. Bu aşı Dünya Sağlık Federasyonun onayladığı bir aşıdır. Fakat aşının yan etkileri konusunda hala şüpheler bulunmaktadır. Dünyada 2009 yılına kadar 65 milyon domuz gribi aşısının yapıldığı ve mevsimsel grip aşısından farklı bir yan etkiye rastlanılmadığını Dünya Sağlık Örgütü açıklamıştır. Domuz gribi aşısında adjuvan olarak bulun bulunan skualen daha önceden de hepatit, bazı grip aşıları ve kuş gribi farklı bir çok aşıda da denenmiştir. Koldaki enjeksiyon yerinde ağrı dışında hiçbir farklı bir yan etki görülmemiştir. Onaylanmış aşılar gebelerde de kullanılabilir. Buna canlı zayıflatılmış aşılar, ayrıca adjuvanlı ve adjuvansız ölü aşılar da dahildir. Aşıya bağlı olarak yumurta alerjisi bulunanların dışında oluşan bir alerjik reaksiyon bulunmamaktadır. Tedbir olarak solunum maskeleri dışında, özellikle kalabalık ortamlardan çıkınca, ellerinizi sıklıkla su, sabun yada alkol içerikli kimyasallarla yıkamalısınız. Eğer bu yöntemi uygulayamazsanız ellerinizi ağzımızdan ve gözlerimizden uzak tutmalıyız.

Domuz Gribi Aşısı
Domuz gribi aşısı

H1N1 aşısının yapı, içerik ve şekli açısından, mevsimsel grip aşısından herhangi bir farkı yoktur. Domuz gribi aşısı ve mevsimlik grip aşısının ayrı iki aşı olarak ortaya çıkmasının tek sebebi, domuz gribi ortaya çıktığında zaten mevsimsel grip aşısı üretim aşamasında olmasıydı. Yumurtalar virüsle enfekte edildikten sonra süreci durdurmak veya domuz gribi virüsünü halen enfekte edilen yumurtalara eklemek mümkün değildi. Bu yüzden H1N1 virüsü için yeni aşı hazırlanmak zorunda kalınmıştır. İlk etapta sınırlı sayıda üretimi yapıla bilmiştir.
]]>
Grip Ve Halsizlik https://www.grip.gen.tr/grip-ve-halsizlik.html Fri, 09 Nov 2018 01:53:54 +0000 Grip  Ve Halsizlik, Grip kış aylarında sıkça yakalandığımız hastalıklardan biri olup, viral bir hastalık türüdür. Grip yaklaşık bir hafta on gün boyunca etkisini sürdüren bir üst solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalı Grip  Ve Halsizlik, Grip kış aylarında sıkça yakalandığımız hastalıklardan biri olup, viral bir hastalık türüdür. Grip yaklaşık bir hafta on gün boyunca etkisini sürdüren bir üst solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalıkla beraber halsizlik yaşanması da olasıdır. En tipik belirtilerinden biri olan halsizlikle beraber kişide iştahsızlık, mide bulantısı sürekli bitkinlik hali de görülebilir. Bunun için kişi ne kadar istemese de bolca meyve sebze ve su tüketmelidir. Vücut direncinin yüksek olması hastalığın atlatılmasında önemli role sahiptir. Çünkü direnci düşük kişilerde daha kalıcı hastalıklara dönüşebilir. Bu yüzden yiyeceklerle ve dinlenme yoluyla enerjimizi toplamalıyız. Kış aylarında sıcakların da gitmesiyle su içme ihtiyacı da azalır ve bireyler çok fazla su tüketmez. Bu yapılan en büyük hatalardandır. Çünkü vücuda yeterli miktarda sıvı alınması sizin daha dinamik ve enerjik olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kendinize yapacağınız meyve salataları, taze sıkılmış meyve salataları da aslında en temel ihtiyacınız olan vitamin eksikliğini giderecektir. 

Grip Ve Halsizlik
Vücuda bol miktarda protein alınması da halsizliği azaltır ve gribin vermiş olduğu yorgunluk hissini de ortadan kaldırır. Bunun için yoğurt, yağsız et, baklagil tüketmenizi tavsiye ederim.Özellikle yoğurt iyi bakterilerin artmasına ve vücuttaki yorgunluğun atılmasında, vücut direncinin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcıdır. Kahvaltılarda yumurta tüketmeniz de yine kaslarınızın daha güçlü olmasına yardımcı olur. Beslenmenin yanında dinlemenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Vücut hastalıklarla savaşırken daha fazla güç harcar ve bu da yorgun düşmenize neden olur. Yeterli uyku ile hem vücudunuz dinlenmiş olur hem de fazla enerji kaybetmezsiniz. Bulunduğunuz ortamı havalandırmanız da yine sizin için yarar sağlar. Temiz hava girmesiyle beraber odadaki virüslerde dışarı çıkar. Sürekli aynı havayı solumak da hastalığı tetikler. Soğuk ve sıcak hava değişiklikleri de vücut ısısını ayarlamakta zorluk oluşturacağından ılık bir havada kalmaya çalışmalısınız. Çok sıkı kıyafetler giymeniz sizi rahatsız edebilir. Bunun yerine rahat ve biraz bol kıyafetler giymeyi tercih etmeli, mümkünse kalın olması gerekmektedir. Çok kalabalık ortamlarda bulunmamaya çalışmalısınız. Eğer toplu yaşam alanlarında bulunursanız da ya ağız maskesi kullanmalı, ya da sık sık elinizi yıkamalısınız. Elinizle dokunduğunuz yerlerden aldığınız mikroplar yediğiniz yemeklere oradan da midenize inecektir. Bu konuda hijyene dikkat etmelisiniz. 
]]>
Grip İle Nezle Arasındaki Fark https://www.grip.gen.tr/grip-ile-nezle-arasindaki-fark.html Fri, 09 Nov 2018 08:34:37 +0000 Grip ile nezle arasındaki fark bazı durumlar haricinde oldukça birbirine yakındır. Türkiye de çoğu insan da bu iki hastalığı birbiri ile karıştırmaktadır. İnsanları oldukça zor durumda bulunan bu iki hastalık benzer ö Grip ile nezle arasındaki fark bazı durumlar haricinde oldukça birbirine yakındır. Türkiye de çoğu insan da bu iki hastalığı birbiri ile karıştırmaktadır. İnsanları oldukça zor durumda bulunan bu iki hastalık benzer özellikleri ile birbirine benzese de farklı hastalıklardır. Bulaşma yolları da aynı olan bu hastalıklar önlem alınmaması halinde oldukça tehlikeli boyutlar kazanmaktadır.

Grip ile nezle arasındaki farklar aynı koşullar ile bulaşmaktadır. Birbiri ile oldukça karıştırılan bu hastalıkların etkileri neticesinde grip mi nezle mi olduğunu bu şekilde anlayabiliriz. Kış aylarında genel olarak gribe yakalanırken, nezle yılın her zamanında bu hastalığa yakalanabiliriz.

Grip İle Nezle Arasındaki Fark

Grip ile nezle arasındaki farklarda şöyledir;

 • Nezle rahatsızlığında virüs sayısı fazla olmasından dolayı hastalık meydana gelirken grip rahatsızlığında ise A veya B virüslerinden dolayı hastalık meydana gelmektedir.
 • Nezle yıl içerisinde kişide her zaman görülürken grip de sonbahar ve kış mevsimlerinde daha fazla görülmektedir.
 • Nezlenin bulaşması burun ve ağız yolundan çıkan tükürük ve nefes ile bulaşırken gripte de aynı şekilde bulaşması meydana gelmektedir.
 • Nezle hastalığı kişide 2 haftaya kadar başlangıç gösterirken gripte 2 gün süre ile hastalık ortaya çıkmaktadır.
 • Nezle hastalığında yüksek ateş arada oluşurken gripte her zaman ateş oluşmaktadır.
 • Nezle hastalığında üşüme nadir olurken gripte oldukça fazladır.
 • Nezle hastalığında kas ağrıları zaman zaman meydana gelmektedir. Grip hastalığında ise oldukça fazla bir şekilde kas ağrıları şiddetli bir şekilde meydana gelmektedir.
 • Nezle hastalığında boğaz ağrısı hafif şekilde hissedilirken gripte çok fazla şekilde acı verecek şekilde meydana gelmektedir.
 • Nezle hastalığında öksürme oldukça fazla meydana gelmekte iken gripte de aynı şekilde öksürme oldukça fazladır.
 • Nezle rahatsızlığında bağırsaklarda meydana da gelebileceği için ishal yaygın şekildedir. Gripte ise solunum yollarındaki hastalıktan dolayı yaygın değildir.
 • Nezle hastalığında kusma durumu oldukça sık meydana gelmektedir. Gripte ise çok az görülmektedir.
 • Nezle hastalığında zatürre hastalığı nadir şekilde meydana gelirken gripte ise dikkat edilmediği durumlarda çok sık meydana gelmektedir.
 • Nezle hastalığında reçetesiz ilaç kullanımı olabilirken gripte ise kesinlikle reçetesiz ilaç kullanılmaması gerekmektedir.
 • Nezle hastalığında en iyi yöntem temizliğe dikkat edilmesi olurken grip hastalığında ise grip aşısı ve temizlik şeklinde daha rahat geçmektedir.

Grip ile nezle arasındaki farklar birbirine oldukça yakındır. Yakın olmasına rağmen birbirinden oldukça farklı rahatsızlıklardır. Belirtileri hemen hemen aynı iken hastalığın dereceleri fark göstermektedir. İki hastalığı da çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmediği durumlarda ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Her iki hastalıkta da mutlaka doktora gidilmeli teşhisi yapılarak tedavi edilmesi şarttır. Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi ve bol vitamin alınarak hastalıklara karşı direnç kazanılması gerekmektedir.

]]>
Çocuklarda Grip Aşısı https://www.grip.gen.tr/cocuklarda-grip-asisi.html Fri, 09 Nov 2018 18:12:36 +0000 Çocuklarda grip aşısı, 6. aydan sonra uygulanması gereklidir. Üst solunum yolu enfeksiyonu olan grip influenza adıyla bilinmektedir. Genellikle sonbahar mevsiminde görülen grip çocuklarda 2 gün kuluçka süresi sürmektedir. 28 d Çocuklarda grip aşısı, 6. aydan sonra uygulanması gereklidir. Üst solunum yolu enfeksiyonu olan grip influenza adıyla bilinmektedir. Genellikle sonbahar mevsiminde görülen grip çocuklarda 2 gün kuluçka süresi sürmektedir. 28 dereceden fazla ateşin çıkması gribin başlıca belirtisidir. Hasta olmayan insanlara öksürük veya hapşırık yoluyla bulaşan bu hastalıkta mikrobun akciğerlere yerleşmesiyle zatüre ve bronşit gibi daha tehlikeli hastalıklara da yol açmaktadır. Özellikle kronik hastalığı olan çocukların grip aşısı yaptırması gribal etkilerin daha hafif atlatılmasına yardımcı olacaktır. Çoğu zaman grip kendiliğinden bir hafta içerisinde geçse de bazı gripler daha uzun süre geçmemekle birlikte tekrarlayabilir. Astım, diyabet, kalp hastalığı, karaciğer ve böbrek hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerin grip aşısı olmaları tavsiye edilmektedir.

Bağışıklık sisteminde geçici düzensizliğe neden olan gribal virüsler zatüre, bronşit, orta kulak iltihabı ve sinüzit gibi hastalıklara da neden olmaktadır. 5 günden daha uzun süre gribal belirtiler ve ateşin görülmesi halinde diğer hastalıklara yakalanma riski bulunmaktadır. .Çocuklarda grip belirtileri arasında  boğaz ve baş ağrısı, öksürük, hapşırık, burun akıntısı, titreme, iştahsızlık, baş dönmesi, sırt ağrısı, mide bulantısı, kusma ve yorgunluk yer alır. Grip olan çocuk kalabalık yerlerden uzak tutulmalı, odası havalandırılmalı, bol sebze,meyve ve su tüketmesi sağlanmalıdır. Gripten korunmanın en iyi yöntemi olan grip aşısı Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yapılmalıdır. 6 aydan büyük bebeklerde ve okul çağındaki çocuklarda yapılabilen bu aşı sayesinde çocuğunuzu gribal enfeksiyonlardan %60 oranında koruyabilir, gribin etkilerini hafifletebilirsiniz. Özellikle sonbahar mevsiminde yapılan grip aşısını eczanelerde ya da sağlık ocaklarında yaptırabilirsiniz. Aşı olunduktan sonra kolda kızarıklık ve ağrı görülebilir. Bazı durumlarda ise bir gün süren ateş ve kas ağrıları da görüldüğü tespit edilmiştir. Ancak bu etkiler kısa sürelidir. Aşı olduktan 10 gün içinde vücudu gribal virüslere korumaya başlayan bu aşı sayesinde çocuğunuz kış ve bahar mevsimini rahat bir şekilde geçirebilir. Etkisi 1 yıl kadar süren bu aşının hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Çocuklarda Grip Aşısı

Grip aşısı tavuk yumurtasından yapıldığı için yumurtaya karşı alerjisi olanların yaptırmaması önerilmektedir. Ayrıca aşıya, yumurtaya karşı alerjisi olanlara, 6 aydan küçük bebeklere aşı yapılmamalıdır. Özellikle okul çağındaki çocukların kalabalık sınıflarda grip salgınınından etkilenmesini engelleyen grip aşısı sayesinde bir yıl borunca gripten çocuklarınızı koruyabilirsiniz. %60 oranında koruma sağlayan bu aşı bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda yapılması oldukça faydalıdır. 2 yaşından büyük çocuklarda omuz kası veya deri altına uygulanan bu aşı 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklara iç bacak kaslarına uygulanmaktadır.

]]>
Kuş Gribi Hangi Hayvanlarda Görülür https://www.grip.gen.tr/kus-gribi-hangi-hayvanlarda-gorulur.html Sat, 10 Nov 2018 17:43:33 +0000 Kuş Gribi Hangi Hayvanlarda Görülür, tavuk vebası olarak bilinen ve halk arasındaki ismiyle kuş gribi genel olarak tüm kanatlı hayvanlarda göürülmektedir. Kanatlı hayvanların yanında nadirende olsa domuzlarda da gör Kuş Gribi Hangi Hayvanlarda Görülür, tavuk vebası olarak bilinen ve halk arasındaki ismiyle kuş gribi genel olarak tüm kanatlı hayvanlarda göürülmektedir. Kanatlı hayvanların yanında nadirende olsa domuzlarda da görülmektedir. Kuş grıbi virüslerden kaynaklı olarak çok çabuk şekilde bulaşmakta ve hızla yayılmakta olan ölümcül hastalıktır. Vermiş olduğu ölüm tehlikesinden dolayı önlemi alınmalıdır. Toplum olarak tavuk etini tüketme ve yumurtaların fazla tüketildiği bir toplum olduğumuzdan dolayı kuş gribi hakkında bilgilenmeli ve önlemlerini almalıyız. Bunun için bizde sizler için kuş gribi hangi hayvanlardan bulaştığını ve bulaşmanın nasıl gerçekleştiğini açıklayacak olursak;

Kuş Gribi Hangi Hayvanlarda Görülür Ve Bulaşması Nasıl Gerçekleşir; Kuş gribi özellikle göçmen kuşlar tarafından başka bölgelerden taşınan virüsler nedeniyle diğer kanatlı hayvanlara bulaşması sonucu hızla yayılan virüs hastalığıdır. Göçmen kuşlardan özellikle ağırlıklı olarak yaban ördekleri ve yaban kazlarından dolayı bulaşan bir hastalıktır. Yaban ördekleri ve yaban kazlarının taşımış olduğu virüslerin diğer kanatlılara bulaşma şekillerini maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Kuş gribi, hayvanlar arasında bulaşabilir. Bu bulaşmalar kuş gribi olan hayvanlarda, burun akıntısı, salyalar, dışkılar gibi doğrudan veya bu pisliklerin oluşturduğu alanlar ile diğer kanatlı hayvanların temasları halinde bulaşır. Bundan dolayı, sizde evinizde kanatlı hayvanları besliyorsanız; önlemini almalısınız. Diğer göçmen kuşlarla temas halinde olunmasına izin vermeyebilirsiniz.
 • Bunların yanında kuş gribi olan hayvanlardan insanlarada bulaşabilir. Özellikle evcil kanatlı hayvanlar besleyenlerde veya kanatlı hayvanların bulunduğu alanlarda çalışanlarda kuş gribi görülme riski yüksektir. Çünkü yukarıda belirtiğimiz gibi kuş gribi çok çabuk yayılmakta ve kolay bir şekilde bulaşılan bir hastalıktır. Bundan dolayı sizde gerekli önlemlerinizi alarak kuş gribine neden olan virüslerden korunabilirsiniz.
Kuş Gribi Hangi Hayvanlarda GörülürKuş Gribi Olan Hayvanlarda Bulunan Virüslerden Korunmanın Yolları; Kuş gribi olan hayvanlardan korunmamız gerekmektedir. Çünkü kuş gribi hastalık olarak sonucu ölümle sonuçlanan bir hastalık türüdür. Bundan dolayı, kuş gribi olan hayvanları tespit ettikten sonra ilk olarak kesinlikle yok edilmelidir. Bu konuyla ilgili devlet tarafından yardım talebinden bulunabilirsiniz. Kuş gribine neden olan virüs insanlara da bulaşmaktadır. Bundan dolayı gerekli önlemleri alınmalıdır.
 • Kanatlı hayvanları besliyorsanız; kesinlikle kümeslere veya kanatlı hayvanların barınaklarına girerken elleriniz de eldiven ve elbise olarak ta kendinizi mikroplardan koruyacak bir şekilde kamufule edecek birer elbise giymelisiniz.
 • Kuş gribi olan kanatlı hayvanların (tavuk, bıldırcın, ördek vb.) etlerini ve yumurtalarını kesinlikle tüketmemelisiniz. Haklı olarak günümüzde tükettiğimiz etlerin ve yumurtaların nasıl üretildiği hakkında çoğu kimsenin hiçbir bilgisi yokturdur. Bundan dolayı sizde kanatlı hayvanların etlerini ve yumurtalarını olduğunca iyi pişirerek virüslerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Fakat pişirme işlemini çok iyi yapmalısınız. Örneğin bir tavuk eti pişirilmesinde etin hiç bir yerinde pembelik yani çiğ taraf kalmayacak şekilde pişirin.
 • Kuş giribinden kaynaklı olarak ölen kanatlı hayvana kesinlikle temas etmeyiniz. Hatta ölen hayvanın bulunduğu alandan uzaklaşın. Çünkü kuş gribi virüsü solunum yolları ile bulaştığından kendinizi bu şekilde koruyabilirsiniz. 
]]>
Bebeklerde Grip Nasıl Geçer https://www.grip.gen.tr/bebeklerde-grip-nasil-gecer.html Sun, 11 Nov 2018 16:29:30 +0000 Bebeklerde grip, Grip hastalığı yetişkinlerden çok bebekleri etkileyen bulaşıcı bir viral hastalıktır. Grip hastalığına üç tip influenza virüsü neden olur. Bu virüsler genelde Kasım-Mart arası etkili olmaktadır. Yetişkin Bebeklerde grip, Grip hastalığı yetişkinlerden çok bebekleri etkileyen bulaşıcı bir viral hastalıktır. Grip hastalığına üç tip influenza virüsü neden olur. Bu virüsler genelde Kasım-Mart arası etkili olmaktadır. Yetişkin insanlardan öksürük, balgam, nefes alıp verme, el teması ve hava yolundan bebeklere bulaşa bilirler. Bebekler üşütüp grip olursa telaş yapmamanız gerekir. Grip hastalığı bulaşıcı özellik taşıdığından, bebeklerinizi sık sık grip belirtilerini incelemesi ve gözetleme yapmanız gerekir.

Bebeklerde grip belirtileri

Genelde bebeklerde soğuk algınlığı ve üşütme ile karıştırılır. Soğuk algınlığı ve üsütmenin nedenleri farklı iken, grubun tek nedeni virüsdür.
 • 37 derece ve üstü ani ateşlenmeler meydana gelmekteyse
 • Huzursuz ve sancılı bir durum gösteriyorsa
 • Adale kaslarında ağrı ve ağlama varsa
 • Baş ağrısı ve burun akıntısı görülüyorsa
Yukarıda belirttiğimiz sebeplerden en az iki tanesi bir süredir bebeğinizde görülüyorsa, bebeğinizin gribe yakalandığını söyleyebiliriz. Bebek gribi görülen yavrularını kesinlikle antibiyotik verilmemelidir. Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlara iyi gelmekte, oysa grip bakterilerden küçük mikroplardan olan virüsler tarafından sebep olmaktadır.

Bebeklerde Grip Nasıl Geçer
Bebeklerde grip atlatma

Sağlık bakanlığı tarafından önerilen en etkin grip ile mücadele aşı yaptırılmasıdır. Bebeklerde 6-18 aylıkken grip aşısı yaptırılmalıdır. Özellikle grip bağışıklığının güçlenmesi 6-60 ay arasındaki bebekler ve çocuklarımız için önem taşımaktadır. Grip aşısı yaptırmanız bebeğimiz ve çocuklarımızın grip hastalığına karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede gribin ve grip sonucu oluşan yüksek ateşin neden olabileceği havale gibi yan etkiler ve riskleri ortadan kaldırmış oluruz. Kronik hastalıkları olan bazı bebeklerin, grip sonucunda değişik komplikasyonlar geçirmesi ve bundan zarar görmesi riski daha çoktur. Bu bebeklerin bağışıklık sistemi normal bebeklere göre daha zayıf kalmaktadır. 

Bebeğiniz gripli iken yüzü solgun ve baş ağrısı çeker. Bu sebeple bazı bebeklerde grip hastalığı sonrası akciğer iltihabı veya sinüzit görülebilir. Bebeğinizin öksürüğü bellibi zamandan sonra halen devam ediyor ve şiddetleniyorsa, bolca sıvı takviyesi ve dinlenmesini sağlamanız gerekir. Yeme konusunda iştahsızlık gösterecek olan bebeklere, ufak ufak ama devamlı süt yada mama yedirmeye devam etmelisiniz. Bebeğinizin her zaman el temizliğine dikkat ederek sıklıkla yıkamalısınız.
]]>
Yaz Gribine Ne İyi Gelir https://www.grip.gen.tr/yaz-gribine-ne-iyi-gelir.html Sun, 11 Nov 2018 23:42:54 +0000 Yaz Gribine Ne İyi Gelir, Yaz gribi kişilerin sürekli olarak karşılaşmış oldukları bir enfeksiyon türü olarak bilinmektedir. Bu türden oluşan grip belirtisi genel olarak yaz aylarında oluşan sıcaklardan dolayı kişilerin yata Yaz Gribine Ne İyi Gelir, Yaz gribi kişilerin sürekli olarak karşılaşmış oldukları bir enfeksiyon türü olarak bilinmektedir. Bu türden oluşan grip belirtisi genel olarak yaz aylarında oluşan sıcaklardan dolayı kişilerin yatarken yada sürekli olarak cereyana maruz kalmalarından dolayı yaz gribi meydana gelmektedir. Yaz aylarına girildiğinde pek çok insan sıcakların artışından ve klimanın etkisinden dolayı yaz gribi hastalığına yakalanmaktadır ve bu hastalığın sonucunda ateş yükselmesi, titreme belirtisi, kaslarda ağrı oluşumu, boğazda ve ağız içinde kuruluk oluşması, baş ağrısı oluşması ve öksürük benzeri şikayetleri oluşturmaktadır. Kişileri yataktan ayrılamayacak şekilde bitkinlik ve halsizlik oluşturan yaz gribinden kurtulmak için, yaz gribine iyi gelen yöntemleri uygulayabilirsiniz ve eski sağlığınıza ulaşabilirsiniz.

Yaz gribine ne iyi gelir hususunda belirtilmesi gereken en önemli husus kişilerin yaz aylarında belirtmiş olduğumuz hususlarda temkinli davranmaları ilk yöntem olacaktır. Yaz gribine iyi gelen şeylerin başında beslenmede yapılacak olan değişiklikler ilk başta gelmektedir. Beslenmede sürekli olarak taze sebze ve meyveyi ağırlıklı olarak tüketmek yaz gribinin kısa süre içerisinde atlatılmasına muavenet yol edilmesine ortam oluşturacaktır. Bunun yanı sıra bitkilerin olumlu etkilerinden faydalanmak yaz gribinin yok edilmesinde önemli etki oluşturacaktır. Yaz gribine ne iyi gelir ve yaz gribini gidermenin bitkisel olan yolu toz haline getirilmiş şekilde ıhlamuru bir bardağa sıcak su alarak 10 dakika kadar demleyip günde en az 2 yada 3 bardak kadar en fazla da 4-5 bardak kadar tüketebilirsiniz. Bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı tarçın ekleyip 15 dakika kadar demlemeye bıraktıktan sonra günde 3 bardak tüketin. Bu karışım yaz gribine iyi gelecektir. Lahanayla da yaz gribinin doğal çözümünü bulabilirsiniz. Lahana yapraklarını kaynar suyun içine alalım ve 10 dakika bekletelim. Daha sonra bu suyu günde 2-3 bardak içerek yaz gribine çözüm oluşturalım. 

Yaz Gribine Ne İyi Gelir
Yaz gribine ne iyi gelir hususunda belirtilmesi gerekenler bu şekilde olmaktadır. Belirtilenlerin yani sıra yaz aylarında aşırı derecede oluşan sıcakların artması sebebiyle vücuttan azalan sıvı miktarı veya klimalardan dolayı yutak ve solunum yollarının olumsuz bir şekilde etkilenmesiyle yaz gribini tetikleyen nedenlerden olmaktadır. Yaz gribinin geçmesi için ateş düşürücü ilaçlar, ağrı kesici ilaçlar ve öksürük giderici ilaçların kullanımı uygun görülmektedir. Fakat bu sorunun üstesinden gelmek için beslenmeye ayriyeten istirahate de çok dikkat etmek gerekmektedir. Yaz gribinin tedavisi için dengeli beslenmeye ve düzenli olarak uyumaya dikkat etmenin yanı sıra uzmanlar hava kirliliği olan yerlerden de uzak olmayı önermektedir. Yaz gribinin geçmesi için rejim yapmaktan vazgeçilmezi, başta su olmak üzere bol bol sıvı tüketilmeli, meyve ve sebze tüketimi arttırılmalı, güneş ışınına aşırı derecede maruz kalınmamalıdır ve sürekli olarak artış gösteren şikayetler durumunda acilen uzman bir doktora müracaat edilmelidir. Geçmiş olsun.
]]>
Grip Aşısı Nasıl Yapılır https://www.grip.gen.tr/grip-asisi-nasil-yapilir.html Mon, 12 Nov 2018 08:52:59 +0000 Grip Aşısı Nasıl Yapılır, Grip hastalığından korunmanın birçok farklı yolu mevcuttur. Fakat günümüzde oluşan hava kirliliği ve hazır gıdaların çok tüketilmesinden dolayı birde bunlara gribin başka insanlar tarafından Grip Aşısı Nasıl Yapılır, Grip hastalığından korunmanın birçok farklı yolu mevcuttur. Fakat günümüzde oluşan hava kirliliği ve hazır gıdaların çok tüketilmesinden dolayı birde bunlara gribin başka insanlar tarafından bulaşıcı özelliğide gözler önüne serildiğinde, bu korunma pekte mümkün görülmemekte ve her an sizde aniden grip olabilirsiniz. Bundan dolayı gribin en iyi ve aktif korunma yolu hiç şüphesiz grip aşısını yaptırmaktan geçer. Çünkü daha önceden belirtmiş olduğumuz sebeblerden dolayı, mikroplardan korunmak zordur. Fakat grip aşısını  yaptırarak vücudunuzu, bu mikroplara karşı güçlendirebilirsiniz. Grip aşısının genel olarak mantığı ve üretilme amacı vücuda alınan olası mikroplara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirme ve bünyenizi her daim mikroplara karşı hazır bir duruma getirmek amacıyla grip aşısı yapılır. Grip aşısını yapmak kadar zamanı ve yapılış aşamasını doğru analiz etmek ve uygulamak gerekmektedir.

Grip Aşısı Yapılış Zamanı; Grip aşısı uygulanış zamanı olarak kış aylarına girmeden sonbahara aylarında özellikle Türkiye'deki genel iklim özelliklerinden dolayı ekim ayı içerisinde uygulandığı takdirde daha çok verim almış olacaksınız. Net bir tarihi yok. Fakat eylül ayı sonu ve kasım ayı başı arasındaki süre zarfında grip aşınızı yapablirsiniz. Grip aşısını yaptırdığınız andan itibaren bir yıla kadar vücudunuzu korumaktadır. Ve bir yıla kadar süre zarfında mikroplara karşı direncinizi yükseltmektedir. Buda sizin grip olmanızı önleyecektir.

Grip Aşısı Nasıl Yapılır
Grip Aşısını Kimler Yapabilir Ve Grip Aşısını Nereden Temin Edebilirsiniz; Grip aşısını kimler yapabilir ve nereden temin edebileceğiz konusu ise öncelikle bebeklerde 6, aylıktan önce uygulanması pek uygun görülmez. 6 aylıktan sonraki yaşlarda kullanılabilir bunun yanında kanser ve aıds virüsü taşıyanlarda ve kemoterapi gibi tedaviler gören insaların vücut dirençleri düştükten dolayı, grip aşıları olmalarında fayda vardır. Bunlar gibi ağır hastalıklar geçiriyorsanız ve bünye olarak sizin direncinizi düşüren durumlarda, grip aşısı olarak direncinizi yükseltebilirsiniz. Ayrıca 60 yaş üstü ve özellikle kadınların grip aşı olmaları gerekmektedir. Yaşın ilerlemesiyle kış aylarında grip hastalığına düşme riskleri taşıdığından grip aşısı yaptırarak korunabilirsiniz. Grip aşısının içindeki ham madde genel olarak tavuk yumurtasından yapılmaktadır. Sizde yumurtalara karşı alerjileriniz varsa kesinlikle yaptırmayınız. Aksi takdirde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. bunların dışında istenildiği takdirde herkes yapabilir. Fakat belirtmek gerekirse grip aşılarını yaptırırken genç ve sağlıklı iseniz grip aşınızı yaptırmamanızda fayda vardır. Çünkü ileri yaşlarda grip aşıları sizler için çok bir fayda göstermeyebilir. bünyeyi çok fazla grip aşılarına alıştırmamanızda fayda vardır. Grip aşılarını reçeteli veya reçetesiz olmak üzere istediğiniz eczanelerde temin edebilirsiniz. Devlet, grip aşıları masraflarını karşılamamaktadır. Fakat sizin için en iyi yöntem; iyi bir hekim kontrolünde grip aşısını temin etmenizdir. Çünkü grip aşısı piyasada ürünler gereği bir çok farklı çeşitleri vardır. En iyisini her zaman olduğu gibi doktorunuz sizler için tespit edebilir. Ve sağlık kuruluşlarında grip aşınızı yaptırabilirsiniz. 

]]>
Grip Mikrobu https://www.grip.gen.tr/grip-mikrobu.html Mon, 12 Nov 2018 15:58:54 +0000 Grip mikrobu aslında insanlar tarafından  çok fazla önemsenmese bile oldukça tehlikeli bir mikroptur.  Bu mikrop özellikle çocuklarda ve altmış beş yaş ve üstü kişilerde oldukça büyük tehlikeler barındıran bir sorundu Grip mikrobu aslında insanlar tarafından  çok fazla önemsenmese bile oldukça tehlikeli bir mikroptur.  Bu mikrop özellikle çocuklarda ve altmış beş yaş ve üstü kişilerde oldukça büyük tehlikeler barındıran bir sorundur. Muhteşem bir bulaşma özelliği gösteren grip mikrobu birçok zaman bir başka kişiden sağlıklı kişinin vücuduna giren bir mikrop türüdür. Çok kısa süreler içerisinde yayılarak hasta olan kişinin çevresindeki diğer insanlara da bulaşan bu grip mikrobu önlem alınmadığı zaman son derece tehlikeli olarak sağlığınızı oldukça tehdit eder. Grip mikrobu solunum yolu hastalıklarından biri olduğu için doğal olarak hava yolu ile kişilerin solunum yollarına yerleşerek çoğalması ile vücutta birçok bölgede etkisini göstererek sizleri zor durumlarda bırakabilmektedir. Tıbbi olarak tedavisi bulunan bu hastalık bazen insanların vücudunda soğuk hava etkisi ile kendiliğinden de oluşabilmektedir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey tabi ki grip mikrobuna yakalanmamak için özellikle yılın belli mevsimlerinde daha dikkatli olmaktır. Özellikle soğuk hava etkisinden sıkı giyinerek korunmanız ve bunun yanında toplu alanlarda grip mikrobu olan kişilerden daha mesafeli durmanız bu mikrobun sizlere de bulaşmasını engelleyerek sizler için artı bir avantaj olacaktır. Bunun yanında çocuklarınıza da ülkemizde eylül ve ekim aylarında yapılması gereken grip aşılarını yaptırınız. 

Grip mikrobu hastalığın türüne ve hastalığın ilerleyişine göre sürekli olarak değişmektedir. Mikrobun bu şekilde farklılıklar göstermesi ise yapılan grip aşılarının etkisinin çok fazla olmamasına neden olmaktadır. Grip mikrobunun sürekli farklılıklar göstermesi grip aşısının bir kişi vücudunda en fazla yüzde altmış oranında etki yapmasına neden olmaktadır. Durum böyle olduğu için en azında bu yüzdelik dilim kadar korunmanız bile sizlere oldukça kar olacaktır. Grip mikrobu birçok şekilde kişi vücuduna bulaşabilmektedir. Bunlardan en çok görüleni tabi ki aile içerisinde kişiden kişiye bulaşan grip mikrobudur. Özellikle bu gribin olduğu kişilerin kullandıkları kaplar ay da diğer ev eşyaları aracılığı ile bu grip diğer insanlara da kolay bir şekilde bulaşmaktadır. bu nedenle ailenizde grip mikrobu etkisinde olan bir kişi var ise bu kişiden bir süre daha uzak kalarak dikkatli olmaya çalışmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bunun yanında toplu taşıma araçlarında gribin var olduğu bir kişinin hapşırması ile bu grip diğer insanlara geçebilmektedir. İşte bu şekilde grip mikrobu, hızlı bir şekilde yayılarak bazen ülke sorunlarından biri haline gelmektedir. Bazen kontrol edilemeyen grip mikrobu sürekli yayılarak ülkede kontrol edilemez bir salgın hastalık gibi özellik göstermektedir. 

Grip Mikrobu
Grip mikrobu, sağlıklı bir kişinin vücuduna girdikten yaklaşın 2 gün içerisinde hızla çoğalarak yavaş yavaş burun akıntısı, hapşırma, gözden yaş gelmesi ve burun kaşıntısı gibi durumlara neden olmaktadır. Eğer kişide alerji durumları var ise bu durum kişide çok daha büyük tehlike ve rahatsızlıkları meydana getireceği için bu kişilerin daha erken davranarak uzman bir doktorun kontrolü altına girmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu belirtiler yaşlılar ve çocuklarda görülüyor ise grip mikrobu etkisini bu kişilerde daha fazla gösterdiği için durum daha da tehlikeli olabilmektedir. Üstelik bu kişilerin vücutları daha savunmasız bir durumda olduğu için grip mikrobu yavaş bir şekilde yok olur ve bu durumda hastalık kişiyi çok daha uzun bir süre etkiler.
]]>
Yaz Gribi https://www.grip.gen.tr/yaz-gribi.html Mon, 12 Nov 2018 17:04:38 +0000 Yaz gribi, yaz aylarının korkulu rüyasıdır. Tam havalar ısındı oh ne güzel derken yaz gribine tutulmak hayatı cehenneme çevirmeye yeter de artar bile. Yaz gribine klima hastalığı ismide verilmektedir, çünkü bu hastalık Yaz gribi, yaz aylarının korkulu rüyasıdır. Tam havalar ısındı oh ne güzel derken yaz gribine tutulmak hayatı cehenneme çevirmeye yeter de artar bile. Yaz gribine klima hastalığı ismide verilmektedir, çünkü bu hastalık genellikle yanlış klima kullanımı sonucunda,  yüksek ateş halsizlik ve kas ağrıları gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilerleyen belirtileri ise öksürük, balgam ile derin nefes alma isteği gibi belirtiler gelmektedir. Yalnız yaz gribi normal grip gibi bulaşıcı olmamaktadır ve hastalığa sebep olan mikrop, su tesisatlarında, soğutma kulelerinde havalandırma sistemlerinde çoğalıp, kişiye bulaşmaktadır. Klima cihazlarının içinde bulunan su zerreciklerini kişi solur ve istem dışı kişinin nefes borusuna kaçar ise, bu durum kişinin yavaş yavaş hasta olmasına sebep olmaktadır. Yaz gribi kış gribinden farklı olduğu için, kış gribi ya da soğuk algınlığı gibi yaz gribinde farklı hastalıklarda kullanılan ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdırlar. Bunun aksine yaz gribi olan hastalar kulak burun boğaz doktora gitmelidirler ve doktorun tavsiyelerine uymalı, kullanacakları ilaçları da ona göre almalıdırlar.

Yaz Gribinden Korunmak İçin Alınması Gereken Tedbirler: Yaz gribinden korunmak için temizlik çok önemlidir. Bu sebeple hastalığa henüz yakalanmamışken klimaların ve havalandırma genel bakımları iyice yapılmalı, temizliklerine dikkat edilmeli ve periyodik filtre değişikliklerinin zamanında gerçekleşmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca, aynı şekilde havuzların da bakımları zamanında yapılmalı, ilaçlama ve havalandırma işlemleri unutulmamalı, su değişimi, havuz suyunu boşaltarak detaylı olarak yapılan havuz temizliği zamanında ve özenli bir şekilde yapılmalıdır.  

Yaz Gribi

Kısacası, yaz gribi normal gripten farklıdır ve alınacak tedbirlerle kullanılacak ilaçlarda farklılık göstermektedir. Yaz gribi doğru klima kullanımı ile önlenebilektedir. Bu sebeple klimayı dikkatli ve mükün olduğunca az kullanmak faydalı olacaktır. Ayrıca, klimayı sısık sık kapatıp, bir süre sonra tekrar açmak, sıcaklık ayarını çok düşürmemek, filtreleri zamanında yenilemek, yatak odasının camını açarak içerinin hava almasını sağlamak ve bol bol su tüketmek de yaz gribinin oluşmasını önlemek için alınması gereken tedbirlerdendir.

]]>
Geçmeyen Grip https://www.grip.gen.tr/gecmeyen-grip.html Mon, 12 Nov 2018 23:54:17 +0000 Geçmeyen Grip, Grip hastalığına influenza virüsü neden olmaktadır bu sebeple gribin diğer adı da influenzadır. Grip ortalama bir haftada geçmekte olan bulaşıcı bir hastalıktır, ancak vücut direnci düşük olan kişilerde Geçmeyen Grip, Grip hastalığına influenza virüsü neden olmaktadır bu sebeple gribin diğer adı da influenzadır. Grip ortalama bir haftada geçmekte olan bulaşıcı bir hastalıktır, ancak vücut direnci düşük olan kişilerde uzun süre geçmeyen yani kronikleşen grip hastalığı da görülebilmektedir. Bu kişiler genellikle,  kronik hastalığı olan kişilerdir ve grip bu kişilerde ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Grip hastalığın antibiyotik kullanımı bir işe yaramamaktadır. Çünkü antibiyotik kullanımı yalnızca bakteri hastalıklarında işe yaramaktadır ve grip hastalığı bakteri sebebiyle değil, virüs sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Grip hastalığında hastaların iyi tedavi edilmesi, temiz yaşam koşullarında bulunması ve hastalık geçmiş gibi görünse bile birkaç gün yataktan kalkılmaması ve bol C vitamini alınması gerekmektedir.

Gribin bir virüs hastalığı olduğundan ve çabuk yayıldığından bahsetmiştik. Genellikle kalabalık ortamlarda ve temiz olmayan çevre koşullarında bulunan kişilere öksürük ve hapşurma, öpüşme ve toklaşma ile yayıldığı için de bu virüse yakalanan hastaların, kalabalık ortamlardan uzak durmaları, sık sık ellerini yıkamaları, eşyalarını ayırmaları  ve sağlıklı kişiler ile yakın temas içinde bulunmamaları gerekmektedir.

Grip Aşısı Olması Gereken Kişiler:

 • 65 yaşın üstündeki yaşlı kişilerde hastalığa yakalanmadan grip aşısı yapılması gerekmektedir.
 • Kronik kalp, akciğer, kronik böbrek hastalıkları, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerin grip aşısını yaptırmaları gerekmektedir.
 • Çabuk hastalanan, bağışıklık sistemi güçsüz olan ile organ ya da kemik iliği nakli nakli yapılan kişilerin grip aşısı olmaları gerekmektedir.
 • Uzun süre boyunca aspirin tedavisi olması gereken çocuklar ve genç kişilerin de grip aşısı yaptırmaları gerekmektedir.
 • Sağlık kuruluşlarında çalışan kişilerin, kreş ve huzurevlerinde çalışan personellerin de grip aşısı olmaları gerekmektedir.
 • Hamile kadınların, hamileliğin ilk üç ayından sonra ve yeni doğan bebeklerin 6. Ayından itibaren grip aşısı olmaları gerekmektedir.
 • Çevresinde grip hastası olan kişilerin ve yüksek risk gurubundaki kişiler ile yakın temas içinde olanların da grip aşısı olmalarında fayda vardır.

Geçmeyen Grip

Son olarak, grip aşısının henüz grip hastalığına yakanmamışken vurulmasına dikkat edilmelidir. Grip aşısının gribe neden olması gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte, aşı sonrası görülen soğuk algınlığı belirtileri ise tamamen tesadüf eseri olmaktadır. Ayrıca, aşı hazırlanırken yumurta kullanılmaktadır ve bu sebeble de yumurtaya karşı alerjisi olan kişilerin grip aşısı yaptırmamaları gerekmektedir. 

]]>
Kuş Gribi İnsanlara Nasıl Geçer https://www.grip.gen.tr/kus-gribi-insanlara-nasil-gecer.html Tue, 13 Nov 2018 19:04:41 +0000 Kuş Gribi İnsanlara Nasıl Geçer, Uzakdoğu ve Asya'da kümes hayvanları ile kuşlar arasında başladıktan sonra insanlara bulaşan kuş gribinin Romanya ve Rusya' dan sonra yurdumuzda da rastlanması, bu hastalığın sını Kuş Gribi İnsanlara Nasıl Geçer, Uzakdoğu ve Asya'da kümes hayvanları ile kuşlar arasında başladıktan sonra insanlara bulaşan kuş gribinin Romanya ve Rusya' dan sonra yurdumuzda da rastlanması, bu hastalığın sınırlı salgın olmayarak dünya genelinde bir salgın hastalık olduğu bilinmektedir. Kuş gribi kanatlı hayvanların tamamını kapsayan ve tavuk, ördek, kaz ve kuşlar gibi hayvanlarda kitlesel katliamlara yani toplu ölümlere neden olan ve hayvan hastalığını da etken olarak bilinen H5N1 virüsünden kaynaklanarak insanlara kadar ulaşan bir hastalıktır. Grip yani ( influenza A) olarak bilinen virüsün hemaglutinin ( H1- H7) ile ( N1-N3) nöraminidaz olmak üzeri farklı iki tür antijeni mevcuttur. Yalnız bunlardan H1, H2, H3,ile N1, N2 diye adlandırılan antijeni barındıran virüslerin insanlarda grip rahatsızlığına ve salgılarına neden olduğu bilinmektedir.

Kuş gribi yaklaşık olarak her 10 senede bir tamamen antijenik yapısını farklılaştırarak kıtalar ve ülkeler arasında yayılarak baş gösteren grip salğılarında etkili H1, H2, yada H3 antijenik olan yapıda olmuştur. Bu nedenle H5 yada H7 antijeni barındıran grip virüsünde ise daha değişik bir virüs olarak özellikle kanatlı hayvanlarda toplu ölümlere ve hastalıklara neden olmuştur. Bundan yaklaşık olarak 8-9 sene öncesine kadar bu hastalığa insanlarda rastlanmamıştır. Ne var ki 1997 senesinde Çin de meydana gelen kuş gribi salgını esnasında H5N1 virüsünün kanatlılardan sonra insanlarda da hastalık yapabilecek seviyeye geldiği ve kuş gribi hastalığı nedeni ile insanlarında öldüğü belirlenmiştir. Kuş gribi hastalığı Çin, den diğer komşu ülkelere kadar yayılarak Tayland, Vietnam olarak Güneydoğu Asya kıtalarında da görülmüştür. Kuş gribi özellikle göçmen kuşlar nedeniyle göç istikametleri üzerinde yer alan Ülkelerinde tehdit  altında olduğu bir gerçektir.

Kuş Gribi İnsanlara Nasıl Geçer

Kuş Gribi İnsanlara Nasıl Geçer

Kuş gribinden oldukça kolay önlemler alınarak korunmak mümkündür. Kuş gribi hastalığı hakkında en fazla sorulan soru ve endişeler arasında tavuk etinin tüketilip tüketilemeyeceği hakkındadır. İşte merak edilen soruların en önemlilerini ise soru ve cevaplarıyla şöyle sıralayabiliriz.

Kuş gribinde, boğaz ağrısı, halsizlik, yüksek ateş, solunum zorluğu, zatürre ve öksürük benzeri solunum sistemiyle ilgili belirtilere rastlanır. Kuş gribi rahatsızlığında küçük büyük herkesin endişe ile sorduğu en önemli soru olan " tavuk eti tüketebilir miyiz" Kuş gribine rastlanan bölgelerdeki kanatlı hayvanlar kesinlikle tüketilmemelidir. Ancak kuş gribine rastlanmayan bölgelerdeki kanatlıların ise sağlıklı olup olmadıklarına dikkat edildikten sonra, temizleme ve pişirme işleminin en iyi koşullarda hijyen kurallarına uyularak hazırlanan kanatlı hayvanlar iç huzuruyla tüketilebilir.

Kuş gribi, özellikle hastalıktan ölmüş ve hasta oldukları tespit edilmiş kanatlılarla temas halindeki kişilere kolaylıkla geçebilir. Hata hayvanların boğaz akıntısı, burun akıntısı, göz yaşı ya da dışkılarıyla dokunan kişiler kuş gribi hastalığına yakalanabilirler. Bu temasın dışında hasta hayvanların bulunduğu ortamlarda kalmak ve aynı havayı teneffüs etmek de kişilere hastalığı bulaştırabilmektedir. Kuş gribi virüsü kişilere geçtikten sonra 2 ila 4 gün arasında kendini gösterebilmektedir. Ancak erken teşhis konularak tedaviye vakit kaybetmeden başlansa bile kuş gribine yakalanan insanlarda ölüm riski yaklaşık olarak % 58 civarındadır. Bu nedenle baş gösteren salgın durumlarında insanların daha dikkatli ve bilinçli olmaları oldukça önemlidir.

]]>
Kuş Gribi https://www.grip.gen.tr/kus-gribi.html Tue, 13 Nov 2018 21:33:02 +0000 Kuş gribi Avian İnfluenza, Pestis Avium, Bird Flu ve Tavuk Vebası gibi adlarla da bilinen yabani ve evcil kanatlı hayvanlarla memeli hayvanların büyük bir çoğunluğunda sindirim ve solunum sistemine ait belirtileri bulunan ve ölümle Kuş gribi Avian İnfluenza, Pestis Avium, Bird Flu ve Tavuk Vebası gibi adlarla da bilinen yabani ve evcil kanatlı hayvanlarla memeli hayvanların büyük bir çoğunluğunda sindirim ve solunum sistemine ait belirtileri bulunan ve ölümle sonuçlanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs kaynaklı olan ölümcül bir hayvan hastalığı olarak belirtilse de H5N1 adındaki türevinin insanları da öldürdüğünü söyleyebiliriz.

Hasta olan tavuklarda yüksek bulaşıcılığı bulunan bu hastalığın ilk kez 1878'de İtalya'da tespit edildiği ve "tavuk vebası" olarak adlandırıldığı biliniyor. 1901'de ise hastalığa neden olan etkenin bir virüs olduğu ortaya konulmuşsa da etken virüsün memeli influenza A virüsleri ile ilişkili olduğu ancak 1955 yılında ortaya çıkarılmıştır. 

Kuş gribine neden olan etken virüs Orthomyxoviridae familyasından Influenza grubuna ait olan tek sarmallı ve RNA taşımakta olan Influenza A virüsüdür. Bu virüsün yüzeyinde antijenik özellik göstermekte olan hemagglutinin (H) ve neuraminidase (N) adı verilen iki grup bulunur. Bunların bileşiminden 144 alt grup meydana gelmektedir. Bunlardan biri olan H5N1 türevi insanlar için ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Bu virüs kutuplara ve ılıman kuşağa yakın bölgelerde insanlar, domuzlar ve at topluluklarının bilhassa kış mevsiminde; subtropikal ve tropikal bölgelerde ise tüm yıl boyunca etkin bir şekilde görülebilmektedir. Ancak kanatlı hayvanlarda ve deniz memelilerinde influenza salgınlarının yılın herhangi bir bölümünde ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Bu da bunlarla ya da bunlardan elde edilen ürünlerle beslenen insanlarda da hastalığın çıkmasına neden olabilmektedir.

Kuş Gribi
Kuş Gribi Nasıl Bulaşır

Hastalığın insandan insana, hayvandan hayvana ve hayvandan insana bulaşması mümkündür. Özellikle hayvandan insana bulaşma yollarına bakacak olduğumuzda;
 • Hastalığı taşıyan hayvanların akıntıları ve özellikle de dışkıları ile doğrudan temas halinde olmak,
 • Hastalığı taşıyan hayvanların yem, su ve malzemeleri ile temasta bulunmak ve temasta bulunan kişilerin kıyafetlerine dokunmak,
 • Her ne kadar klinik olarak hastalık belirtisi göstermiyor olsa da su ve deniz kuşlarıyla temas halinde olmak,
 • Hastalık bulunan kırık ve çatlak yumurtaların civcivlerinin kuluçka makinesinde iken enfekte olması
Sebebi ile hastalığın hayvandan insana bulaşabilmesi mümkün olmaktadır. Hastalık taşıyan insanlarla temas halinde olmak, aynı havayı solumak ve aynı eşyaları kullanmak da hastalığın bulaşmasına neden olmaktadır. Hastalığın hayvanlar oluyla yerleşim yerlerine nasıl taşındığı konusuna bakacak olduğumuzda ise;
 • Göçmen kuşlar aracılığı ile ülkeden ülkeye taşındığını,
 • Riskli zamanlarda sulak alanlara girip çıkan araç ve insanlar vasıtasıyla yerleşim bölgelerine taşındığını,
 • Riskli zamanlarda avcılık faaliyetlerinin gerçekleştirilmesiyle yerleşim bölgelerine taşındığını,
 • Hastalığın görüldüğü yerleşim yerlerinden kontrolsüz bir şekilde araç ve insanların diğer yerleşim yerlerine gitmesiyle taşındığını,
görebilmek mümkündür. Bu bakımdan alınacak tedbirlerle hastalığın daha geniş bölgelere yayılmasını engellemek gerekmektedir. Bunun için de hastalığın belirtilerinin bilinmesinde fayda bulunmaktadır.

Kuş Gribi Belirtileri

Hastalığın klinik semptomları her ne kadar çok çeşitli olsa da hastalıktan etkilenen tür, yaş, çevre ve aynı çevrede bulunan diğer bakteriyel hastalıklar da göz önünde bulundurularak kuş gribinin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Vücut ısısında artma
 • Hayvanlarda tüylerin kabarması
 • İştahsızlık
 • Depresyon
 • Şiddetli ishal
 • Hayvanlarda yumurta veriminin durma noktasına gelmesi
 • Hayvanlarda yumurta kabuğunun y]]> Grip Ateş Yaparmı https://www.grip.gen.tr/grip-ates-yaparmi.html Tue, 13 Nov 2018 23:57:06 +0000 Grip Ateş Yapar mı, Gribe neden olan ınfluenza virüsü   bir üst solunum hastalığıdır. Solunum yolu hastalığı olan grip kişiden kişiye bulaşan bir rahatsızlıktır. Grip ile soğuk algınlığını birbirine karıştırıl Grip Ateş Yapar mı, Gribe neden olan ınfluenza virüsü   bir üst solunum hastalığıdır. Solunum yolu hastalığı olan grip kişiden kişiye bulaşan bir rahatsızlıktır. Grip ile soğuk algınlığını birbirine karıştırılmamalıdır. Grip soğuk algınlığına göre daha ağır geçmektedir. Soğuk algınlığı burun tıkanıklığı ve burun akması şeklinde kendini göstermektedir. Grip kişilerin günlük işlerini yapmakta dahi alıkoymaktadır. Grip için gerekli önlemler alınmaz ise daha ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Gribe yakalanmamak için grip olan kişilerden uzak durmak gerekir. Grip olan kişilerle ortak alanlarda bulunulmamalı ve ortak eşya kullanmamaya dikkat edilmelidir. Grip geçme süresi bireyler arasında farklılık göstermektedir. Yetişkinlere göre çocuklar da daha ağır ve şiddetli geçmektedir.

  Grip Ateş Yaparmı
  Gribe karşı şeker hastalarının, kalp hastalarının ve böbrek hastalarının daha dikkatli olması gerekir. bu tür hastalıklara sahip kişiler de grip daha şiddetli ve ağır geçmektedir. Ayrıca 65 yaş ve üstü olan ve kronik rahatsızlığı olan kişiler de tehlike altındadır. Grip genellikle ilk iki gün için de kendini belli etmektedir. Gribin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz; ani titreme, terleme, mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı, kesik kesik ve kuru öksürük ve eklemler de ağrıları ile yüksek ateştir. Gripte yüksek ateş fazla görülmektedir. Grip dönemin de yaşanan yüksek ateşe dikkat edilmelidir. Grip dönemin deki yüksek ateş farklı ve tehlikeli hastalıklara neden olabilir. Her ateşlenme grip ateşi olmayabilir. Grip dönemin de vücudun halsizliği ile ateşlenmektedir. Grip ateş yapmaktadır. Fakat ateşin derecesi yükselince mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yüksek ateş için gerekli önlem alınmaz ise menenjit gibi ağır hastalıklara neden olur.  Grip rahatsızlığın da ateşi düşürmek için ince şeyler giyinilmeli ve ılık duş alınmalıdır. 
  ]]>
  Grip Tansiyonu Yükseltirmi https://www.grip.gen.tr/grip-tansiyonu-yukseltirmi.html Wed, 14 Nov 2018 13:45:22 +0000 Grip Tansiyonu Yükseltir mi, Gribe neden olan ınfluenza virüsü   bir üst solunum hastalığıdır. Solunum yolu hastalığı olan grip kişiden kişiye bulaşan bir rahatsızlıktır. Grip ile soğuk algınlığını birbirine karı Grip Tansiyonu Yükseltir mi, Gribe neden olan ınfluenza virüsü   bir üst solunum hastalığıdır. Solunum yolu hastalığı olan grip kişiden kişiye bulaşan bir rahatsızlıktır. Grip ile soğuk algınlığını birbirine karıştırılmamalıdır. Grip soğuk algınlığına göre daha ağır geçmektedir. Soğuk algınlığı burun tıkanıklığı ve burun akması şeklinde kendini göstermektedir. Grip kişilerin günlük işlerini yapmakta dahi alıkoymaktadır. Grip için gerekli önlemler alınmaz ise daha ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. 

  Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Gribe yakalanmamak için grip olan kişilerden uzak durmak gerekir. Grip olan kişilerle ortak alanlarda bulunulmamalı ve ortak eşya kullanmamaya dikkat edilmelidir. Grip geçme süresi bireyler arasında farklılık göstermektedir. Yetişkinlere göre çocuklar da daha ağır ve şiddetli geçmektedir. Gribe karşı şeker hastalarının, kalp hastalarının ve böbrek hastalarının daha dikkatli olması gerekir. Bu tür hastalıklara sahip kişiler de grip daha şiddetli ve ağır geçmektedir.  

  Grip Tansiyonu Yükseltirmi
  Ayrıca 65 yaş ve üstü olan ve kronik rahatsızlığı olan kişiler de tehlike altındadır. Grip genellikle ilk iki gün için de kendini belli etmektedir. Gribin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz; ani titreme, terleme, mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı, kesik kesik ve kuru öksürük ve eklemler de ağrıları, yüksek ateş ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Grip tansiyonu yükseltmektedir. Grip yüksek ateş yapmak ta ve bu durum tansiyonu yükseltmektedir. Grip de kişilerin vücudunda bakteriler  arasında bir mücadele yaşanmaktadır. Bu mücadele de vücudun dengesi bozulmakta ve metabolizma hızlanmaktadır. Hızlanan metabolizma sonucu oksijen ihtiyacı artmakta ve kan ihtiyacı artmaktadır. Kalp daha fazla kan pompalamak için daha fazla çalışır ve bu durum kan basıncını yanı tansiyonu yükseltmektedir. 
  ]]>
  Gribe İyi Gelen İlaçlar https://www.grip.gen.tr/gribe-iyi-gelen-ilaclar.html Wed, 14 Nov 2018 14:07:59 +0000 Gribe iyi gelen ilaçlar, grip, virüsler nedeniyle yayılım gösteren, burun, boğaz, bronş ve çok sık olmasa da akciğeri etkisi altına alan, bulaşıcı özelliği olan bir rahatsızlıktır. Gribe yol açan enfeksiyon gen Gribe iyi gelen ilaçlar, grip, virüsler nedeniyle yayılım gösteren, burun, boğaz, bronş ve çok sık olmasa da akciğeri etkisi altına alan, bulaşıcı özelliği olan bir rahatsızlıktır. Gribe yol açan enfeksiyon genellikle 1 hafta kadar etkili olur ve daha sonra ortadan kaybolur. Grip ile beraber şiddetli halsizlik, yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Grip çoğu kişide 15 günlük bir dinlenme sürecinden sonra ortadan kalkabilir. Ancak grip olan kişide akciğer iltihabı, diyabet gibi rahatsızlıklar mevcutsa iyileşme süreci uzayabilir ve daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

  Gribe İyi Gelen İlaçlar

  Penıpastil: İlaç iltihap ve ağrıya yol açan semptomların azalması için kullanılır. Ağız içinde oluşabilecek mikropları önler. Antiseptik bir ilaç türüdür. Grip, nezle, soğuk algınlığı, sinüzit, öksürük, balgam ve bademcik iltihabına karşı kullanılır.

  İlaç kullanıldıktan sonra ağız içinde hoş olmayan bir tat bırakabilir. Bu hoş olmayan tattan kurtulmak için ilaç kullanımından sonra ağız içini yıkamak ilacın etkisini azaltabileceği için bu uygulamadan kaçınılmalıdır. Doktor ilaç için nasıl bir kullanım önermişse bu öneriye uyulmalıdır.

  Paranox Trıple Tablet: İlacın ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi vardır. Baş ağrısı, grip, soğuk algınlığı, romatizma ağrıları, adet dönemi ağrıları ve çok şiddetli olmayan enfeksiyon durumlarında kullanılır. Ayrıca bazı durumlarda felç, göğüs ağrısı, anjin tedavisi ve kalp krizini önlemek amacı ile de kullanılabilir. Gebelik döneminde olanlar ve gebelik planlayan kadınlar bu ilacı kullanmaktan kaçınmalıdır. İlacın kullanımı doktor tarafından nasıl önerilmişse o şekilde kullanılmalı ve tedavi boyunca doktor önerilerine sadık kalınmalıdır.

  Gribe İyi Gelen İlaçlar

  Trıcold Film Tablet: Ödem, kaşıntı, sıcak basması, göz sulanması, burun akıntısı, grip, nezle, faranjit, üst solunum yolu iltihaplarına karşı kullanılan bir ilaç türüdür. Gebelik ve emzirme döneminde ilaç kullanılmadan mutlaka doktora danışılmalıdır. İlaç doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır. Doktor aksini önermemişse her bir doz bir su bardağı dolusu su ile birlikte alınmalıdır.

  Pırofen Pediatrik Şurup: İlaç ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi olan bir ilaç türüdür. Eklem ağrısı, kas ağrısı, bel ağrısı, soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, migren, diş ağrısı gibi durumlarda reçete edilir.

  İlaç çocuk ve yetişkinlerde 3 günden fazla süren yüksek ateş durumlarında doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Ağrının yoğun olduğu durumlarda yetişkinlerde 10 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Ayrıca ilacın bağımlılık yapıcı bir etkisi olduğundan dolayı uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır.

  Rıfadın Kapsül: Vücutta ortaya çıkan bakteriler ile mücadele edebilmek için kullanılır. Bakterilerin yol açtığı hastalıkların kontrol altına alınmasını sağlar. Grip enfeksiyonu, viral enfeksiyonlar, tüberküloz, bruselloz hastalığı gibi hastalıklar için kullanılır. İlaç gebelik döneminde, sarılık vakalarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Doktorun önerdiği şekilde kullanılması gerekir. Aksi önerilmemişse her bir doz bir su bardağı dolusu su ile birlikte alınmalıdır. Ayrıca yemeklerden yarım saat önce ya da yemeklerden 2 saat sonra alınmalıdır.

  ]]>
  Grip Burun Tıkanıklığı https://www.grip.gen.tr/grip-burun-tikanikligi.html Thu, 15 Nov 2018 06:21:41 +0000 Grip  burun tıkanıklığı, hastalığının  vücut üzerinde sebep olduğu etkenlerden biri de burun tıkanıklığıdır. Genelde grip, nezle ve sinüzit gibi rahatsızlıklardan kaynaklanır. Burun,  solunum içi Grip  burun tıkanıklığı, hastalığının  vücut üzerinde sebep olduğu etkenlerden biri de burun tıkanıklığıdır. Genelde grip, nezle ve sinüzit gibi rahatsızlıklardan kaynaklanır. Burun,  solunum için gerekli olan havayı nemlendirir, süzer ve ısıtır. Tıkanması durumunda nefes alma zorluğu başlar. Ağızdan nefes alıp vermeye çalışmak  gece uykuyu, günlük yaşamı da olumsuz etkiler ve kişiye ekstra bir rahatsızlık verir.

  Burun tıkanıklığında ilk başvurulan ve pratik bir  tedavi olarak görülen burun spreyleridir. İçeriğinde kimyasal maddelerin bulunduğu spreyler bağımlılık yaptığı için tavsiye edilmemektedir. Gripli iken  sigara kullanımını bırakmamak da burun tıkanıklığını ilerleten sebeplerdendir. Hastalık süresince sıcak çorbalar, bitki çayları, bol su ve C vitaminli meyveler tüketilmelidir.

  Burun tıkanıklığına iyi gelen yöntemler:

  Okyanus suyu yani tuzlu su burun tıkanıklığı için en pratik  yöntemlerden biridir. Evde de hazırlanan su için, yarım bardak ılık suya, yarım çay kaşığı tuz atıp karıştırılır. Elde edilen su  buruna çekilir ve biraz da ağız gargara yapılır. Bu yöntemle hem tıkanıklık giderilir hem de  sinüslerde oluşan bakteriler öldürülür. Burun tıkanıklığına  çözüm olan doğal yöntemlerden biri de sıcak kompreslerdir. Sıcak bir havlu yardımıyla  sinüsleri gevşetmek tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur. Sıcak havlu burun ve ağız açıkta  kalacak  şekilde yüze konur ve biraz bekletilir. Günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır. 

  Nem oranı düşük, kuru ortamlar  grip ve soğuk algınlıklarına sebep olan  virüsleri çoğaltır. Mukoza zarını da olumsuz etkileyen kuru hava boğaz tahrişine ve bulun tıkanıklığına yol açar. Bu sebeple  hastanın bulunduğu odanın, gerekli malzemelerle nemli tutulması önemlidir. Özellikle çocuklar için.  Bebeklerde ve daha büyük çocuklarda da tuzlu su spreyleri burun tıkanıklığı için güvenilir ve etkilidir. Bebeklerde grip belirtisi burun tıkanıklığı ve burun akmasıyla başlar. Bu durum bebeğin beslenmesini zorlaştırır. Bebeklerin burunları temizlenerek rahat nefes almaları sağlanmalıdır. Anneler emzirmeye başlamadan önce içeriğinde katkı ve kimyasal maddeler olmayan tuzlu su damlasını her burun deliğine 2'şer damla olarak damlatıp 15-20. dk. sonra emzirmeye başlamalıdır

  Grip Burun Tıkanıklığı

  Burun tıkanıklığı için bitkisel kür:

  • 1 yemek kaşığı kadar çörek otu
  •  5 dal maydanoz
  •  3 parmak büyüklüğünde kesilmiş kırmızı lahana

  Maydanozlar ince ince kıyılır. Kırmızı lahana havanda dövülür.  Tercihe göre maydanozla beraber blender de geçirilebilir. Bir kapta çörek otu, maydanoz ve dövülmüş lahana karıştırılır. Bu karışım, 1 su bardak klorsuz  su ile 10 dk. kaynatılır  ve soğumaya bırakılır. Oda sıcaklığına geldiğinde 3'er damla olarak buruna damlatılır.

  ]]>
  Burun Ameliyatından Sonra Grip Olmak https://www.grip.gen.tr/burun-ameliyatindan-sonra-grip-olmak.html Fri, 16 Nov 2018 06:20:50 +0000 Burun ameliyatından sonra grip olmak, Burun operasyonu sonrası çoğu hasta kişi, fazlalaşan sayıda hapşırma ile nezle ya da grip olduklarını düşünürler. Esasen yukarıda anlatıldığı gibi hapşırmaya durumuna yol açan Burun ameliyatından sonra grip olmak, Burun operasyonu sonrası çoğu hasta kişi, fazlalaşan sayıda hapşırma ile nezle ya da grip olduklarını düşünürler. Esasen yukarıda anlatıldığı gibi hapşırmaya durumuna yol açan neden, bir enfeksiyondan çok mekanik olarak meydana gelen iritasyondur. Tampon kullanılmışsa, çıkarıldığında hapşırma duygusu süratle düzelir. Bu dönemde antihistaminik kullanılması destekçi bir yöntem olarak önerilir. Burun operasyonu sırasında burun içerisinde yapılmış olan kesiler ve vakit zaman septum dediğimiz burun içini ortadan ayıran yapı ve yanlarda konka denilen etler amaçlı yapılmış olan girişimlerin bütünü burun içerisinde operasyondan sonra iyileşme gerektiren birtakım kesi ve yaralara yöntem açar. Burun dış ortamdan izole bir yapı meydana gelmediği amaçlı havada meydana gelen akımı ve sıcak, soğuk maddelerin bütünü bu iyileşme sırasında burun içerisinde bulunan örtü ile değme halindedir. Bu etkenler haricinde, birtakım burun ameliyatlarında burun içerisine konulan tampon, silikon biçim ya da gibi yapılar da burun içinin uyarılmasına yöntem açarlar. Bütün bu etmenler bilhassa operasyondan sonra evvel günlerde hapşırma refleksine yöntem açar .

Burun Ameliyatından Sonra Grip Olmak
Burun  Operasyonu Sonrası Bakım 
 • Burun operasyonu sonrası 4 gün uyurken ve dinlenirken başlangıç yüksek pozisyonda (iki yastık) yatılmalıdır.
 • En az iki gün göz çevresine 15 dk aralıklarla buz tatbiki yüzünüzde oluşacak morartı ve şişlikleri hafifletecektir. Buz uygulaması sırasında alçı korunmalıdır.
 • Operasyondan anında sonra şişlik ve morartı çok olmamasına nazaran, izleyen 2. ve 3. günlerde şişlik ve morartı artabilir. Endişeye kapılmayın. Ardından süratle bu şikayetleriniz azalacaktır.
 • Rinoplasti (Burun estetiği operasyonu ) sonrası ağrı çok sık sık rastlanılan bir şikayet değildir. Şayet ağrınız olursa, sizlere verilen reçetedeki ağrı kesiciyi 3 saatte bir alabilirsiniz. Şayet ağrınız yok ise ağrı kesici kullanmayın.
 • Şayet burun tamponu kullanılmış ise tampona ilgili nezle gibi yakınmalar olabilmektedir. Tamponunuz alındıktan sonra bu şikayetiniz geçecektir.
 • Burunda tampon 1 - 3 gün kalabilir. Tampon alma ağrı olmaksızın bir işlemdir. Ameliyat sonrası beslenme aşağıda tarif edildiği biçimde olmalıdır; 
 • 4 gün sert, kuru ve sıcak yiyeceklerden sakının.
 • Sulu, narin, fazla miktarda çiğneme hareketi gerektirmeyen ılık ya da soğuk gıdaları seçim edin. 
 • İlk 4 gün aşırı mimikten ( ıkınma, gülme, ağlama, bağırma, esneme gibi) sakının.
 • İki, dört gün burundan kanlı sızma seklinde akıntınız olabilmektedir. Sızıntıyı vakit, vakit temas tarzında silebilirsiniz. Silerken zorlamayın, örselemeyin.
 • Üç hafta sümkürmek ve hapşırmaktan sakının.
 • Ameliyat sonrası 2. gün ılık duş alabilirsiniz. Alçınız özel olduğu amaçlı ıslanabilir.
 • İlk dört gün burun deliklerinde oluşacak kabuklanmayı engellemek amaçlı günde 3 - 4 defa kulak temizlik çöpünün pamuklu kısmı oksijenli suya batırılarak burnun içi temizlenebilir. Pamuklu bölgeden fazlasını burna sokmayın.
 • Üç hafta süresince aşırı fizyolojik aktivitelerden (yüzme, aerobik, jogging, bisiklet vs) sakının.
 • Altı hafta burnunuzu darbeden kuruyun.
 • İlk 4 hafta gözlük kullanmayın. Ameliyat sonrası burun cildiniz güneş ışığına karşın hassastır. Bu sebeple 8 hafta burnunuzu güneşten koruyun (solarium, güneş banyosu). Uzunca periyodik güneşte kalmak gerektiğinde güneş koruyucu faktör (SPF-28) içerir kremler kullanışlı .
]]>
Grip Burun Akıntısı https://www.grip.gen.tr/grip-burun-akintisi.html Fri, 16 Nov 2018 08:54:01 +0000 Grip burun akıntısı, hapşırma ve öksürme ile başlayan bulaşıcı bir hastalıktır. Gribin belli bir tedavisi yoktur ve virüs kaynaklı olduğu için antibiyotik kullanımı bir işe yaramamaktadır. Ayrıca, antibiyotik kullan Grip burun akıntısı, hapşırma ve öksürme ile başlayan bulaşıcı bir hastalıktır. Gribin belli bir tedavisi yoktur ve virüs kaynaklı olduğu için antibiyotik kullanımı bir işe yaramamaktadır. Ayrıca, antibiyotik kullanımı hastanın karaciğer ve böbreklerinin ağırlaşmasına neden olacağı gibi, mikropların antibiyotiğe karşı direnç geliştirmesine de sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra gripten korunmak, hastalığı daha rahat atlatabilmek ve çevremizdeki insanlara bulaştırmamak için alınabilecek önlemler mevcut bulunmaktadır.

Grip Virüsüne Karşı Alınması Gereken Önlemler

 • Grip rahatsızlığını önlemek için öncelikle stresten uzak durmak ve olumlu düşünmek gerekmektedir, çünkü stres bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Olumlu düşünme ise, iyileşme sürecinin daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bol bol dinlenme ve rahatlama da grip hastalığında oldukça önemli olmaktadır.
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için aşırı terlemeyecek şekilde vücudu sıcak tutmak gerekmektedir.
 • Ara ara yapılan hafif yürüyüşler kan dolaşımını arttırarak akyuvarların hareketini sağlayacaktır ve böylece hastanın kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.
 • Grip hastalığında da diğer hastalıklarda olduğu gibi, beslenme çok önemlidir. Grip virüsüne yakalanan kişinin içinde az yağ bulunan gıdalar, et ve süt ürünleri ile taze meyve ve sebze yemesi gerekmektedir. Vücudun metabolizması zor hazmedilen yiyecekler ile yorulmamalıdır. Ayrıca, grip olan hastalara tavuk çorbası önerilmektedir, çünkü tavuk çorbası burun tıkanıklığına iyi gelmektedir ve sıcak içilen tavuk çorbası salgı üretimini arttırarak, hapşırma, sümkürme gibi yollarla mikropların dışarı atılması konusunda fayda sağlamaktadır. Yine, grip hastalarının bol bol sıvı şeyler içmesi gerekmektedir. Grip olan kişi hastalığa bağlı olarak sıvı kaybeder. Günde 7-8 bardak içilen su, çay ve meşrubat gibi içecekler kaybedilen sıvının yerini dolduracak ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştıracaktır.
 • Grip virüsüne yakalanan kişilerin sigara içmeleri ve sigara içilen ortamdan uzak durmamaları durumunda boğazın kötü etkileneceğinden ve enfeksiyonla savaşan hücrelerin zarar göreceğinden dolayı, sigaradan ve dumanından uzak durmak gerekmektedir.
 • Grip hastalarının bol bol C vitamini almasında fayda vardır. Bu açıdan, grip hastalarının limon, portakal gibi bol C vitamini içeren meyveler tüketmesi hastalığın iyileşme sürecinde fayda sağlayacaktır.
 • Burun tıkanıklığını önlemek için ve ödemin azalması için burnu tuzlu su ile yıkamak faydalı olacaktır. Bu tuzlu suyu evde rahatlıkla hazırlamak mümkündür, ancak isteyenler eczanelerde bulunan hazır tuzlu sudan alıp kullanabilirler.

Gripten Korunma ve Başkalarına Bulaştırmamanın Yolları

 • Mikroplardan korunma ve hastalanmamak için ilk ve belki de en önemli yol elleri sık sık yıkamaktan geçmektedir. Ellerde bulunan mikropların arındırılması için sabun ve sıcak su yeterli olacaktır. Ayrıca, çatal, kaşı, bardak gibi özel eşyaların paylaşılmaması ve kamuya açık (okul, çay bahçesi gibi) yerlerde kağıt bardak ya da plastik çatal gibi eşyaların kullanılması virüsün yayılmasını önleyecektir.
 • Grip hastası ile temas halinde bulunan kişinin ellerini gözüne, ağzına ya da burnuna sürmeden hemen yıkaması, hastalığın kendisine bulaşmaması için önemlidir.
 • Mikroplar durağan havalarda asılı kaldıkları için hastanın bulunduğu ortamın devamlı havalandırılması, pencerelerin açılması ve ortamın nemli tutulması gerekmektedir. Ayrıca, grip hastalığının belirtileri geçmiş olsa dahi, hastanın birkaç gün daha yatakta dinlenmesi hastalığın tekrar etmemesi için gerekmektedir ve uzun süre geçmeyen, kronik grip durumunda mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. 
]]>
Tavuk Gribi https://www.grip.gen.tr/tavuk-gribi.html Fri, 16 Nov 2018 21:42:47 +0000 Tavuk gribi, avian influenza,toplumumuzda tavuk vebası yada kuş gribi olarak da bilinmektedir.. İnfluenza A grubu virüslerin sebep olduğu, kanatlı hayvanlarda solunum sistemi ve sinir sistemine ait olan belirtilerle beraber yüksek mo Tavuk gribi, avian influenza,toplumumuzda tavuk vebası yada kuş gribi olarak da bilinmektedir.. İnfluenza A grubu virüslerin sebep olduğu, kanatlı hayvanlarda solunum sistemi ve sinir sistemine ait olan belirtilerle beraber yüksek morbidte ve mortalite hızı ile takip eden fazla bulaşıcı bir hatalık olup beklenmedik anda çok büyük kayıplara sebebiyet verebilmektedir.

Hastalığın virüsünün doğal taşıyıcısı olan göçmen su kuşlarının özellikle yaban ördekleri olduğu söylenmektedir. Virüsün taşıyıcıları enfeksiyona dayanıklıdır;fakat, bir başka kuşlar duyarlıdır. Evcil kanatlı hayvanlardan tavuklar ve hindiler hastalığa oldukça hassas olup, bu hayvanlarda hızlı bir şekilde ölümler ile seyreden epidemiler olarak ortaya çıkmaktadır.

Virüsün hava yolu ile taşınması bir kaç kilometre ile sınırlanmaktadır. Ve virüsü taşıyan hastalıklı böcekler, kan emek sinekler ve kemiriciler yoluyla enfekte hayvanlardan hassas olan hayvanlara mekanik olarak geçebilmektedir. Kuluçka dönemi birkaç saat ile 2 veya 3 gün arasında değişebilmektedir. Bu hastalığın iki tane bulaşma şekli mevcuttur. Bunlar şu şekildedir:

Horizantal Bulaşma: Bu bulaşma biçiminin diğer bir adı yatay bulaşmadır. Yani bu rahatsızlık bir hayvandan diğerine bulaşır. Türler arsında olan bulaşmadır. fazlaca rastlanan bir bulaşma biçimidir.

Vertikal Bulaşma: Bu bulaşma biçiminin de diğer adı dikey bulaşmadır. Bu bulaşma da hasta olan tavuktan yumurta vasıtası ile civcivine bulaşır. Fakat kesin bir delili bulunmamaktadır.

Kuş gribinin hayvana bulaşma yolları başlıca şunlardır:

Hastalık virüsünü taşıyan göç eden su kuşlarının (yaban ördeği, yaban kazı v. b. ) salyalarıyla, burun akıntısı ve dışkılarıyla ile direkt temas olması gibi durumlarda virüs bulaşabilir. Bu salgıların yayıldığı yüzeylerde kirletilen yüzeyle çıplak temas sağlanması.

Tavuk Gribi
Kuş gribinin belirtileri;
 • Ağır geçirilen depresyon gözlenmesi
 • Azalan günlük aktivitelerin olması
 • Yenilen yemde azalma eğilimi saptanması
 • Bir araya toplanma hali
 • Tüylerde düzensizlik gözlenmesi
 • Baş ve yüz kısmında görülen ödem şikayeti
 • Tüy bulunmayan deride siyanoz olmasıdır. 
Solunum sistemi belirtileri: öksürme, aksırık, burunda oluşan akıntı, solunum sırasında sesin belirginleşmesi, gözün normalden daha çok yaşarması. 

Sinirsel bozukluklar: Yumurta veriminde normale göre azalma ve ishal.

Belirtilere rastlandığında yetkililere haber verilmelidir. İnsanlarda da görülebilen kuş gribinin belirtileri ise ateş yükselmesi, öksürük olması, boğaz ağrısı hissedilmesi, kas ağrıları yaşanması  gibi normalde de görülen belirtilerdir. Yani göz enfeksiyonları, zatürre, solunum yollarında rastlanılan ciddi rahatsızlıklar. 

Kuş Gribinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler
 • Kuş gribinin yaygın olduğu dönemde çiğ yumurta tüketmemeye dikkat edilmelidir.
 • Canlı beslenilen hayvanlar alınmamalıdır.
 • Av ile yakalanan hayvan eti tüketilmemelidir.  
 • Kanatlı hayvan etlerini yemeden önce en az 2 dakika 80  derece ve üzeri sıcaklıkta ısıl işlem görmelidir.
 • Eller sık sık sabun ve bol su ile dezenfekte edilmelidir.
 • Tavuk yetiştirme çiftliklerinde görev yapan yetkililer eldiven, önlük ve maske kullanmalıdır. 
 • Yeterli ve dengeli beslenme hususunda dikkat gösterilmelidir.
 • Vitamin yönünden bol olan meyveler tüketilmelidir.
 • Ölen tavuklar yakılarak yada derin açılan çukurlara dökülerek üzerine sönmemiş kireç dökülerek gömülmelidir. Avcılar ve tavuk yetiştiriciliği yapanlar bu konuda çok dikkatli olmalıdırlar.

Kuş gribini salgınının oluşması durumun da H5N1 adında kuş  gribi virüsüne karşı etkili bir aşı bulunmamaktadır. Aynı zamanda  virüsün, mutasyo]]> Grip Ve Nezle https://www.grip.gen.tr/grip-ve-nezle.html Sat, 17 Nov 2018 03:34:03 +0000 Grip ve nezle, Soğukların başlaması ile soğuk algınlığı ve grip şikayetleri artış göstermektedir. İnsanların yoğun olarak bulunduğu mekanlarda yer alanların, çocukların, sık bir şekilde seyahat edenlerin, gebe olan b Grip ve nezle, Soğukların başlaması ile soğuk algınlığı ve grip şikayetleri artış göstermektedir. İnsanların yoğun olarak bulunduğu mekanlarda yer alanların, çocukların, sık bir şekilde seyahat edenlerin, gebe olan bayanların ve 60 yaşını aşmış olan kişilerin grip ve nezle olma riskleri her zaman daha yüksektir. Havanın sıcaklık derecesinin düştüğü günlerde kapalı ortamlarda uzun süreli takılmak, hastalık şüphesi olan bireylerle tokalaşmak, hasta olan kişilerle öpüşmek ve hasta bireyle yakın bir mesafeden muhabbet etmek nezle ve gribin rahat bir şekilde bulaşmasını kolaylaştıran etmenlerdir. Nezle yani halk arasında soğuk algınlığı olarak bilinen rahatsızlık özel olarak antibiyotiğe ihtiyaç duyulmadan tedavisi gerçekleştirilebilen bir rahatsızlık türüdür. Grip daha ciddi sorunlara yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Yani gripli kişi tedavi edilmez ise zatürre gibi ciddi sorunlara da yol açabilmektedir.

Nezle (Soğuk Algınlığı)

Halk dilinde soğuk algınlığı ve üşütme olarak bilinen nezle, kışın görülme sıklığı yüksek olan hastalık grupları içerisindedir. Aşağı yukarı 200'e yakın virüs çeşidi nezleye sebep olmaktadır. Bu mikroplar vücuda yerleştikten bir kaç gün sonra bu rahatsızlığın belirtileri başlamaktadır. Bu belirtiler şu şekildedir; Aniden burnun akması, hapşırma sayısında artış görülmesi, burnun nefes almayı güçleştirecek biçimde tıkanması, boğazda ağrı oluşumu başlaması, boğazda yutkunurken gıcık oluşması, içten gelecek biçimde öksürme, beş duyu organımızın görevlerini tam olarak yerine getirememesi, yani koku ve tat alma duyularımızın iyice körelmesi, göz içerisinde kızarıklık oluşması ve ayrıca gözlerde ağlamış gibi bir sulanma olması ve göz içerisinde bir şey batmışcasına yanma hissi oluşmasıdır. Ayrıca ateş kimi bireylerde fazla yükselir kimisinde de çok az yükselmektedir. Ayrıca genellikle yorgun olma hali, mutsuzluk, yorgunluk halleri oluşur. Bir kaç gün süren bu belirtiler bir hafta kadar sonra kaybolabilir.

Grip Ve Nezle
Hasta olan birey öksürünce ve hapşırınca virüsler bu odaya yayılır. Hasta olmayan bireylerde yayılan bu virüsleri burunları ya da gözleri aracılığı ile almaktadırlar. Bu virüsler tokalaşma esnasında ve hatta virüs geçmiş kalemle, gözlükle ve mendil gibi eşyalarla bulaşabilmektedir. Bu rahatsızlık küçük çocuklarda daha fazla gözlemlenmektedir. Aynı zamanda erkek çocuklar bu konuda kızlara göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Evlerinde sigara tüketimi olan kişilerde nezle olma riski yükselmektedir. Alkol içen kişilerinde nezle olma kat sayıları diğer bireylere göre daha yüksektir.

Nezlenin (soğuk algınlığı) kesin bir tedavi etme biçimi bulunmamaktadır. tedavi aşamasında A ve C vitamini bakımından yüksek meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Nezle ile ortaya çıkan burun tıkanıklığının da en iyi tedavisi burna tuzlu su damlatılmasıdır. Bu rahatsızlığın tedavi aşamasına antibiyotiği dahil etmek yersiz bir durumdur. Çünkü bu rahatsızlığın tedavisinde antibiyotiğin iyileştirici bir özelliği yoktur. En iyi tedavi yöntemi dinlenmek ve  vitamin desteği almaktır. Ayrıca hasta olan birey çocuksa muhakkak oyuncakları yıkanmalıdır.

Grip

Grip nezleye göre daha ağır geçen bir rahatsızlık türüdür. Nezle ile benzer özellikler gösterdiği için çoğu zaman nezle ile karıştırılmaktadır. Kolay bir bulaşma şekli mevcuttur. Tokalaşma ile bile karşı tarafa geçebilmektedir. Ayrıca çok yakından gripli kişilerle konuşma, öpüşme ve kalabalık mekanlarda bulunma hastalığın bulaşma yüzdesini yükseltmektedir. Belirtileri şu şekildedir: yüksek ateş, başta ağrı oluşması, boğazda ağrı hissi, öksürme, kasların ağrıması, bedeni bir titremenin sarması, kendini yorgun hissetme ve vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan ağrılar. Çocuk ve yaşlı bireylerde bağışıklık sisteminin zayıflığından dolayı daha kötü seyreder. Gribin tedavi aşamasında özel virüs ilaçları ve belirtiler incelenerek bunlara yönelik d]]> Gribe Ne İyi Gelir https://www.grip.gen.tr/gribe-ne-iyi-gelir.html Sun, 18 Nov 2018 03:05:15 +0000 Gribe Ne İyi Gelir, Gribe neden olan ınfluenza virüsü   bir üst solunum hastalığıdır. Solunum yolu hastalığı olan grip kişiden kişiye bulaşan bir rahatsızlıktır. Grip ile soğuk algınlığını birbirine karıştırılm Gribe Ne İyi Gelir, Gribe neden olan ınfluenza virüsü   bir üst solunum hastalığıdır. Solunum yolu hastalığı olan grip kişiden kişiye bulaşan bir rahatsızlıktır. Grip ile soğuk algınlığını birbirine karıştırılmamalıdır. Grip soğuk algınlığına göre daha ağır geçmektedir. Soğuk algınlığı burun tıkanıklığı ve burun akması şeklinde kendini göstermektedir. Grip kişilerin günlük işlerini yapmakta dahi alıkoymaktadır. Grip kişilere halsizlik vermekte ve eklemlerinde ağrılara sebep olmaktadır.   


Gribin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz; ani titreme, terleme, mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı, kesik kesik ve kuru öksürük ve eklemler de ağrıları, yüksek ateş ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Grip için gerekli önlemler alınmaz ise daha ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Grip içim yeterli önlem alınmaz ise şiddetini artırarak devam eder. Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklar gribi yetişkinlere göre daha ağır atlatmaktadır. Gribe karşı risk grubu altın da bulunan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz; çocuklar, 65 yaş ve üstü kişiler, hamile kadınlar, şeker hastaları, böbrek hastaları, kalp hastaları gribe karşı koruyucu önlemler almalıdır. 

Gribe yakalanmamak için bazı önlemler alınabilir. Alınabilecek önlemleri şunlardır; Gribe yakalanmamak için grip olan kişilerden uzak durmak gerekir. Grip olan kişilerle ortak alanlarda bulunulmamalı ve ortak eşya kullanmamaya dikkat edilmelidir. Grip olan kişiler öksürürken ve hapşırırken mendil kullanmalı ve kullandığı mendilleri çöpe atmalıdır. Ayrıca gripten korunmak için kişiler ellerini sık sık sabun ile yıkamalıdır. Gribe yakalanmamak için kişiler mevsimine uygun yiyecekler tüketmelidir. Özellikle bol bol meyve ve sebze tüketmelidir. Sebze ve meyve tüketimin de taze ve temiz olmasına dikkat etmelidir. Bol bol sıvı tüketimine de dikkat etmelidir. Meyve seçiminde meyvelerin A, B, B1, B2 ve C vitamini taşımasına dikkat edilmelidir. Özellikle kış ayların da yaşanan grip için şu meyveler önerilebilir; Portakal, mandalina, greyfurt, nar, kivi, limon,  şeftali gibi meyveler tüketilmelidir. Bu meyvelerden portakal, mandalina ve limon vücudun günlük C vitamini karşılamaktadır. Grip yüksek ateşe neden olmaktadır. Yüksek ateşi düşürmek için vişne ya da vişne suyu içilmelidir. Grip kişiler de aşırı yorgunluk ve halsizlik yapmaktadır. Yorgunluk ve halsizliğe karşı elma ve üzüm birer şifa kaynağıdır. Aşırı boğaz ağrısına da yaban mersini iyi gelmektedir. Gribe karşı  mücadele etmek isteyen kişiler bu meyveleri bulamıyorsa konsantre meyve suyunu içmeleri de faydalı olacaktır.   

Gribe Ne İyi Gelir
Gribe karşı sebze tüketimini de artırılmalıdır. Sebze tüketimin de sebzelerin bol suyla yıkanmasına özen gösterilmelidir. Mutfaklar da doğal antibiyotik olan soğan, sarımsak, yeşil soğan eksik edilmemelidir. Grip rahatsızlığın da kişiler ağır boğaz ağrısı yaşamaktadır. Boğaz ağrısı için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Gerekli önlemler alınmaz ise bademcikler ve boğaz tahriş olabilir ve ses tellerine zarar verebilir. Gripte boğaz ağrısına  karşı sebzeli tavuk çorbası ve sade sebze çorbaları da iyi gelmektedir. Çorbadan farklı olarak haşlanmış tavuk, haşlanmış balık ve et tüketimini de arttırabilir.  Grip hastalığın da sıcak yiyecekler boğaza ve öksürüğe iyi gelmektedir. Bunun için çorba çeşitlerinin hemen hemen hepsi gribe iyi gelmektedir. Çorbanın sıcaklı derecesi de ne çok sıcak ne de soğuk orta ılıklık da olmasına dikkat edilmelidir. Gripte boğaz ağrısa karşı sıcak içeceklerde önerilebilir. Özellikle boğazları yumuşak tutması için bal, pekmez ve tereyağı gibi besinler de önerilebilir. Grip için nane limon,  bitki çayları ve zencefil de  faydalı olmaktadır. 

Grip için evde dikkat edilmesi gerekenlerin dışında hekime de başvurulmalıdır. Hekim önerisi doğrultusun da ilaç tedavisine başlanılmalıdır. Grip için birçok ilaç bulunmaktadır. Ayrıca yine hekim öneri]]> İbrahim Saraçoğlu Grip https://www.grip.gen.tr/ibrahim-saracoglu-grip.html Sun, 18 Nov 2018 19:46:13 +0000 İbrahim Saraçoğlu Grip, Gribin ve boğaz rahatsızlıklarının en fazla görülmekte olan kış aylarında İbrahim Saraçoğlu, koruyucu ve destekleyici bitkisel önerilerde bulunmaktadır. Özellikle yağda kızartılmış İbrahim Saraçoğlu Grip, Gribin ve boğaz rahatsızlıklarının en fazla görülmekte olan kış aylarında İbrahim Saraçoğlu, koruyucu ve destekleyici bitkisel önerilerde bulunmaktadır. Özellikle yağda kızartılmış besinlerden, işlenmiş peynir ve et çeşitlerinden, ağır tatlılar gibi bağışıklık sistemimizi zayıflatan besinlerden uzak durulması gerektiğini ve gripten korunmamız için daha iyi beslenmemiz gerektiğini vurgulamıştır. Bu tür hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici olarak sabahları evden çıkmadan,  akşamlarıda yatmadan önce adaçayı gargarası yapılmasının faydalı olacağından bahsetmiştir. Aşağıda İbrahim Saraçoğlu'nun gribe karşı destek kürlerini bulabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Grip
İbrahim Saraçoğlu gribe karşı destek kürleri
 • Maydonoz-Limon kürü: 15-20 adet maydonozu gövde saplarıyla birlikte blendırın içine koyarız. Üstüne taze sıkılmış 2 yemek kaşığı limon suyunu ilave ederiz. Son olarakda üzerine tarım bardak su eklenerek iki dakika karıştırılır. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı sabah yemekten 15 dakika önce içilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Karışımı her seferinde taze hazırlamak gerektiğinin altını çizmiştir. İbrahim Saraçoğlu bu kürün 15 gün uygulanmasını ardından beş gün ara verilip tekrar 15 gün uygulanmasını önermektedir. Bu kürün uygulanması sabahları daha dinç kalkmamıza yardımcı olacağı belirtilmektedir.
 • Soğan kürü: Öncelikle bir tencere içinde 1,5 bardak suyu ısıtırız. Kaynamakta ola suyun içine kabuğu soyulmuş soğanı dörde bölmüş şekilde içine atılır. 3-5 dakika ağzı kapalı şekilde kaynatılır. Hazır hale gelen su ılık bir şekilde tüketiriz. 15 gün boyunca aç karna günde iki kez, öğleden önce ve öğleden sonra içilmesini İbrahim Saraçoğlu önermiştir. Hazırlanan kürün ılık olarak tüketilmesi önemi özellikle vurgulanmaktadır.
]]> Grip Ve Boğaz Ağrısı https://www.grip.gen.tr/grip-ve-bogaz-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 01:12:54 +0000 Grip Ve Boğaz Ağrısı, grip hastalığı herkes tarafından görülen ve yaygın bir hastalıktır. Özellikle kış aylarına girilirken herkes tarafından görülme riski yüksektir. Grip hastalığı virüslerden kaynaklı olarak gerçek Grip Ve Boğaz Ağrısı, grip hastalığı herkes tarafından görülen ve yaygın bir hastalıktır. Özellikle kış aylarına girilirken herkes tarafından görülme riski yüksektir. Grip hastalığı virüslerden kaynaklı olarak gerçekleşen hastalıktır. Fakat ilk olarak belirtilerinde boğaz ağrıları mevcuttur. Grip olunmadan önce ilk olarak göstermiş olduğu belirtileri boğazda ağrılar ve kurulanmalar, şiddetli baş ağrıları ateşlenmeler gibi belirtiler artarak devam etmektedir. Bundan dolayı ilk olarak belirtiler gerçekleştiği andan itibaren önlemler alınarak tedavisi gerçekleşmektedir. Grip hastalığı, özellikle günümüzde artan çevre kirliliği ve hazır gıdaların giderek artan tüketim alanından dolayı, herkes tarafından grip hastalığı olunmaktadır. Grip hastalığının oluşması bakımından incelendiğinde neden boğaz ağrılarının oluştuğu hakkında daha iyi ilgi sahibi olacaksınız. Grip ve boğaz ağrısı, grip oluşmasına neden olan virüsler üst solunum yoluyla alınmaktadır. Bu virüsler, hastanın bünyesinin düşmesi sonucu ve başka insanlar tarafından alınan virüslerdir. Bundan dolayı boğazlarda yanma ve ağrılar meydana gelir. grip ve boğaz ağrısı, aslında çoğu insanlar ilk olarak boğaz ağrılarını özellikle sabah uyandıklarında hissederler. Fakat bu ağrılar oluştu diye hemen grip teşhisi koyamazsınız. Boğaz ağrıları grip olduğunuzda gerçekleştiği gibi nezle olduğunuz takdirde de boğaz ağrıları gerçekleşir. Fakat nezle olduğunuzda boğaz ağrıları kısa süreli ağrılardır. 2-3 gün kadar sürer ve sonrasında dikkat edildiği takdirde geçer. Ve grip hastalığındaki gibi şiddetli ağrılar ve her yutkumanızda ağrılar oluşmaz. Nezle olduğunuzda hafif ağrı ve genel olarak boğazlarıızda kuruluk belirir. Gripte ise bu olay tam tersidir. Daha şiddetli ağrılar meydana gelir. Grip hastalığınız tamamiyle geçene kadar devam eder. Bu süre ise ortalama 7-10 gün kadardır grip ve boğaz ağrısında genel olarak tedavileri gerçekleştiği takdirde iyileşme süresi içinde daha az boğaz ağrılarına maruz kalabilirsiniz. Grip ve boğaz ağrısı için tedavilerini açıklayacak olursak;

Grip Ve Boğaz Ağrısı
Grip Ve Boğaz Ağrısı İçin Ortak Tedavileri; 
 • Grip ve boğaz ağrısı için genel olarak sıcak içecekler içmelisiniz. Boğazlarınızı hem yumuşatacak hemde grip olmanıza neden olan virüsleri yok etmeniz için ilk olarak sıcak et suyunu ve bunun yanında sıcak çorbalar tüketmelisiniz. Bu şekilde vücudunuzun direncini yükseltebilir. Ve bu şekilde vücudunuzu virüslerden arındırmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde grip ve boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz.
 • C vitamini ağırlıklı içecekler tüketerek grip ve boğaz  ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. C vitamini ağırlıklı içecekleri sıcak bir şekilde tükettiğiniz takdirde direkt olarak faydasını hissedebileceksiniz. Boğazlarınızda yumuşama ve ağrılarda azalmanın yanında gripten kaynaklı olan diğer şikayetlerden azalma görecek ve kısa sürede gripten kurtulabileceksiniz.
 • Bol bol su tüketimini gerçekleştirerek grip ve boğaz ağrısı şikayetinden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Su tüketiminin grip hastaları için faydası hiş şüphesiz tarşılmazdır. Su vücutta bulunan virüs ve mikropları direkt olarak idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Yani su tüketerek karaciğer ve böbrek gibi sindirim ve bağışıklık organlarımızın daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Organlarımızın yardımıyla direkt olarak atılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat tüketmiş olduğunuz sularınızı ılık bir hale getirdikten sonra boğazlarınızı hem yumuşatabilir. Hemde virüs ve mikroplardan arındırarak boğaz ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
]]>
Grip İlaçları https://www.grip.gen.tr/grip-ilaclari.html Mon, 19 Nov 2018 23:04:42 +0000 Grip ilaçları, grip bir çeşit virüs hastalığıdır. Virüsün solunum yolu ile çoğalır ve hapşırma ve öksürme sonucu başkalarına bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Grip virüsü vücuda girdikten birkaç gün sonra b Grip ilaçları, grip bir çeşit virüs hastalığıdır. Virüsün solunum yolu ile çoğalır ve hapşırma ve öksürme sonucu başkalarına bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Grip virüsü vücuda girdikten birkaç gün sonra belirtileri meydana çıkmaya başlar. Solunum yollarına yerleşerek burada çoğalmaya başlar. Buradan vücuda yayılır. Grip bazen çok hafife alınan bir hastalıktır. Sadece burun akıntısı ve öksürüğe yol açtığı bilinse de ölüme kadar götürebilen bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Her yıl bir kaç ay mutlaka grip hastalığı ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ve başka hastalıkları olan kişilerde uzun süre kalabilen bu hastalık sağlıklı kişilerde yaklaşık on gün içerisinde geçebilmektedir. Bu sebepten başka hastalığı bulunan ya da bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Hapşırık ve öksürük yolu ile çok hızlı bulaşan bu hastalık, aynı ortamda bulanan kişilerin o ortamdaki havayı soluması ile bu virüs onların vücuduna da yerleşir. Bu tehlikeli virüse yakalanmamak için mutlaka önlemler alınmalıdır. Yakalanan kişilerin de hemen bir hastaneye başvurmaları ve doktorların yazdığı tedavileri uygulamaları gerekir. 

Hastanede doktorların grip virüsü için önerebileceği birçok ilaç çeşidi bulunmaktadır. Bu ilaçlar hastanın hastalık derecesine bakılarak yazılmaktadır. Şurup, kapsül, sprey, damla ve tablet olarak önerilen grip ilaçlarının bazılarını sizlerle paylaşalım.

PIROFEN Pediatrik Şurup, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Küçük çocukların üst solunum yolu enfeksiyonlarında, aşı sonrası meydana gelen yüksek ateş durumunda, bel, sırt, baş, diş ağrılarında ve soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlarda kullanılır.

PIROFEN Supozituar, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçtır. Bu ilaç da yukarıda bahsettiğimiz ilaç ile aynı durumlarda kullanılmaktadır.

PEREKS Öksürük Şurubu, öksürük, soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı, nezle, farenjit, boğaz iltihabı, boğmaca, kızamık ve alerjiye bağlı öksürük tedavisinde kullanılır.

PENIPASTİL Pastil, soğuk algınlığı, nezle, grip, sinüzit, gribe bağlı ses kısıklığı, öksürük, balgam söktürme, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı gibi durumların iyileşmesinde kullanılır.

PEDRIN Şurup, öksürük, soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, nezle, boğaz iltihabı gibi durumlarda kullanılmaktadır.

PAROL COLD Kapsül, sinüzit, saman nezlesi, soğuk algınlığında oluşan ödem, kızarıklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, gribe bağlı ağrılar ve ateş durumlarında kullanılır.

Grip İlaçları

PARANOX TRIPLE Tablet, vücuttaki iltihabı, yüksek ateşi ve ağrıyı kesici etkisi olan bir ilaçtır. Baş ağrısı, omuz, kol ve boyun ağrıları, siyatik, diş ağrısı, kas ağrısı, romatizma ağrıları, adet dönemi ağrıları, hafif derecedeki enfeksiyonlarla ilgili ağrıların tedavisinde kullanılır

Grip hastalığı tedavisinde kullanılan daha sayamadığımız birçok ilaç bulunmaktadır. Grip enfeksiyonuna yakalanın kişilerin, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanların derhal bir uzman doktora başvurmaları ve verilen ilaçları düzenli kullanarak bu virüsten kurtulmaları mümkün olabilir. Tedavi için geç kalındığı zaman bu virüs hastalığı ölüm ile sonuçlanabilir. Erken teşhis ve uygulanacak tedavinin hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

]]>
Grip Başlangıcı https://www.grip.gen.tr/grip-baslangici.html Tue, 20 Nov 2018 22:44:40 +0000 Grip başlangıcı doğru tespit edildiği zaman sizi günlerce yatağa bağlayacak olan grip hastalığından kısa sürede kurtulmanıza olanak sağlayabilecek bir uyarı olarak kabul edilir. Bu başlangıcı atlattığınız takdirde ilerl Grip başlangıcı doğru tespit edildiği zaman sizi günlerce yatağa bağlayacak olan grip hastalığından kısa sürede kurtulmanıza olanak sağlayabilecek bir uyarı olarak kabul edilir. Bu başlangıcı atlattığınız takdirde ilerleyen günlerde daha rahat olabilmeniz ve grip olsanız bile yatağa düşmekten kurtulmanız ve gribi ayakta atlatabilmeniz mümkün olacaktır.

Grip Başlangıcı Göstergeleri

Her ne kadar pek çok kişi görmezden geliyor olsa da vücudunuz grip olmadan evvel bazı sinyaller yollar bu sinyalleri dikkate almanız gribi çok hafif bir şekilde atlatmanıza olanak sağlayacaktır. Bu grip öncesi hastalık başlangıcı döneminde kişinin burun içerisinde ve boğazda karıncalanma hissetmesi mümkündür. İçten içe ateşlenme hissi, kas ve eklem ağrıları hissetme, üzerinde bir kırıklık olduğunu hissetme ve yatma eğiliminde olmanıza neden olabilecek bir halsizlik hissetmeniz durumunda grip olmaya başladığınızı anlayabilirsiniz.

Grip Başlangıcı
Grip Başlangıcında Ne Yapmalı

Grip olmaya başladığınızın göstergeleri olan bu davranışları sergilediğiniz zaman "Theraflu" adlı antibiyotik, "Bemiks C" adlı vitamin ve Aferin ya da herhangi bir ağrı kesici ve ateş düşürücülerden birer tane tok karnınıza alıp terlemeniz sayesinde ertesi gün çok daha rahat olabilmeniz ve bir gün içerisinde eski enerjik ve sağlıklı haline kavuşmanız mümkün olacaktır. Gribi ağır geçirenlerden biri iseniz bile bu sayede gribi yatağa düşmeden ayakta atlatabilmeniz mümkün olacaktır.
]]>
Grip İçin Antibiyotik https://www.grip.gen.tr/grip-icin-antibiyotik.html Wed, 21 Nov 2018 12:53:04 +0000 Grip için antibiyotik, kış aylarında çok fazla görülmekle beraber yaz aylarında da kendini gösterebilen grip çocuklarda, yaşlılarda, şeker hastalığı olan kişilerde, böbrek rahatsiızlığı olanlarda, kronik hastalığı Grip için antibiyotik, kış aylarında çok fazla görülmekle beraber yaz aylarında da kendini gösterebilen grip çocuklarda, yaşlılarda, şeker hastalığı olan kişilerde, böbrek rahatsiızlığı olanlarda, kronik hastalığı olanlar,  akciğer ve kalp rahatsızlığı olan kişilerde daha ağır geçmektedir. Ölüme bile sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple grip deyip geçmemeli ve grip rahatsızlığına yakalanır yakalanmaz hekime başvurulmalıdır. Grip rahatsızlığına yakalananlar bunu daha çok soğuk algınlığı ile karıştırmaktadır. Ancak bilinmelidir ki soğuk algınlığı ile grip arasındaki en belirgin ve en önemli fark vücutta çıkan ateştir. Gripte ateş kesinlikle olmaz. 

Grip İçin Antibiyotik, grip hastalığına yakalanmış her yüz bin kişiden ikisinin öldüğü bilinmektedir. Bu sebeple gripten kaynakli olarak sağlık için tedaviler hiç bir zaman ertelenmemelidir. Grip hastalığının bilinen herhangi bir tedavi yoktur. En önemli savunma ilacı vücut hücrelerinde virüslere karşı özel olarak üretilen interferon adındaki maddelerdir. Eczanelerde satılan ilaçlar ise savunma enzimlerinden faydalanıp çoğalan virüslerin kabiliyetlerini kısıtlamaktadır. Gerisi vücudun direncine bağlıdır. 

Virüs kaynaklı olan grip hastalığına yakalanan kişilerin bilmesi gereken en önemli durumlardan biri antibiyotiğin grip hastalığı tedavisinde hiç bir yararının olmamasıdır. Grip hastalığının tedavisinde bazı antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bilinmelidir ki antibiyotikler bakteri kaynaklı rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Vücudunda grip virüsü bulunan kişilerin dinlenerek ve doğru beslenerek aynı zamanda doğru ilaçlar kullanması hastalıktan kurtulmak için çok önemlidir. 

Antibiyotikler diğer ağrı kesici ilaçlar gibi vücudun herhangi bir yerinde bir ağrı olduğunda kullanılabilen bir ilaç değildir. Bakteri oluşumlarını engellemek için kullanılmaktadır. Antibiyotikler hekim kontrolünde kullanmalı ve aynı zamanda belli bir süre belirli saatler de ve aynı zamanda verilen paket bitene kadar kullanılmalıdır. Aksi halde bakterilerin oluşumları engellenemez ve tedavi olumlu sonuç veremez.
]]>
Grip İçin Hangi Bölüme Gidilir https://www.grip.gen.tr/grip-icin-hangi-bolume-gidilir.html Thu, 22 Nov 2018 08:40:29 +0000 Grip İçin Hangi Bölüme Gidilir Grip olduğumuz zaman sanki tüm vücudumuz tüm gün ağır bir yük taşımış da her yerimize kramplar giriyor gibi hissederiz. Grip bir üst solunum yolu hastalığı olmasına rağmen tüm vücutta ken Grip İçin Hangi Bölüme Gidilir Grip olduğumuz zaman sanki tüm vücudumuz tüm gün ağır bir yük taşımış da her yerimize kramplar giriyor gibi hissederiz. Grip bir üst solunum yolu hastalığı olmasına rağmen tüm vücutta kendini hissettirir. Grip olan kişiler bazen hangi bölüme gitmeleri gerektiğini bilemez. Grip için kulak burun boğaz doktoruna gidenler de vardır. Grip olduğunuzda enfeksiyon hastalıkları birimine başvurmanız gerekmektedir. Grip için ilaçlar çözüm değildir. Destekleyici olarak kullanabilirsiniz fakat asıl tedavi beslenme alışkanlıklarınız ve dinlenmektir. Aynı zamanda eğer gribin başlarındaysanız ya da grip olmadıysanız önceden vücut direncinizi artırıcı besinler tüketmelisiniz. 

Grip İçin Hangi Bölüme Gidilir
Grip olduğunuz durumlarda randevu sistemiyle bulunduğunuz şehirdeki hastanelerden birinden enfeksiyonel hastalıklar uzmanından muayene  için önceden randevu alabilirsiniz. Böylece hastanede uzun süre beklemek zorunda da kalmazsınız. Doktorunuzun önerilerini mutlaka dikkate almalısınız. Grip basit bir hastalık gibi görünse de tedavi edilmez ve ihmal edilirse zatürre, akciğer hastalıkları ya da farklı ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. 
]]>
Ağır Grip https://www.grip.gen.tr/agir-grip.html Fri, 23 Nov 2018 04:35:24 +0000 Ağır grip, sürekli olarak soğuk algınlığıyla karıştırılan ve tıp dilinde influenza adı verilen bir virüsün sebep olduğu kişiler ve toplumlarda ciddi olumsuz etki oluşturan mevsimsel olan, yaygın olarak görülen bir bu Ağır grip, sürekli olarak soğuk algınlığıyla karıştırılan ve tıp dilinde influenza adı verilen bir virüsün sebep olduğu kişiler ve toplumlarda ciddi olumsuz etki oluşturan mevsimsel olan, yaygın olarak görülen bir bulaşıcı solunum yolu rahatsızlığıdır. Ağır grip belirtisi genel olarak yüksek ateş veya titreme oluşması, öksürük oluşması, boğaz ağrısı meydana gelmesi, vücut ağrısı oluşması, baş ağrısı belirtisi, sürekli halsizlik belirtisi çocuklarda yetişkin kişilerde daha sık bir belirti olarak kusma ve ishal gibi belirtilerle meydana gelmektedir. Ağır gribin belirtileri daha çok burun akıntısı oluşması ve burun tıkanmasını da meudans getirmektedir. Bu belirtiler genel olarak normal gripte olduğu gibi ciddi sağlık sorunları oluşturmaz fakat daha hafif seyir izlemektedir. Grip en çok iki hafta içerisinde ve çoğunlukla bir iki hafta içerisinde iyileşme gösterir. Ancak özellikle risk gruplarında olmak üzere bazen zatürre gibi hastalıklara neden olur ve hayatı tehdit eden sağlık sorunları meydana getirebilir. Hastalık esas olarak gripli birinin öksürük, hapşırma ve konuşma esnasında etrafa yayılan damlacıklarla yayılma gösterir.


Ağır grip bir tür virüsün yani influenza virüsünün solunum yollarına yerleşmesiyle birlikte burada çoğalma gösterir ve bu sayede hastanın hapşırması veya öksürmesi sonucunda başka kişilere bulaşan bir grip belirtisi olmaktadır. Ağır grip virüsü vücuda girdikten birkaç gün sonra hastalığın belirtileri belirmeye başlamaktadır. Bu virüsün vücuda yerleşmiş olduğu bölgede çoğalmaya gerçekleşir. Daha sonra başka bölgelere de yayılır ve bütün vücudu olumsuz olarak etkiler. Ağır grip her sene birçok kişinin ölümüne sebebiyet veren ciddi bir hastalık belirtisi olmaktadır. Bu grip adından da anlaşılacağı gibi yaz aylarında belirti göstermektedir. Bu belirtinin gerçekleşmesinde mutlaka grip salgını belirtisi meydana gelmektedir. Her yüz kişiden en az 10 kişi ağır grip hastalığına yakalanmaktadır. Sağlıklı kişilerde yaz gribi 10 gün içerisinde hastalık iyileşme gösterir. Fakat bağışıklık sistemi zayıf olan veya hasta olan kişilerde yaz gribi oldukça tehlikeli olmaktadır.
Ağır Grip

Ağır grip nasıl yok edilir:

 • Yaz gribine yakalanan kişiler dengeli olarak beslenme programlarına uymaları gerekmektedir,
 • Yaz gribi beliren kişiler hava kirliliğine neden olan etkenlerden uzak durarak korunma sağlamalıdır,
 • Bu dönemde rejim yapmamak gereklidir,
 • Grip belirtisi olan kişiler bol bol su ve sıvı tüketmelidir, 
 • Gribe yakalanan kişiler meyve ve sebze tüketimine ağırlık vermelidir,
 • Uyku ve istirahate dikkat edilmelidir,
 • Ağır grip enfeksiyonuna yakalanan kişilerin güneş etkisinde fazla kalmaması gerekmektedir.
Ağır grip çok kolay ve çok hızlı bulaşabilen bir enfeksiyon türüdür. Kişilere bu grip bulaştığı zaman kişinin hapşırmasıyla veya öksürdüğünde oluşan virüslü su damlacıkları havada yayılır ve sonra havada dağıtarak başka kişilere bulaşır. Aynı ortamda bulunan kişilerin bu havadan solunmasıyla birlikte virüs burun aracılığıyla solunum yollarına ulaşır ve buraya yerleşir. Böylece sağlıklı olan kişiler de ağır grip enfeksiyonuyla karşı karşıya kalmış olur. Bu virüsün çok az bir miktarı bile farklı kişilere bulaşmaya ortam oluşturur. Yaz gribi vücuda girdikten sonra ortalama 2 gün kuluçka süresi vardır. Bu süre kısa olduğundan çok hızlı yayılır.
]]>
En İyi Grip İlacı https://www.grip.gen.tr/en-iyi-grip-ilaci.html Fri, 23 Nov 2018 11:17:39 +0000 En iyi grip ilacı, grip insan vücuduna  influenza diye adlandırılan virüsün solunum yoluyla  girmesiyle oluşan bir  enfeksiyon hastalığıdır. Bu sebeple bulaşıcıdır. Genellikle  hafif atlat En iyi grip ilacı, grip insan vücuduna  influenza diye adlandırılan virüsün solunum yoluyla  girmesiyle oluşan bir  enfeksiyon hastalığıdır. Bu sebeple bulaşıcıdır. Genellikle  hafif atlatılan bir hastalık olsa da  yaşlılarda, çocuklarda, kronik hastalarda baskın gelmesiyle,  ölüme yol açacak ciddi sorunlar oluşturabilir.

Theraflu forte: Grip hastalığının en iyi ve en etkili ilaçlarından biridir.
Farmasötik şekli: Film tablet şeklindedir.
Formülü: Bir film tablette bulunan maddeler aşağıdaki gibidir.
 • Aktif maddeler: Fenilefrin hidroklorür 10 mg, Klorfeniramin maleat 4 mg ve Parasetamol 650 mg bulunmaktadır.
 • Yardımcı maddeler: Metilparaben, Kinolin sarısı ve Titandioksid'dir.
Farmakolojik özellikleri

Parasetamol etkili bir ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahiptir. Trombosit agregasyonunu inhibe etmez ve proteinin cevabını etkilememektedir. Ağız yoluyla alınarak hızla ve çabuk emilir. Etki süresi 15 ila 30 dakika arası değişir. Fenilefrin hidroklorür, başlıca adrenerjik reseptörler üzerinde direkt etkisi olan sempatomimetik bir madde türüdür. Nazal dekonjestan olarak üst solunum yolu mukozalarındaki şişkinliği ortadan kaldırır. Klorfeniramin maleat ise antihistaminik bir madde olup, kılcal damarlarındaki geçirgenliği azaltmakla beraber aksırma, burun akıntısı, gözde sulanma ve kaşıntı gibi belirtileri gidermektedir.

Endikasyonları: Gribe bağlı ağrı, ateş ve nezlenin semptomik tedavisinde kullanılmaktadır.

Uyarılar

Hipertansiyon, hipertiroidizm, ciddi kardiyovasküler bozukluk, diyabet, glokom, amfizem, kronik akciğer hastalığı, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuklukları, prostat hipertrofisine bağlı idrar retansiyonu gibi durumlarda dikkatli kullanılmalıdır. 10 g'ın üzerinde alan yetişkinlerde toksisite görülmesi kaçınılmazdır. Kronik alkoliklerde, terapötik dozlardan sonra hepatotoksisite ve ağır karaciğer hasarı ortaya çıkabilmektedir. Günlük toplamda doz miktarı 2 g'ın altında kalmalıdır. Hastalıkla ilgili belirtiler ve bulguların düzelmemesi yada yenilerinin ortaya çıkması, ateşin üç günden fazla sürmesi halinde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan hamile yada emziren annelerin kullanması sakıncalıdır.

Yan etkileri

Görme bulanıklığı, deri döküntüsü, taşikardi, baş dönmesi, ağız kuruluğu ve özellikle çocuklarda irritabilite görüle bilmektedir. 

Doz aşımı halinde yapılması gerekenler

Semptomlar: Başağrısı, baş dönmesi, gerginlik, konfüzyon, halüsinasyon, konvülsiyonlar ve taşikardi aritmi bu semptomlardır.
Tedavi şekli: Gastrik lavaj yapılmalı, duruma görede aktif kömür verilebilir. Kardiyovasküler sistem ve solunum sisteminin yakından rakibiyle birlikte asemptomatik ve destekleyici tedavi yapılmalıdır. Akut parasetamol zehirlenmesi durumunda ise, spesifik antidotu N-asetiksistein ilk onaltı saat içinde uygulanmalıdır. N-asetilsistein oral uygulanacaksa daha önce verilen aktif kömür, lavaj ile temizlenmeli yada verilmemelidir. Hemodiyaliz ve hemoperfüzyon yapılabilmektedir.
]]> Grip İçin Şifalı Bitkiler https://www.grip.gen.tr/grip-icin-sifali-bitkiler.html Fri, 23 Nov 2018 17:37:31 +0000 Grip İçin Şifalı Bitkiler, Grip, çok eski zamanlardan beri aynı şekilde, insanları son derece rahatsız eden ve birçok zaman insanların aile hayatını, sosyal hayatını, iş hayatını olumsuz yönden etkileyen bir hastalıkt Grip İçin Şifalı Bitkiler, Grip, çok eski zamanlardan beri aynı şekilde, insanları son derece rahatsız eden ve birçok zaman insanların aile hayatını, sosyal hayatını, iş hayatını olumsuz yönden etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık tıbbi müdahalelerle birlikte kişinin iyi bir istirahat etmesi sonucunda kolay bir şekilde atlatılabilmektedir. Fakat bazı mevsimlerde genellikle ülkede görülen bulaşıcı grip türleri kişi ne yaparsa yapsın  iyileşme süreci oldukça uzamaktadır. Bu durumda insanların aklına ilk gelen tabi ki bitkisel çaylar ve diğer bitkisel ürünlerdir. Zaten ülkemizde grip olan bir hastanın aklına ilk gelen tedavi sıcak içecekler ve bunun yanında  grip için şifalı bitkiler olmaktadır. 

Grip için insanların doktor tedavilerinin yanı sıra bolca tükettikleri birçok şifalı bitkiler vardır. Bu bitkiler genellikle çay yapılarak tüketilse bile bazen direk  olarak ya da farklı şekillerde tüketilmektedir. İnsan vücuduna birçok şifa veren bu bitkiler aynı zamanda diğer organlara da fayda sağlamaktadır.  Grip için şifalı bitkiler birçok zaman duyulmuş olsa bile bazı insanlar tarafından tüketilmemektedir. Fakat bu bitkilerin verdiği şifa bilimsel olarak net bir şekilde açıklanmıştır. Yani sizlerde gerçekten şifalı mı diye tereddüt etmeyin.

Grip için şifalı bitkiler arasında ilk sırada tabi ki herkesin bildiği gibi ıhlamur gelmektedir. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller nedeni ile oldukça etkili olan ve vücuda direk olarak etkilerde bulunan bu içecek grip olan kişilerin aklına ilk gelen şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Grip üzerinde muhteşem etkisi ile sizleri de şaşırtacak olan bu bitki çayı eski zamanların en gelişmiş tıbbı arasında yer almaktadır. Öyle ki eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş olan ıhlamuru hemen hemen hepimiz anne annelerimizden ya da ninelerimizden görmüşüzdür. Vücuda olan etkisi ile sizlere muhteşem bir enerji olacak olan ıhlamur çayı grip olunduğunda içilmesi gereken en önemli içecekler arasında yer almaktadır. Öyle ki bu içecek oldukça etkili olacak ve grip hastalığında etkisini oldukça hızlı bir şekilde gösterecektir. Fakat her ne şekilde olursa olsun doktor tedavisini elden bırakmamanız gerekmektedir. 

Grip İçin Şifalı Bitkiler
Grip için şifalı bitkiler arasında yer alan diğer bir bitki ise tabi ki birçok hastalıkta olduğu gibi grip hastalığında da toz zencefildir. Toz zencefil yine ağır kokulu ve eski zamanlardan beri bu tür hastalıklarda da kullanılan şifalı bitkiler arasındadır. Vücudun birçok derdine deva olan bu mükemmel bir şifadır. Bu bitki o kadar şifalıdır ki kullandıktan bir gün sonra etkisini kişi direk olarak hisseder. Bu durumun yanı  sıra  aynı zamanda zencefil bitkisi birçok doktor tarafından hastalarına kullanması için tavsiye edilen bitkilerden biridir. Bu nedenle sizlerde uygun dozlarda düzenli bir şekilde grip için şifalı bitkiler arasından zencefili gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Son olarak grip için şifalı bitkiler arasında insanların en çok kullandığı bitkilerden biri ise tabi ki kuşburnudur. Kuşburnu özellikle kış aylarında tüketildiğinde vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak insanların grip olma ihtimallerini düşürmektedir. Bu durumun yanı sıra bu bitki grip olan insanlarda da aynı etkileri göstererek içerisindeki vitamin ve mineraller ile vücut için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır.
]]>
Grip Olunca Yapılması Gerekenler https://www.grip.gen.tr/grip-olunca-yapilmasi-gerekenler.html Sat, 24 Nov 2018 09:10:23 +0000 Grip Olunca Yapılması Gerekenler, Grip bir çok kişinin karşılaştığı bulaşıcı virüstür. Bu hastalık en çok soğuk kış aylarını sevmektedir. Hafif bir soğuğa maruz kalındığında kişiye bulaşarak çıkması çok g Grip Olunca Yapılması Gerekenler, Grip bir çok kişinin karşılaştığı bulaşıcı virüstür. Bu hastalık en çok soğuk kış aylarını sevmektedir. Hafif bir soğuğa maruz kalındığında kişiye bulaşarak çıkması çok güç olmaktadır. Grip yedisinden yetmişine herkes de görülmekle birlikte bazen ayakta atlatılabilir bazen yatağa ve hastahaneye kadar düşürebilir. Bazen bitkilerle bazen de ilaçlarla geçirilebilir. Fakat grip kişiden kişiye oldukça kolay bulaşmaktadır. Ağız yoluyla, dokunmayla, kıyafetle veya yenilen içilen yerden bir başka kişinin yeyip içtiği halde bulaşma ihtimali yüksek olmaktadır. Grip olan kişinin en çok rastladığı durum ise halsizlik burun akıntısı ve ateş olmaktadır ve bunları iyileştirmek bazen kişinin kendi elinde olmaktadır. Kişi çaba gösterirse daha çabuk iyileşme görülmektedir. Tedavisi olarak hala tıp da kesin bir şekli yoktur. Sadece hastalığı hafifletmek amaçlı, serum veya ilaçlar kullanılmaktadır. Grip olunca yapılması gerekenler olarak hem kolay hem de basit işlemler bulunmaktadır. Düzenli ve doğru şekilde uygulandığı zaman daha kolay atlatılacaktır. İlk olarak hastalığın belirtilerinin olduğu zaman yapılacak olan müdahale oldukça önemli olmaktadır. Daha sonra destek amaçlı bitkisel kürler yapılıp kullanılır. Daha sonra kişinin daha basit atlatması için terlemesi gerekmektedir.

Grip olunca yapılması gerekenler olarak başta grip çayları gelmektedir. Papatya, kuşburnu, ıhlamur çiçeği karıştırılır. 1 yemek kaşığı bu karışımdan büyük bir kupaya koyulur. Üstüne ise 150 gram kaynar su eklenir, ağzı kapatılarak demlenmesi 10 dakika beklenir. Son olarak süzülür ve içilir. Bu çayı günde 3 defa içilmesi halinde ateş düşer, iltihap söktürülür ve rahatlama yaşanır. Bunun yanı sıra hafif ılık bir banyo hazırlanarak duş alınmalıdır. Vücudu sıcak tutup istirahat etmek tüm enerjiyi ve hastalıkla savaşmayı öğretir. Üzerinizi sıkı ve kalın bir şekilde kapatarak kafanıza kadar çekip uyumak ilk olarak yapacağınız en iyi işlemlerden biri olacaktır. Ayrıca içilecek sıcak içecekler tıkanıkları söker. susuz kalınmasını engeller, boğazı yumuşatır ve boğaz şişliği var ise inmesini sağlar. Burun tıkanıklığı giderilmelidir. Aksi halde uyku uyuyamaz ve halsizlik oluşur ve iyileşme durumu uzamaktadır. Papatyalardan bir çay demlenerek bal katılıp içilebilir. Birde nane limon kaynatıp içilmelidir. Yatılmadan önce nane limon kaynatarak kaynar şekilde içilip daha sonra yatılmalıdır ki gece yatak içerisinde ter atılarak grip vücuttan çıkartılır. Birde yapılması gereken işlemlerden biri sıcak bir çorba içmek olacaktır. Örneğin tavuk suyundan bir çorba yapılıp tüketilmelidir içerisine limon sıkılmalıdır. 
Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Doktor tarafından verilen ilaçlar istirahat yapılarak tüketilmelidir. Bu şekilde hafifler ve geçebilir. Bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Grip olan kişide iştah kaybı yaşandığı için beslenmeye oldukça özen göstermeli bol miktarda meyve ve sebze tüketilmelidir. Cereyan gibi ortamlardan uzak durulmalıdır. Grip olan kişi yattığı oda günlük olarak havalandırılmalı özellikle içerisi güneş görmelidir. Hatta atalarımızın söze bu şekilde meydana gelmektedir. Güneş girmeyen eve doktor girer diye. Yatak hazırlarken oldukça dikkatli hazırlanmalıdır başın koyulacağı yer diğer yerlere göre hafif yüksek olmalıdır. Çünkü tıkanıklık bu şekilde açılır ve istirahat daha iyi sağlanır. Kalınan oda hafif nemli olmalıdır boğaz kuruluğu ve burun içi kuruluğu oluşmasın. Ayrıca grip olunca yapılması gerekenler arasında bol miktarda sarımsak tüketilmesi de gerekmektedir. Sarımsak vücudu güçlendirerek gribe karşı savunma sağlar. Limon, portakal ve mandalina tarzı C vitamini meyveler tüketilmelidir. 
]]>
Ender Saraç Grip Tedavisi https://www.grip.gen.tr/ender-sarac-grip-tedavisi.html Sun, 25 Nov 2018 00:07:04 +0000 Ender Saraç Grip Tedavisi, Grip hemen hemen herkesin yaşayabileceği korkulacak bir hastalık olmayıp tedavi ile geçebilecek bir rahatsızlık türü olmaktadır. Özellikle kış aylarında yaşanan grip soğuk havadan etkilenmektedir. Ender Saraç Grip Tedavisi, Grip hemen hemen herkesin yaşayabileceği korkulacak bir hastalık olmayıp tedavi ile geçebilecek bir rahatsızlık türü olmaktadır. Özellikle kış aylarında yaşanan grip soğuk havadan etkilenmektedir. Kişilerin soğuk havaya maruz kalması ile meydana gelmektedir. Fakat bazen ayakta geçirilir bazen ise hastahaneye kadar düşürebilir. Birçok tedavi yöntemleri vardır ilaç ile, bitkiler ile birde dinlenerek gripten kurtulunabilir. Fakat grip günümüzde çok çabuk yayılıp bulaşmaktadır. Grip çok basit şekilde bulaşmaktadır. Dokunmayla, hapşırmayla vb gibi olaylarla çabuk ve hızlı bir şekilde kişiden kişiye yayılmaktadır.  Grip üst solunum yollarında virüs türü mikropların neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon olmaktadır. Gribin ilk belirtisi ise 24 saat içerisinde belli olmaktadır ve kendini 12-24 saat içerisinde göstermektedir. İlk olarak boğazda, burunda yanmalar görülmektedir. Daha sonra burun akıntısı, hapşırma, titreme, üşüme, terleme hepsi beraberinde görülmektedir.

Ender Saraç Grip Tedavisi

En etkili tedavi ise Ender saraç grip tedavisi olmaktadır. Örneğin Ender saraç grip tedavisi olarak ilk çay tarifi vermektedir. Parmak ucu kadar zencefil kökü, 2 çay kaşığı kuşburnu, 1-2 adet karanfil, 1 tatlı kaşığı ıhlamur kullanılır. 1 su bardağı suyun içerisine bütün malzemeler eklenir. 3-4 dakika kaynatılarak 2-3 dakika demlenmesi için bekletilir. İnce bir dilim limon ile beraber içilir. Fakat şekersiz içerseniz daha etkili olacaktır. Bu karışımı günde 3 defa tekrarlayın. 

Ender Saraç grip tedavisi olarak birkaç tavsiyesi olmaktadır.
 • Soğan suyu ile grip tedavisi
 • Toz zencefil çayı ile grip tedavisi
 • Limon kabuğu ve ıhlamurla tedavi
 • Adaçayı ve süt ile tedavi
Limon kabuğu ve ıhlamur tedavisi olarak yapılması gereken 2 su bardağı suyu derin bir kaba koyun. İçerisine 1 tane limon kabuğu doğrayın, 5 gram ıhlamur ekleyin ve karışımı 10 dakika kaynatın. Çok soğutmadan içilir ve günde 4 defa içilmelidir. Toz zencefil çayı tedavisi de oldukça başarılı olmaktadır. 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 su bardağı kaynar suyun içerisine atılır. 10 dakika kadar demlendikten sonra içilebilir. Günde 3 defa zencefil çayı içilebilir. Hiçbir şekilde yan etki yapmamaktadır. 
]]>
Gribe İyi Gelen Bitki Çayları https://www.grip.gen.tr/gribe-iyi-gelen-bitki-caylari.html Sun, 25 Nov 2018 07:16:25 +0000 Gribe İyi Gelen Bitki Çayları, Grip bütün vücudun yenik düştüğü halsizlik, burun akıntısı, ateş, öksürük gibi belirtiler ile meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Kişiyi sosyal hayatında oldukça olumsuz şekilde e Gribe İyi Gelen Bitki Çayları, Grip bütün vücudun yenik düştüğü halsizlik, burun akıntısı, ateş, öksürük gibi belirtiler ile meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Kişiyi sosyal hayatında oldukça olumsuz şekilde etkilemektedir. Hemen hemen herkesin yaşayabileceği ve korkulacak bir hastalık olmayıp tedavi yada düzenli doğru bakım ile geçebilecek bir rahatsızlık türü olmaktadır. Ayrıca üst solunum yolunun enfeksiyonu ile ortaya çıkan ve viral bir hastalık olan grip, göğüs bölgesinde tıkanıklık, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve öksürük gibi belirtilerle de görülmektedir. Bazen de mide bulantısı ve kusmaların da sebebi olabilmektedir. Bazen grip ayakta geçirilip bazen ise hastahaneye kadar düşürebilmektedir. Fakat şu vardır ki grip önlenmediği zaman çok çabuk ve çok hızlı bulaşmaktadır. Gribin ilk olarak belirmesi ise 12-24 saat içerisinde olmaktadır. Bitkisel çaylarla bu tür belirtilerin birkaçı yada çoğu ortadan kaldırılabilmektedir. 

Gribe iyi gelen bitki çayları 

 • Zencefil çayı
 • Okaliptüs çayı
 • Nane çayı
 • Ihlamur çayı
 • Ada çayı
 • Karanfil çayı
 • Karabiber çayı
 • Yeşil çay
Zencefil çayı taze ve kuru zencefil ile hazırlayacağınız güzel kokulu olan zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve gribi hafifletmek için ideal olmaktadır. İçerisinde bulunan bileşenler, vücudunuzun viral hücrelere karşı direncini arttırarak grip ve soğuk algınlığından kurtulma süresini hızlandırmaktadır. Fakat zencefil çayı yaparken kuru yerine taze zencefilden yapılmış olan çayı tercih edin bu sizin daha hızlı atlatmanızı sağlamaktadır. Bu hazırlanan çayın içerisine bir kaç damla limon ekleyerek vücudunuzda hastalık sırasında ihtiyaç duyulan C vitamini takviyesini sağlamaktadır. Fakat çok fazla tüketilmemelidir mideyi bozabilir. Nane çayı grip için günümüzde kullanılan ve en çok tercih edilen çay olmaktadır. Öksürüğü hafifletirken tahriş olan boğazı yumuşatır. Eczanelerde satılan bir çok grip ilaçlarının içerisinde nane kullanılmaktadır. Okaliptüs çayı ise göğüs ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere gribin belirtilerini hafifletmek için kullanılmaktadır. Okaliptüs çayının kaynatılarak buharını solumak burun tıkanıklığına ve akıntısına iyi gelmektedir. Ihlamur çayı grip denildiğinde ilk akla gelen çaylar arasında olmaktadır. İltihap giderici ve ağrı kesici etkisi olan ayrıca boğazı yumuşatarak tahrişi önler. Bu nedenle soğuk algınlıklarında ve gripte tedavi yöntemi olarak seçilmektedir. 

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları
Karabiber çayı top ve toz formlarındaki karabiber meyveleriyle hazırlanan çayın gargara şeklinde kullanımı boğaz enfeksiyonlarına yararlı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra boğazda şişlik hissedildiğinde uygulanması gibi durumda daha da etkili olmaktadır. Son olarak yeşil çay ise günlük hayatınızda tüketmeniz gereken fakat tüketilmiyor ise alışkanlıklar arasına alınması gereken çaylardan biridir. Günlük olarak tüketilen yeşil çay sadece gripten değil de bütün hastalıklardan uzak tutmaktadır. Günlük olarak 3 fincan yeşil çay içilerek hastalığı hafifletebilirsiniz. 
]]>
Grip En Çabuk Nasıl Geçer https://www.grip.gen.tr/grip-en-cabuk-nasil-gecer.html Sun, 25 Nov 2018 18:31:21 +0000 Grip En Çabuk Nasıl Geçer, grip hastaların en çok istediği durumdur. Bir an önce grip hastalığından kurtulmak ve eski sağlıklarına kavuşmaktır. Bundan dolayı grip hastaları bir an önce iyileşmeleri için her şeyi yapmaya Grip En Çabuk Nasıl Geçer, grip hastaların en çok istediği durumdur. Bir an önce grip hastalığından kurtulmak ve eski sağlıklarına kavuşmaktır. Bundan dolayı grip hastaları bir an önce iyileşmeleri için her şeyi yapmaya hazırlardır. Çünkü grip hastalığı gerçektende pek çekilecek hastalık değildir. Şiddetli baş ağrıları, aşırı halsizlik, sık sık ateşlenmeler, eklem bölgelerinde sinir bozucu ağrılar ve sonu gelmeyen burun akıntıları gibi rahatsız edici ve can sıkıcı durumlara maruz kalabilmektedir. Bundan dolayı bir an önce gripten kurtulmak istenilmektedir. Grip hastalığı vücuda alınan mikropların çoğalması ve vücudun direncinin düşmesi ile bu mikroplara karşı bağışıklık gösterilmemesi ile oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Bundan dolayı gripten kurtulmak aslında vücuda alınan mikropların bir an önce vücuttan atılmasıyla son bulan bir hastalıktır. 

Grip En Çabuk Nasıl Geçer

Gribin en çabuk nasıl geçebileceğinin yollarını maddeler halinde sizler için açıklayacak olursak;

 • Grip hastalığından bir an önce kurtulmak istiyorsanız ilk olarak doktor kontrolünde ilaç tedavisini gerçekleştirmelisiniz. Yalnız ilaç tedavisinde kesinlikle antibiyotik tedavisine izin vermeyin. Çünkü vücuttaki mikroplar antibiyotiğe bir süreden sonra bağışıklık kazanır ve vücudunuz ciddi bir rahatsızlıkta antibiyotiğe hiç bir reaksiyon göstermeyebilir. Bunların yanında antibiyotiğin yan etkileri ise cabası. Fakat diğer ilaçları kullanabilirsiniz. Özellikle suda eriyen ve C vitamini deposu olarak kullanılan toz şeklinde ilaç türlerini kullanabilir. Ağrı kesici gibi ilaçlarla tedavinizi hızlandırabilirsiniz. Doktor kontrolünde ilaç tedavisi ile tedavinizi hızlandırmanın yanında; iyileşme süre zarfında çokta aşırı derecede gribin vermiş olduğu rahatsızlıkları hissedemeyebilirsiniz.
 • Grip hastalığından çabuk bir şekilde kurtulmanın bir diğer yolu; bol bol su tüketmenizden geçer. grip hastalığı oluşum açısından incelendiğinde vücuda alınan mikropların vücuttan tekrardan atılması ve vücutta çoğalmaması için en doğal ve en kolay yol su tüketmekdir. Çünkü su tüketimi böbrek ve karaciğer gibi organların yardımıyla birlikte vücutta bulunan mikropları idrar yoluyla vücuttan atmaktadır. Atılan mikroplar sayesinde grip hastalığından çabuk bir şekilde kurtulmuş olacaksınız.
 • Grip hastalığından çabuk kurtulmanın bir diğer yolu ise; terlemenizden geçmektedir. Terleme ile vücutta bulunan mikrop ve toksinler direkt olarak vücuttan atılır. Bu şekilde vücudunuzun mikroplardan arındırılması ile grip hastalığından çabuk bir şekilde kurtulmuş olacaksınız Terlemek için ise, üzerinize yorganlar battaniyeler örtmeniz yerine spor yaparak terlemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü spor yaparak terlediğiniz takdirde vücuttaki mikrop ve toksinlerin atılması ile birlikte vücudunuzun direncinide yükseltmiş olacaksınız.
 • Girp hastalığının çabuk geçmesi için bir diğer hızlandırıcı takviye ise; C vitamininin bol bol alınmasıdır. Grip hatalığı süresince her gün bol miktarda portakal suyu limonata ve greyfurt gibi bol miktarda C vitamini tedarik ediniz ve kullanınız. C vitamini vücudun dinç tutulmasını sağlayarak vücudunuzun mikroplara karşı olan savaşında galip ayrılabilmesi bakımından önemli bir paya sahiptir.
 • Grip hastalığının en çabuk geçmesi için soğan ve sarımsak tüketiminin artırılmalıdır. Sizde doğal antibiyotikler olan; soğan ve sarımsakları tüketerek mikropların yok olmasını sağlayabilirsiniz. Soğan ve sarımsaklar vücutta bulunan mikropların en büyük panzehiridir. Hatta soğanı birer çaydanlıkta haşlayarak suyunu süzdükten sonra günlük olarak birer bardağı geçmeyecek şekilde kullanarak direkt olarak mikropları vücuttan arındırabilir. Grip hastalığınızdan bir an önce kurtulabilirsiniz.
]]>
Grip Ne Demek https://www.grip.gen.tr/grip-ne-demek.html Mon, 26 Nov 2018 08:44:29 +0000 Grip Ne Demek, Grip solunum yolu virüs kaynaklı bir hastalıktır. Gribe neden olan virüs influenza virüsüdür. Grip genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. soğuk algınlığı ve grip birbirinden farklı has Grip Ne Demek, Grip solunum yolu virüs kaynaklı bir hastalıktır. Gribe neden olan virüs influenza virüsüdür. Grip genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. soğuk algınlığı ve grip birbirinden farklı hastalıklardır. Grip bireyleri olumsuz bir biçimde etkileyen mevsimsel, yaygın ve bulaşıcı bir hastalıktır. Sürekli grip çeşitleri bulunmaktadır. fakat genel olarak mevsimsel gripler yaşanmaktadır. Grip genellikle solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Grip kendini halsizlik, öksürük, ateş boğaz ağrısı şeklinde kendini göstermektedir. Grip kişiler de aşırı halsizliğe ve bitkinliğe neden olur. Grip yetişkinlere göre çocuklar da daha ağır geçmektedir. Grip belirtileri olarak çocuklar da kusma ve ishal gibi durumlar da ortaya çıkmaktadır. Grip soğuk algınlığına göre daha ağır geçmektedir. Soğuk algınlığında sadece  burun tıkanıklığı ve burun akıntısı görülmektedir. 

Grip Ne Demek
Gripten etkilenme durumları ve geçme süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Özellikle kalp hastalarının, böbrek hastalarının, şeker hastaları gibi kronik hastaların gribi atlatma süreleri çok ağır geçmektedir. Gerekli önlemler alınmazsa bu ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle grip soğuk algınlığı ile karıştırılmamalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. 

Grip ortalama 2-2,5 haftada geçer. Bu sürenin uzaması zatürre gibi hastalıklara neden olabilir. Grip hastalığı öksürme, hapşırma gibi durumlarda karşıdaki kişilere bulaşmaktadır.  Mevsimsel grip yoğun yaşandığı dönemlerde gripten korunmak için dengeli beslenmeye dikkat ederek hava geçişlerine dikkat etmeliyiz. Bol meyve tüketmeli ve mevsimine uygun yiyecekler tüketilmelidir. 
]]>
Alerjik Grip https://www.grip.gen.tr/alerjik-grip.html Mon, 26 Nov 2018 10:01:32 +0000 Alerjik grip, günümüzde genellikle aile içerisinde genlerle dağılım gösteren ve  yılın belli dönemlerinde ya da mevsimlerinde birçok insanı zor durumlara sokan bir grip türüdür.  Alerjik grip genellikle kişide doğuşta Alerjik grip, günümüzde genellikle aile içerisinde genlerle dağılım gösteren ve  yılın belli dönemlerinde ya da mevsimlerinde birçok insanı zor durumlara sokan bir grip türüdür.  Alerjik grip genellikle kişide doğuştan olan fakat etkisini belli bir yaştan sonra ortaya çıkararak kişinin genel yaşam kalitesinin seviyesinin düşmesine neden olan bir durumdur. Bu durumun aksine tıbbi olarak net bir tedavisinin olmaması ise alerjik grip sorunu yaşayan birçok insan için en üzücü haberdir. Sadece yapılan tedavilerle ya da hastaya verilen ilaçlarla etkisi biraz azaltılan alerjik grip, bazı insanlarda her ne kadar tedavi yapılsa da azalma ya da iyileşme göstermeyebilir. Bu durum tamamen hastanın hastalığının şiddetine ya da alerji türüne bağlıdır. Alerjik grip, bazı insanlarda oldukça hafif geçmektedir. Bazı insanlarda ise uzun süreler boyunca, kişi sanki gripmiş gibi sürekli olarak etkisini gösterir. Alerjik grip etkisi altında olan insanların kesinlikle ailesinde yani kardeşinde ya da anne babasında mutlaka alerjik grip gizli bile olsa vardır. Bu griple gelen sürekli burun akıntıları ve bunun yanında hapşırma durumları kişiyi oldukça rahatswız etmektedir. Birçok zaman insanların iş hayatında ya da sosyal hayatında olumsuzluklara neden olarak insanların kişiden daha uzak durmasına neden olmaktadır. . 

Alerjik grip bazı belirtilerle birlikte karşınıza çıkmaktadır. İlk belirtisi burun akıntısıdır. Alerjik grip ile birlikte gelen sürekli burun akıntısı nedeni ile kişi sürekli olarak burnunu siler. Bu durumda kişinin burnunda tahriş durumları meydana gelerek kızarıklıklar ve ağrılar hissedilir. Bu belirti grip ile hemen hemen  aynıdır. Bu durumda alerjik grip olduğu kişinin hastalığından ya da doktor kontrollerine bakılarak ortaya çıkarılabilir. Bunun yanında diğer bir belirti ise hapşırma durumları ve burun içi kaşıntısı sorunudur. Özellikle kaşıntı olmak üzere oldukça rahatsızlık verici olan bu durum kişinin yine yaşam kalitesini bu şekilde de düşürmektedir. Kişilerde görülen alerjik grip kişinin bağışıklık sistemine göre ailesine nazaran daha şiddeti ya da daha hafif bir şekilde görülebilir. Bu durumda alerjik grip hastalarında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi oldukça ve oldukça önemlidir. Gençlerde ve çocukluk çağında bolca görülen alerjik nezle kesinlikle beş yaşından önce görülmez. Alerjik nezle durumunu tetikleyen birçok etken vardır. Bu etkenler direk olarak nezlenin tetiklenmesine ve kişide sorun haline gelmesine neden olabilmektedir. Örneğin hava kirliliği bu alerjinin olduğu kişiler için son derece tehlikeli ve son derece rahatsızlık etkenleri arasındadır. Bunun yanında insanların kullandıkları bazı parfümler de alerjik grip sorununun kişide rahatsızlıklar duymasına neden olmaktadır. 

Alerjik Grip
Alerjik grip sorunu genellikle insanlarda iki şekilde görülmektedir. Bunlardan biri mevsimsel olarak ortaya çıkan alerjilerdir. Bu sorun genellikle yılın belli mevsimlerinde görülen ve insanlarda o mevsimde sorun haline gelen bir durumdur. Bunun yanında diğer bir alerjik grip türü ise yıl boyunca süre gelen alerjidir. Bu durumda kişi hayatı boyunca bu gribin etkilerine maruz kalmaktadır. Sizlerde çocuklarınızda ya da kendinizde en küçük alerjik grip belirtisi hissederseniz zaman kaybetmeden uzman doktorunuza başvurarak gerekli müdahaleleri ve önlemleri almalısınız. Aksi halde bu tür grip sorunları astım, nefes darlığı gibi birçok hastalığı beraberinde getirerek sizleri çok daha zor durumlara düşürebilmektedir. 
]]>
Grip Aşısı https://www.grip.gen.tr/grip-asisi.html Tue, 27 Nov 2018 04:26:11 +0000 Grip aşısı, ülkemiz başta olmak üzere birçok dünya ülkelerinde oldukça yaygın olarak insanların yaptırdığı alşılar arasında yer almaktadır. Birço kinsan grip aşısı yaptırarak grip hastalığından korunabileceğin Grip aşısı, ülkemiz başta olmak üzere birçok dünya ülkelerinde oldukça yaygın olarak insanların yaptırdığı alşılar arasında yer almaktadır. Birço kinsan grip aşısı yaptırarak grip hastalığından korunabileceğini düşünmektedir. Aslında bu düşünce oldukça yanlıştır. Çünkü grip hastalığpı oldukça garip bir hastalıktır. Hastalık her gün ilerledikçe farklı yapılarda virüsler ortaya çıkarır. Bu nedenle gribin asıl hangi virüsün etkisi ile ortaya çıktığı insanlar tarafında çok fazla anlaşılamaz. Grip aşısı bu virüslerden sadece birkaçı ya da bazıları ile savaşmaktadır. Geriye kalan ve yeni yeni oluşan virüsler ise kişinin vücudunda artış göstermektedir. Bu nedenle grip aşısı tam olarak grip sorunundan sizleri koruyamaz. Fakat gribe bir önlem olarak grip aşısı yaptırmak sizler için ya da çocuklarınız için oldukça etkili olacaktır. Her ne şekilde olursa olsun grip aşısından zarar görmezsiniz.  Grip aşısının belli bir zamanı bulunmaktadır. Ülkemizde ve dünyanın kuzey yarım küresinde mevsim özellikleri nedeni ile eylül ya da en geç ekim aylarında yapılan bir aşıdır. Bir grip aşısı bir kişi için yaklaşık 7 ay etkili olur.

Grip aşısı kişinin vücuduna girdikten yaklaşık 15 gün sonra vücutta koruyucu etkilerini göstererek hızlı bir fayda sağlar. Vücuttaki bazı virüs türlerinin yok eilmesi için vücudun koruyucu hücrelerini harekete geçiren bu muhteşem aşı tabi ki insanlarda yüzde yüz oranında bir koruma sağlayamaz. Fakat sağlıklı bir kişide bu aşı yarı yarıya bir etki sağlayarak kişiyi yüzde elli oranında korur. Grip aşısı genellikle eczanelerde ya da bazı sağlık kuruluşlarında belli bir ücret karşılığında kolay bir şekilde yapılır. Erişkin insanlarda  kol kaslarına yapılan bu aşı bebeklerde iki bacak arasına uygulanmaktadır. Grip aşısı hakkında herkesin merak ettiği bir konu vardır ki bu konu grip aşısının herhangi bir yan etkisinin olup olmadığıdır. Bu sorunun cevabına aslında evet diyerek  karşılık verebilirim. Grip aşısının kişilerde lokal ya da genel olarak bazı yan etkileri bulunmaktadır. Fakat bu yan etkiler çok fazla önemsenecek ve dikkate alınacak etkiler değildir. Çünkü en fazla aşı yapılan bölgede kızarıklık ve küçük sızlama durumları görülen bu aşıda kısa bir süre içerisinde bu yan etkilerde ortadan kalkar. 

Grip Aşısı
Grip aşısı kimlerde uygulanmaz

Grip aşısı bazı insanlarda kesinlikle uygulanmaması gereken aşılardandır. Çünkü bu kişilerin vücudu grip aşısına tepki olarak büyük sorunları ortaya çıkararak kişinin etkilenmesine ve rahatsızlanmasına neden olabilmektedir. Yani grip aşısı olmaması gereken kişileri şu şekilde sıralayabiliriz. Bu kişilerden ilki herhangi bir aşıya karşı alerjisi olan kişilerdir. Bu kişilerde grip aşısı vücudun aşırı tepki vermesine neden olarak kimi zaman ciltte belirtiler gösterir kimi zamansa kişide genel belirtiler gösterir. Bunu yanında yumurtaya alerjisi olanlar grip aşısından kesinlikle uzak durmalıdırlar. Bu kişilerin vücudu yine aşıya tepki verecektir. 
]]>
Grip Çayı https://www.grip.gen.tr/grip-cayi.html Tue, 27 Nov 2018 17:01:59 +0000 Grip Çayı, Grip, tıp dilinde influenza adıyla bilinen, virüs yoluyla bütün vücudu etkisi altına alan ve genellikle burun, boğazı, bronşları ve nadir olarak da akciğerleri etkilemekte olan, kişiden kişiye kolaylıkla yay Grip Çayı, Grip, tıp dilinde influenza adıyla bilinen, virüs yoluyla bütün vücudu etkisi altına alan ve genellikle burun, boğazı, bronşları ve nadir olarak da akciğerleri etkilemekte olan, kişiden kişiye kolaylıkla yayılan ve her yıl salgın olarak beliren bir hastalık türü olmaktadır. Gribin sebep olduğu enfeksiyon belirtisi genel olarak bir hafta kadar sürmektedir. Yüksek ateş, şiddetli olarak meydana gelen halsizlik, kuru öksürük belirtisi, boğaz ağrısı grip belirtileri arasında en fazla görülen belirtilerden olmaktadır. Çoğu kişi için iki haftalık bir dinlenme süresi gribin iyileşmesi için yeterli olarak görülür. Griple mücadelede birçok besin, doğal kaynakları tıbbi olarak kullanılan ilaçlar ve bitkilerden elde edilen birçok karışım kullanılmaktadır.

Grip Çayı:

 • Limon Çayı: Limonun yüksek oranda C vitamini maddesi içermesinden dolayı limon çayı griple mücadelede vücudu güçlendirmek için birebirdir. Gün içerisinde siyah çaya bol miktarda limon sıkarak veya sadece kaynamış suya limon sıkarak içeceğiniz çay boğazı yumuşatarak griple oluşan boğaz kuruluğunu önleyecektir. Grip sırasında en fazla tüketilen çaylardan biri nane limon çayıdır. Limon suyunun yanı sıra çayın içine limon kabuğunu da ekleyebilirsiniz bu sayede içtiğiniz çay daha etkili grip savurucu etki oluşturacaktır. Limonlu çaylar toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve oluşan grip hastalığının daha çabuk düzelmesine olanak sağlar.
 • Zencefil Çayı: Zencefil çayı gribin giderilmesinde boğazda yumuşama sağlar ve öksürük oluşumunu azaltıcı etki oluşturur. Ayrıca mide bulantısı yada mide ağrısı gibi sorunlarınız varsa zencefil çayı tüketebilirsiniz. Zencefil çayı hazırlamak için 3-4 santim kalınlığında zencefilin kabuğunu soyduktan sonra ince ince dilimleyin ve kaynamış olan suyun içerisine ilave ederek 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlenen çayı tüketebilirsiniz. 
 • Baharat Çayı: Bazı baharatları ve sarımsağı birleştirerek hazırlayacağınız çay terlemeyi arttırarak ateşin düşmesini aynı zamanda sinüslerin ve burnun açılmasını sağlayacaktır. İhtiyacınız olan malzemeler siyah turp, sarımsak ve acı biber tozu olacaktır. Bir bardak çay için yarım yemek kaşığı turp, 1 çay kaşığı acı toz biber ve 1-2 diş sarımsak kullanılır. Bütün malzemeleri kaynamış suya ekleyelim, 10 dakika demleyip çayınızı tüketelim. Gribin giderilmesinde oldukça faydalı olacaktır.
 • Sığır Kuyruğu Çayı: Balgam söktürücü özelliği bulunan sığır kuyruğu çayı grip nedeniyle dolan göğsü ve burnu açmada oldukça faydalıdır. Bir bardak çay için 1 tatlı kaşığı sığır kuyruğu kullanılır. Tatlandırmak amacıyla bal kullanılabilir.
 • Ekinezya Çayı: Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kış aylarında bulaşıcı olan grip hastalıklarına karşı koruma sağlar. Bu bitki antibiyotik etki oluşturarak grip rahatsızlığını, soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
 • Karahindiba Çayı: Ağız içinde oluşan yaralardan bronşit hastalığının yok edilmesine kadar çeşitli sorunların tedavisinde önerilen karahindiba çayı aynı zamanda içerdiği maddeler sayesinde bağışıklık sistemine kuvvetlenme oluşturur ve vücuttan toksinlerin daha hızlı atılmasına olanak sağlar. 
 • Papatya Çayı: Sinirlerin yatışmasına yardımcı olan ve kişilerde uyku düzeninin sağlanmasını kolaylaştıran papatya çayında bulunan bazı kimyasal bileşenler bakteri, virüslerin yok edilmesinde bu etkenlerle savaşan beyaz kan hücresi sayısında artış olmasına katkıda bulunur ve bu sayede griple mücadelede oldukça faydalıdır. 
 • Geven Otu Çayı: Papatya çayı vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandıran ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, grip virüsüne karşı olarak vücudun direncini artıran çaylardan olmaktadır. 
Grip Çayı

Grip çayı, gribin etkisinin yok edilmesinde kullanılması gereken ve rahatsızlık belirtil]]> Hamilelikte Grip Aşısı https://www.grip.gen.tr/hamilelikte-grip-asisi.html Wed, 28 Nov 2018 01:46:11 +0000 Hamilelikte Grip Aşısı, Hamilelik sürecinde grip gibi sadece üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmanın çocuk açısından bir riski yoktur, ancak bu gibi durumlarda hamile olan kişide komplikasyon görülme riski dah Hamilelikte Grip Aşısı, Hamilelik sürecinde grip gibi sadece üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmanın çocuk açısından bir riski yoktur, ancak bu gibi durumlarda hamile olan kişide komplikasyon görülme riski daha fazla olmaktadır. Aynı yaş gurubuna sahip sahip kadınlar içinde hamile olan kadınların üst dolunum yolu enfeksiyonu şikayeti ile hastaneye kaldırılma oranları diğer kadınlara göre çok daha fazladır, çünkü hamilelik sürecindeki kadın vücudunda bağışıklık sisteminin yanı sıra solunum sisteminde de değişiklikler yaşanmaktadır ve buna bağlı olarak da hamile olan kadınlar daha fazla risk taşımaktadırlar. Ayrıca, gribe hamilelik döneminin son zamanlarında yakalanan kadınlarda doğum sonrası hastalığı çocuğa geçirme olasılığı daha yüksek olmaktadır.

Hamile olan ve emzirme döneminde olan kadınlar açısından grip aşısı güvenli bir yöntem olmakla beraber, ACOG’un görüşüne göre ise, salgın mevsiminde hamileliğinin ikinci ya da üçüncü trimesterinde olan kadınlara grip aşısı olmaları önerilmektedir ve yine aynı bildiride hamile olan kadın da şeker hastalığı, astım, hipertansiyon gibi yüksek risk durumları da var ise gebeliğin hangi evrede bulunduğuna bakılmaksızın grip aşısı yapılması önerilmektedir. Yukarıda sayılan yüksek risk faktörleri bulunmayan hamile kadınlarda ise, grip aşısının ilk trimester sonunda yapılması önerilmektedir ve bu sayede grip aşısının ardından annede gelişen antikorların bir miktarı bebeğe de geçecektir ve yeni doğan bebeği ilk aylarında koruyacaktır.

Hamilelikte Grip Aşısı

Genellikle kasım ve nisan ayları gribe en çok yakalanılan aylardır ve ekim ayı ile kasım ayının yarısına kadar olan zaman grip aşısı olunması açısından en iyi zaman olmaktadır. Koruyucu faktörü %70 ile %90 arası değişen grip aşısının koruyuculuğunun başlaması için ise 1 ya da 2 haftaya ihtiyaç olmaktadır.

Grip Aşısının Yan Etkileri:  Enjeksiyon alanında lokal hassasiyet ve şişlik, hafif ateş ve halsizlik ve nadiren alerjik reaksiyon görülmektedir. Grip aşısının gribe neden olması gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte, aşı sonrası görülen soğuk algınlığı belirtileri ise tamamen tesadüfüdür. Ayrıca aşı hazırlanırken yumurta kullanılmaktadır ve bu sebeple de yumurtaya karşı alerjisi olan kişilerin grip aşısı yaptırmamaları gerekmektedir.

Grip de soğuk algınlığı da virüsler sebebiyle oluşmaktadır. Antibiyotiklerin virüsler üzerinde bir etkisi bulunmadığı için her iki hastalık döneminde de antibiyotik kullanılması gerekmemektedir. Kasım ve nisan ayları gibi gribe yakalanmanın en fazla olduğu dönemlerde elleri sık sık yıkamak ve kapalı, kalabalık ortamlarda fazla kalmamak da grip virüsünden korunmanın yollarındandır. Grip hastalığına yakalanan kişinin istirahat etmesi ve yatarken fazla sayıda yastık kullanması gerekmektedir. Ayrıca, grip hastasının bulunduğu odanın kuruması engellenmesi, nemlendirilmesi,  sık sık havalandırılması ve sıcak tutulması da gerekmektedir. Bunun yanı sıra, grip hastasının bol miktarda sıvı tüketmesi de hastalığı daha kısa sürede atlamasına yardımcı olacaktır. Son olarak, grip hastası boğaz ağrısı için pastik ve burun tıkanıklığı şikayeti için tuzlu su, okyanus suyu gibi yardımcılar kullanabilmektedir. Ve hastalık geçer geçmez normal hayata dönülmeden birkaç gün daha dinlenilmesinde fayda görülmektedir.

]]>